Yondemasuyo, Azazel-san

איזה תזמון מושלם. בדיוק עכשיו יצא לי לעבור על רשימת המועמדויות לפרס האמי, רשימה שפורסמה לפני מספר שעות (ואם לא יתנו ל-משחקי הכס, מד מן או דקסטר לנצח, אני…אני…אהיה עצוב).

מבט זריז ברשימת המועמדים לפרס סדרת הקומדיה הטו…סליחה, לפרס סדרת הקומדיה והמיוזקל הטובה ביותר, מתגלה קבוצת מועמדים רציניים כמו ‘GLEE’, ‘המפץ הגדול’, ‘משפחה מודרנית’, ‘רוק 30’, ‘מחלקת גנים ונוף’ ו-‘המשרד’. אך דבר אחד עבר לי בראש כל הזמן הזה… במחשבה שנייה, שני דברים. האחד: רשמית – לכולם נמאס מ-‘איך פגשתי את אימא’. והדבר השני: פחחחחחחחחח.

הגאולה המשיחית עליה כולם מדברים אלפי שנים תתרחש ביום בו סדרות אנימה יהיו מועמדות לאמי. לצערי, הסיכוי שזה יקרה קטן מהסיכוי שהייאו מיאזאקי יעיר אתכם באמצע הלילה בעצמו ויגיד שהוא מעוניין בכם לכתוב את הסרט הבא שלו, אבל שבסרט חייבים להיות חדי-קרן דוברי פינית שיודעים לנהוג ברכבת (למה חזיר שיודע להטיס מטוס זה כן הגיוני?). כי עם כול הכבוד – המועט – שאני רוחש ל-GLEE, סדרת הקומדיה הטובה ביותר של השנה היא Yondemasuyo, Azazel-san.

למה?

קחו בלש פרטי. הוא אחד האנשים הכי אנטיפטים שתפגשו. כן, יותר ממני. עכשיו לא רק זה – הוא גם מתמחה בזימון שדים! הוא משתמש בכוחות המיוחדים שיש לשדים הרבים ששורצים בגיהינום על-מנת שהלה יעזרו לו לפתור מקרים. כעת, מה לכל השדים מצחיק בזה? ובכן, אקוטאבה, הבלש שלנו, מתעלל בשדים בכול דרך אפשרית. וזה לא שלא מגיע להם: הם חבורה של יצורים דוחים, סוטים וחסרי אחריות, או בקיצור – איך שהייתם מצפים ששד יתנהג לו הייתם נתקלים באחד ברחוב. אבל מנגד, הם גם היצורים המצחיקים ביותר שקיימים.

עזאזל-סאן, שד-כלב חסר כל תקנה, יודע למשל לעשות דבר מגניב אחד: לגרום לאנשים לרצות לח**בן כאן עכשיו. חברו הטוב בילזבאב, או בעל זבוב (ההיפך הגמור מהתינוק ירוק-השיער ובכייני) נוהג לאכול צואה. כאמור, זבוב. על התנהגות ‘לא הולמת’ הם נענשים במגוון דרכים שכוללות קטיעת גפיים וקטיעת עוד גפיים, אבל הם תמיד יחזרו לסורם.

ושכחתי מגיבורת הסדרה, רינקו, העוזרת של אקוטאבה ומי שקיבלה את ‘המפתחות’ לזימון עזאזל-סאן, שנעשית פחות ופחות תמימה ככל שמתקדמת הסדרה. תראו את הסובבים אותה, אפשר להאשימהּ? כבר מהתחלה חיבבתי את הדמות שלה, חיבה שתפחה ככל שהתפתחה רינקו, עד כמה שניתן להגיד משהו כזה על סדרה בה רואים את אלוהים עושה צללית של בולבול. אך ללא ספק הפרקים הטובים ביותר הם כאשר עזאזל ובּה-צ’אן (הכינוי של בילזבאב) עוקבים אחרי רינקו על-מנת לגלות מדוע היא כה מסתורית בזמן האחרון. התשובה, עם מינימום ספוילרים, היא תענוג אחד רצוף לקהילת האוטאקואים. ואם לא תענוג, אז מינימום סטירת לחי מצלצלת. לראשונה אמרתי לעצמי “וואי, איזה אנשים מטומטמים הם אוטאקואים…
…אה…רגע”.

אני לא יודע מהיכן קיבלו AT-X את הביצים לשדר משהו כזה, אבל שאפו להם ול-Production I.G על כל אחד מ-13 פרקי הסדרה (ו-12 דקות בלבד לפרק, דאמיט). עוד לא ראיתי סדרה ש…מילולית…הורידה אותי לרצפה, ואני זוכר לפחות פעמיים בהן כמעט ונחנקתי ממה שלא שתיתי באותו הרגע. יש לסדרה, מלבד היכולת להצחיק, גם את היכולת לרגש. כן, דמויות מתות פה, ויש אפילו אמירה בוטה על התרבות ה… כלומר על הממשל של… קיצר יש אמירה מסוימת, מה זה משנה?

אבל היא לא לכולם.

להלן הסיבות:

הומור השירותים בה גורם לסאות’פארק להיראות כמו טוב-טוב הגמד.

הסדרה ברוטאלית. מאוד מאוד ברוטאלית. כמו שאמרתי, הדם משפריץ שם כמו זרנוק מים שאין לו שסתום.

היא סוטה. השדים מקיימים יחסי מין, מתנהגים כמו שוביניסטים ומטרידים את רינקו בכול הזדמנות. ציבור שלם יכול להיפגע מהאמירות של עזאזל-סאן לבד.

והדיאלוגים מהירים, וצריך רמת ריכוז מסוימת כדי לקלוט את כל הוואן-ליינרס והקאץ’-פרייזס.

אני מביט בה כאחת שהחזירה לי את האמונה ביכולות של סדרות אנימה להצחיק עד מאוד. מאז האג’ימה נו איפו וגינטאמה, לא קמה אנימה שהציבה תחרות קומית טהורה להומור המערבי הידוע (וכדי שאני אהיה הוגן, ביקום ללא ‘עזאזל-סאן’ הייתי אומר על SKET Dance דברים דומים), וזאת דרך שימוש ציני תכוף בהומור היפני. Yondemasuyo, Azazel-san היא סדרת הקומדיה של השנה, ושהחבר’ה מהאמי ישבו בשקט. איפה העונה השנייה כשצריך אותה? 


הטוב: סדרה שאין לה אלוהים (כלומר יש, וגם לו אין אלוהים).
הרע: אחוז קטן מכם יכול להתחבר אליה.
והמכוער: כל פריים בו עזאזל-סאן או בה-צ’אן פותחים את הג’ורה.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

Yondemasuyo, Azazel-san [הינך מזומן, עזאזל-סאן] | יפן, 2011 | קומדיה? | 13 פרקים (12 דקות לפרק) | מאיאסה אונוסאקה (ואש מ-Trigun), רינה סאטו (נּגִי מ-Negima), דאיסוקה נאמיקאווה (קוֹיוּקי מ-BECK), הירושי קאמיה (אוריהארה מ-!!Durarara) | במאי: טסוטומו מיזושימה | יוצר מקורי: יאסוהיסה קובו

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם