Yuri on Ice

“Figure skating is a mixture of art and sport” / קטרינה ויט

….

אז… יוּרי…

על הקרח…

פוג’וש… כלומר מעריצים… עוד יתנפלו עלי אם אכתוב מילה שאינה במקום על Yuri on Ice (אני דבק בגרסה נטולת סימני הקריאה). ועוד מכל האנשים, עמיתכם הנאמן אמור להלל אותה ברבים: אני אוהב את הסטודיו, אני אוהב את הבמאית ופעם צפיתי בתחרות החלקה אמנותית בטלוויזיה, מה שהופך אותי למומחה. עם זאת, בואו ניקח דברים בפרופורציה: מתחת למעטה הפנסרביס ומתחת לאנימציה הכובשת, מסתתרת לה סדרה שהיא… פאקינג אדירה.

כן, מצטער, אך מי שקיווה לראות כיצד אני משבית שמחות כמו שעשיתי עם One-Punch Man ו-Attack on Titan, שיחפש במקום אחר; ‘יורי על הקרח’ ראויה לשבחים שקיבלה.

(טוב, לרובם)

במידה ושבתם זה עתה ממערה בארץ התיכונה, סדרת האנימה החדשה מבית סטודיו Mappa עוסקת ביורי, שניים מהם למעשה. האחד הוא יורי קאטסוקי, בן 23 והמחליק האמנותי המוכשר ביפן, אך הישגיו על הקרח בשנה החולפת אינם מי-יודע-מה, וספק אם יתמודד יורי מול הטובים שבטובים גם בשנה הבאה. אפשר להגיד שיורי… הולך על קרח דק (#סליחה). 

יורי האחר הוא יורי פליסטסקי (פליסצקי? פליצטסקי?). פליסטסקי הוא בן 15, עִלוי בעולם הפּיֶיטים, אך זקוק דחוף לזריקת הרגעה – ואם אפשר אז מהסוג שנותנים לסוסים. חרף גילו הצעיר, עבר פליסטסקי זה עתה לליגה של הגדולים.

ויש את ויקטור. ויקטור הוא בן 27, חתיאר במונחי זירות החלקה, אך הוא נמצא בפסגת הקריירה: ויקטור שובר שיאים עולמיים בזה אחר זה, הקהל מת עליו ויש לו נתונים פיזיים של אל יווני (מה? רק אומר).

לאחר היעדרות של מספר שנים והפסד צורם בתחרות, חוזר יורי (זה הגרוע) לעיירת מולדתו ביפן עם תהיות לגבי המשך הקריירה, אולם בריוקאן שמנהלת משפחתו הוא פוגש – להפתעת כולם – את ויקטור, אלוף העולם והאליל של יורי. ויקטור מכריז כי בִמקום להתחרות השנה, הוא מעדיף לאמן את יורי הפדלאה. ההכרזה אינה מתואמת עם איש, כולל עמיתו של ויקטור לזירה, יורי פליסטסקי שממש רצה להתחרות מול ויקטור לראשונה באופן רשמי.

ואז קורים הרבה דברים שהם עליזים לחלוטין.

Yuri on Ice צברה פופולריות הודות לסצנות שבהתחלה חשבתי כי הן פנסרביס, אך בהמשך התבררו כרציניות לגמרי בכוונותיהן; זו אנימה על גברים שמאוד אוהבים אחד את השני, והיא מראה זאת בכל אופן אפשרי… למעט האופן הברור מאליו. איכשהו מצליחה הסדרה להיות שונן-איי בלי באמת להיות שונן-איי, ולמרות שאין בה סצנות ‘אופס הפלתי את המגבת, אופס עכשיו אנחנו שוכבים’, ‘Yuri’ גיי-פרנדלי יותר מסדרות יאוי דוגמת Sekaiichi Hatsukoi, זאת כי בניגוד ל-Sekaiichi Hatsukoi ודומיה, גיבורי ‘Yuri on Ice’ לא מתנצלים, מהססים או מתָרצים את מי שהם.

עם זאת, בהחלט עדיף היה לו הסדרה הייתה נושאת את דגל הגאווה ולא רק סוחבת אותו בתיק. אבל מי יודע? אולי בעונה הבאה.

זה משאיר אותנו עם הרפרטואר: זו הפעם הראשונה בה סדרת אנימה על החלקה אמנותית נראית טוב. מה אתם מגחכים? ‘Yuri’ אכן לא הראשונה: לכו בדקו את Ginban Kaleidoscope מ-2005.

אפשר ורצוי להתעכב על חסרונותיה (של ‘Yuri’, לא של Ginban Kaleidoscope. נראה לכם באמת צפיתי בה?); לא כל הפרקים נראים טוב, דמויות משנה מקבלות סיפור מצוץ מהאצבע, ופעמים רבות, בזמן התחרויות, מעדיפה האנימה להשמיע קריינות על-פני המוזיקה ברקע. הבנו, אתה רוקד למען האהבה, כעת תחשוב בשקט! אני גם יכול להבין כיצד ה-‘Will they won’t they’ נהיה מעצבן. אף על פי כן, קשה להתייחס אל מגרעותיה ברגע שמתחיל קליפ הפתיחה הנהדר. אחרי אותו פתיח מצטיינת הסדרה כספורט תחרותי וסוחט דמעות, כדרמה סוחטת דמעות, כקומדיה סוחטת דמעות ו… רומן (?) ש… סוחט דברים אחרים.

את הרף הגבוה שהציבה ‘Yuri’ לא פשוט יהיה לעקוף, משום שמעטות סדרות האנימה הנראות טוב כמו סדרות של סאיוֹ יאמאמוטו; זו רק הסדרה השלישית שלה, אולם הבמאית בת ה-39 היא כיום אחת המובילות בתעשיית האנימה, ויש בי צד שמעדיף לראות אותה מביימת פרויקט חדש (במקום המשך ל-‘Yuri on Ice’) רק כדי לראות אילו דברים מקוריים מתבשלים במוחה.


שיוף קל וזהות עצמית מוגדרת היו מכניסים אותה לרשימת חמש סדרות האנימה הטובות של 2016 (כן, סורי. היא לא שם), אולם אני שמח שהיא קיימת ומביאה עמה משב רוח רענן לתעשייה הזקוקה לסגנון ייחודי. קל להצביע עליה ולצחוק על מה שהיא, ולמרות שהסדרה פופולרית ויודעת למשוך קהל באמצעות טריקים זולים – מה שחשוב ב-Yuri!!! on Ice (הנה סימני הקריאה שלכם. מרוצים?) הוא המכלול הנהדר שהיא מייצגת.

היכנעו לדחף הפנימי שלכם וצפו בה כבר.

הבחנות תועות:

• יורי פליסטסקי נראה כמו ואן הוהנהיים הצעיר.

• במציאות, אלוף הגראנד פרי כבר 4 שנים ברציפות הוא יפני – יוזורו האניו בן ה-22 (והבחור מדהים). לעומת זאת, מדליסט זהב רוסי (זכר) לא היה מאז יבגני פלושנקו ב-2004.

• אפרופו פלושנקו: קראו לי שטחי, אולם הקטע שלו מבצע את “סקס בומב” בגמר הגראנד פרי 2002 תמיד משפר לי את מצב הרוח.

• לגבי מעריצת Yuri on Ice הידועה ואלופת העולם הנוכחית יבגניה מדבדבה בת ה-17… מה עוד היא צריכה לעשות כדי לקבל אנימה משלה?

• אני לא טיפוס של שיפים, אבל… תראו איזה חמודים יבגניה והאניו ביחד.


הטוב: דמויות ראשיות עגולות; האנימציה בהחלקה האמנותית היא אמנות בפני עצמה; סיפור טוב; גררררר
הרע: חלק מהפרקים נראים בסדר-כזה; משחקת עם ז’אנר השונן-איי בלי באמת להיכנס אליו.
והמכוער: גם אני חתיאר בן 27.

ציון במדד OK סביר פלוס פלוס

 Yuri!!! on Ice | יפן, 2016 | 12 פרקים | קומדיה, דרמה, ספורט, טאץ’ עליז למחליק שיעיז | סטודיו Mappa | טוֹיוֹשיוּקי טוֹיוֹנָאגָה [טאירה קאפטה מ-“Capeta”], ג’וּניצִ’י סוּוָאבְּה [ארצ’ר מ-“Fate/stay night”], קוֹאוּקי אוּצ’יָאמָה [ראקו איצ’יז’ו מ-“Nisekoi”], מאמורו מייאנו [לייט מ-“Death Note”], קנשוֹ אוֹנוֹ [קורוקו מ-“Kuroko’s Basketball”], הידאקי טזוקה [בריאן אוהדנר מ-“Gunslinger Stratos: The Animation”], מריה איסְה [קילואה מ-“(Hunter x Hunter (2011”], ג’וֹּן פוקויאמה [ללוש מ-“Code Geass”], איוּמוּ מוּרָאסה [שוׁיה הינאטה מ-“!!Haikyuu”], הירוֹקי יאסוּמוֹטוֹ [קינג’וֹ מ-“Yowamushi Pedal”], קוֹג’י אוצ’יאיי [ג’ו גיבסון מ-“Major”], קנג’י נוֹג’ומה [טאירה מ-“BECK”], סאטושי הינוֹ [אקיטו טאקאגי מ-“.Bakuman”], טוֹמוֹאָקי מא’אנו [דְקִים מ-“Death Parade”], וואטארוּ האטאנוֹ [גאג’יל רדפוקס מ-“Fairy Tail”], יושימאסה הוסויה [טאקויה סקיזאן מ-“!!All Out”], יוּטארו הונג’ו [אָאו פוקאי מ-“EUREKA SEVEN AO”] | תסריט ובימוי: סאיו יאמאמוטו

לקריאה נוספת
1 תגובה
  1. מאט אומר/ת

    סיקור מעולה ומצחיק, כמו תמיד~
    האנימה מדהימה והפתיח מושלם= מה הסיכוי שאם תהיה עוד עונה לא יחליפו אותו (?)
    תודה על הסיקור^^

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם