Yowamushi Pedal: The Movie


זהירות: ספוילרים קשים יותר ממכשיר נוקיה לסדרת האנימה.


Yowamushi Pedal היא אחת מסדרות הספורט האהובות עלי (ואת הסיבות לכך מניתי בביקורת). אתם יכולים ודאי לתאר כמה התרגשתי לצפות בסרט הקולנוע שממשיך את עלילתה, סרט שאִכזב אותי כל-כך שהדרך היחידה בה הוא יכול היה לאכזב אותי יותר זה אם אחת הדמויות הייתה יוצאת מהמרקע ובועטת לי בביצים. תכלס, לא הייתה לי סיבה לפתח ציפיות גבוהות: הקסם של סדרת האנימה התפרס לאורך 63 פרקים, אולם לשחזר זאת בתשעים דקות זה כבר לא קסם אלא טריק של ליצן יומולדת שיכור.

סרט הקולנוע תופס את סאקאמיצ’י בשיא תהילתו: זה עתה הוא (אזהרת ספוילרים אחרונה) הוביל את קבוצתו לניצחון ב-Inter High, דבר שהקנה לו מעמד של סלב בבית הספר ובעולם הרכיבה. כיוון שהם האלופים, מקבלים חברי סוהוקו הזמנה להשתתף בתחרות אופניים לא-רשמית במחוז קומאמוטו בדרום המדינה. את ההזמנה של סוהוקו מסבירים ב-‘כי הם האלופים’, אבל לתחרות הזו מוזמנות כל הקבוצות שראינו ב-Inter High. ייתכן שחברי סוהוקו היו כל-כך גרועים לפני שהגיע סאקאמיצ’י שהם לא הוזמנו לתחרות אליה מוזמנים, ובכן… כולם? טוב, בואו לא נחשוב על זה יותר מדי. יש תחרות בת יומיים להתכונן אליה, וחברי סוהוקו נותנים כל שביכולתם על מנת לנצח. כולם למעט מאקישימה שעוזב מוקדם את הלימודים כדי להתקבל לאוניברסיטה בלונדון (עלילת התחרות של הסרט היא מקורית, אך העזיבה של מאקישימה דווקא קרתה במנגה). סאקאמיצ’י הוא אדם שקול ורציונלי שלא נותן לדבר להשפיע עליו… הוא משפט שלצערי לא נכון. סאקאמיצ’י מיד נכנס לחרדות קיומיות, כאילו מאקישימה הוא איזה תורם כליה שנטש אותו ברגע האחרון. לכן כאשר מגיעים סוהוקו לקומאמוטו, המצב לא נראה מזהיר.

עד לתחרות סיפור הסרט מעניין, והייתי שמח לראות את ההתגברות של סאקאמיצ’י לאורך עונת שידור מלאה ולא 40 דקות של תחרות. כאשר מוזנקים הרוכבים בנקודת הפתיחה, התחלתי לחשוש: אמצע סרט חלף, ורק עכשיו מתחילים את המרוץ? ואיזו סיבה יש להכליל כל קבוצה וקבוצה שהשתתפה ב-Inter High? קבוצה אחת הייתה מספיקה, וגם יום אחד של תחרות. אך הסרט חי בהכחשה שהוא סוג-של עונה שלישית על ספיד, וכמו סדרת האנימה, הוא מתעקש להכליל את כל האלמנטים האהובים שהיו ב-Inter High: תחרות ספרינט, פלשבקים, התדרדרות במצב, שיחת רוח מעודדת, ואפילו Hime Hime. בערך כל סגה או פרק שהיו אהובים בסדרת האנימה זוכים כאן לייצוג מחופף, ובכך הופך הסרט לגרסה מזוקקת של אותה סדרה.

הדמות היחידה שהשכילו לחתוך היא זו של מידוסוג’י (או רמזי בולטון על גלגלים), לכן מעריציו האדוקים יכולים לשמוח שלא נעשה לו כל עוול. שאר הדמויות עברו סירוס והפכו לצל חיוור של עצמן, זאת בסרט שהוא לא יותר מריקאפ מבלבל של הסדרה. לעזאזל, אפילו פס-הקול הנהדר הוחלף בפס-קול שהוא לא-כזה נהדר. אין דקה אחת של מתח לאורך התחרות, ואין דמות אחת שזוכה לפיתוח משמעותי — את זה ודאי שומרים לעונה השלישית שבדרך.

אני מבין את הצורך הכלכלי בסרט שכזה; ההצלחה שלו בקולנועים ודאי תרמה להחלטה על העונה הבאה. אך אפשר היה לשקוד על תסריט הגיוני, כזה שלא נכתב על-ידי פאנבוי בן 7 (“ואז… ואז… כל הקבוצות משתתפות בתחרות! והפעם כל סוהוקו ישירו HIME-HIME! וכל הרוכבים ינפחו שרירים וירכבו ממש ממש מהר!”). אני אישית הייתי שמח לסרט מול יריבה חדשה, בלי אף דמות שראינו בעבר (למעט, אתם יודעים, הגיבורים), עם עלילה שלוקחת את הזמן שלה וחושבת על פתרון חדש לבעיות. אבל זו כנראה דרישה מוגזמת: מדוע להיות יצירתי כשאפשר למחזר תסריט קיים?


הטוב: זו עדיין Yowamushi Pedal…
הרע: …הגרסה החבולה, המוכה והמורעבת של Yowamushi Pedal.
והמכוער: להיות ביקורתי כלפי תחרות ספורט מהספה בבית עם צ’יפס ביד.
מכוער יותר: אין לי צ’יפס.

ציון במדד OK – סביר מינוס

Yowamushi Pedal: The Movie | יפן, 2015 | 90 דקות | ספורט, קומדיה, דרמה, אנדי ופרנק | TMS Entertainment | דאיקי יאמאשיטָה [הירוֹ מ-“Glassip”], קוֹאוּסוּקְה טוֹריאוֹמי [קיבה מ-“Naruto”], ג’וּן פוּקוּשימָה [יושיהיסה מ-“Kotoura-san”], הירוֹקי יאסוּמוֹטוׁ [גרמניה מ-“Hetalia: Axis Powers”], שוֹוָוטארוֹ מוֹריקוּבּוֹ [יוֹסְקה מ-“Persona 4”], קנְטארוֹ איטוֹ [צ’וז’י מ-“Naruto”], טּסוּבָּאסָה יוֹנָאגָה [נאגיסה הארוקי מ-“!Free”], טטסוּיָה קָאקיהַארה [נאטְסוּ מ-“Fairy Tail”], טוֹמוֹאָקי מָאְנוֹ [דקים מ-“Death Parade”], סָאטוֹשי הינוֹ [דאיצ’י מ-“!Haikyuu”], הירוֹיוּקי יוֹשינוֹ [יוֹסְקה ‘בוסון’ פוג’יסאקי מ-“SKET Dance”], אָטְסוּשי אָבְּה [מאשירוֹ מ-“Bakuman”], קוג’י יוּסָה [גין מ-“Bleach”], הירוֹפוּמי נוֹג’ימָה [האטוֹרי מ-“Bakuman”], אָיָקָה סוּוָה [טוֹמוֹאְה מ-“Absolute Duo”], מגומי האן [גוֹן פריקס מ-“(Hunter x Hunter (2011”], ג’וּניצ’י סווָאבּה [ארצ’ר מ-“Fate/stay night”] | מוזיקה: קָן סאוואדה | תסריט: רייקו יוֹשידָה | במאי: אוסָאמוּ נוֹבּשימָה | יוצר מקורי: וואטארוּ וואטנאבּי


לקריאה נוספת: Yowamushi Pedal [ביקורת על סדרת האנימה]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם