המלצות ערוצים בנושאי אנימה ומנגה

שמתם לב ודאי שבתקופה האחרונה עבר AnimeOK למתכונת של עדכון שבועי בודד בימי שבת. לא מדובר בהחלטה קבועה, זו פשוט תקופת יובש (וגם כי בזמני הפנוי אני נהנה להפסיד ב-Rocket Leauge ו-Star Wars Battlefront). כיוון שהחלק במוח שלי האחראי על תחושות אשם החל לכאוב בזמן האחרון, החלטתי לשתף עמכם ערוצי וידאו בנושאי אנימה שיגרמו לכם לשכוח ממני.

שמתם לב ודאי שבתקופה האחרונה עבר AnimeOK למתכונת של עדכון שבועי בודד בימי שבת. לא מדובר בהחלטה קבועה, זו פשוט תקופת יובש (וגם כי בזמני הפנוי אני נהנה להפסיד ב-Rocket Leauge ו-Star Wars Battlefront). כיוון שהחלק במוח שלי האחראי על תחושות אשם החל לכאוב בזמן האחרון, החלטתי לשתף עמכם ערוצי וידאו בנושאי אנימה שיגרמו לכם לשכוח ממני.


imagine-nation

אגדה עתיקת יומין מספרת על ערוץ בשם NHK World המשדר גם בישראל, ובו ניתן לחזות בפלא נדיר – יפנים דוברי אנגלית. הערוץ הבינלאומי הזה משדר חדשות, תכניות פנאי, טבע, אוכל וסרטים דוקומנטריים, כולם קשורים בתרבות, בהיסטוריה ובטבע העשירים של יפן. בלי קשר להמלצה הקרובה, מדובר בערוץ שכדאי לכם לזפזפ אליו מעת לעת.

בעיקר בימי שלישי בשעה 21:30. 

imagine-nation (הבנתם את משחק המילים?) היא תכנית אולפן צבעונית בת חצי שעה. שני מנחיה, צ’יאקי הורָאן המקסימה וניקולס פטאס, לוחם קראטה מפורסם בדימוס המתגורר בטוקיו, מדברים על מה שמעניין אותנו: אנימה, מנגה ומשחקים. חציה הראשון של התכנית מוקדש לכַּתָבָת שטח הסוקרת בהרחבה נושא מסוים. כך, למשל, באחד הפרקים ששודרו החודש הוקדשה התכנית ל-Guilty Gear (בעיקר למשחק האחרון שטרם הגיע למערב). ניתן לראות בפרק את משרדי Arc System ויוצרי הפרנצ’ייז שמספרים על התופעה שהיא Guilty Gear, ומה צופן עתידהּ. לקינוח, תוכלו לחזות בניקולס מפסיד במשחק לאחד המפתחים הראשיים לאחר שאלֶה הביאו מכונת ארקייד לאולפן.

לא גיימרים? זה בסדר, פרקים אחרים מסקרים סדרות מנגה ידועות יותר ופחות. צוות התכנית מבקר בסטודיו או בביתו של המנגקה והוא מדבר על מכלול האספקטים ביצירתו, מרכזיים ואזוטריים כאחד: איך הוא מאייר רקעים ודמויות, כיצד הגיע הרעיון של המנגה, מה חשוב לו שיהיה בהמשך ומה חלוקת התפקידים בין עוזריו.

זו הסיבה שאני אוהב את התכנית. הכתבות אינן שטחיות, אלא יורדות לעומק הליך היצירה. אפילו כשמדובר בנושא שאינו מעניין אותי (כמו הפרק העוסק בסדרת משחקי הדייטינג-סימולטור “?Shall We Date”), אי אפשר להישאר אדישים לאופן בו מדברים המרואיינים על תשוקתם. 

חציה השני של התכנית הוא אקטואלי בבשרו: טריילרים חדשים, הכרזות וכו’. לא האמנתי שאזכה לשמוע מוזיקה מתוך Yowamushi Pedal מתנגנת בערוץ טלוויזיה שמשודר בישראל, אך בזכות imagine-nation תוכלו לקבל מנה שבועית של “תרבות יפן פופולרית” ללא עזרה מהאינטרנט. כאמור, ניתן לצפות בתכנית בערוץ NHK WORLD (אפיק 113 ב-yes ו-165 ב-HOT, “אוּמת הדמיון” בעברית) כל יום שלישי ב-21:30. 

הנכם מוזמנים לצפות ביוטיוב בפרק לדוגמה שעוסק ב-Tokyo Ghoul.


ערוצי יוטיוב

 קרוב לוודאי שאתם רואים מדי פעם את תכניות היוטיוב הפופולריות Honest Trailers ו-Honest Game Trailers (שתיהן עולות בימי שלישי גם כן. איזה יום נהדר), אך ידעתם שבנוסף אליהן יש Honest ANIME Trailers? לא מדובר באותו בית יוצר כמו המקור, אך החבר’ה של ערוץ Anime Paradise עושים עבודה מקצועית למדי בסיקור הומוריסטי של הסדרות הפופולריות ביותר – Hunter x Hunter, One Piece, Attack on Titan ואחרים. הפרקים, לטעמי, ארוכים ביחס לקונספט (חלקם בני 6 דקות ויותר), ויש עוד מה לשייף בתחום הגשות הפאנץ’-ליין, אך מדובר באחד מערוצי היוטיוב החביבים יותר בהם נתקלתי.

 ערוץ מקצועי יותר הוא AnimeEveryday ובו תוכלו למצוא סקירות עומק על נושאים שלא ידעתם שרציתם לשמוע עליהם, כגון הצד הכלכלי של התעשייה או השימוש באווירה, זאת לצד נושאים פופולריים כמו רשימות (10 סדרות האנימה הטובות בכל הזמנים), ביקורות על סדרות וסרטים (לרוב חדשים), כתבות על אנשי מפתח כדוגמת סאטושי קון ואוסאמו טזוקה, סקירות של עונות שידור ועוד. קיצר, כל מה ש-AnimeOK יכול לחלום להיות. 

סביר כי את הערוץ הבא רובכם מכירים; Glass Reflection הוא אחד מערוצי היוטיוב האלה שחוזרים אליהם בעיקר בשביל הבן-אדם ופחות עבור התוכן. באמצעות סגנון הגשה אקסטרוברטי (וחליפת הקוספליי הקבועה), מצליח מהשמו להביא סיקורים וביקורות נרחבות על המיטב שבסדרות והסרטים. על אף שפרקיו מלווים בקטעי וידאו, לרוב רואים רק אותו, ולמרות זאת הוא מחזיק קהל. עם למעלה מ-300 אלף רשומים, זהו אחד מערוצי היוטיוב הפופולריים ביותר הקשורים באנימה – ובצדק.

ערוץ פופולרי נוסף הוא Sawyer7mage. אין לו ערכי הפקה גבוהים כמו לערוצים האחרים, אך הוא נבדל מהם ברלוונטיות שלו: במידה ואתם עוקבים אחר הסדרות הידועות ביותר, מומלץ לבקר בערוץ שלו כיוון שהוא מסקר פרקים, לא סדרות. קראתם את פרק המנגה האחרון של One Piece? ראיתם את החדש של One-Punch Man? רוצו לערוץ שלו ותשמעו מה יש לו להגיד בנושא. הוא לא מסכם את החוויה שלו ב-‘היה פרק סבבה’, אלא מדבר על ההיבטים המינוריים ביותר ומספק נקודת מבט מרעננת. איני יודע אם הוא ראה הרבה סדרות אנימה בחייו, אך מרגישים את האהבה שלו כלפי אלה שכן. 

לא יכולים להגיע אל יפן? אז תביאו את יפן אליכם: הכירו את ערוץ היוטיוב של Sharla in Japan ואת הערוץ הדומה kanadajin3. בזה הראשון, מתורגמנית צעירה בשם שארלה גרה ביפן ומשתפת את חייה משם, ואלה אינם חיים משעממים כלל וכלל; היא אכלה את הגלידה הגדולה ביפן (כנראה), ביקרה במרכז פוקימונים ובמייד קפה, ואף השתתפה במסיבת בּוֹנְגָאקִי. כאשר היא אינה יוצאת החוצה (והיא יוצאת מלא), שארלה מדברת בביתה על נושאים כמו משחקי וידאו ביפן וסלנג. 
בערוץ השני, צעירה בת 25 גרה אף היא ביפן ועושה… ובכן, את אותו הדבר. היא יכולה לשתף חוויות על קבלת מחזור ביפן ולדבר על נושאים כמו גזענות. חלק מהסרטונים שלה נוטים להיות ביזריים, כמו הסרטון באמבט יוּזוּ, אך לרוב היא מספרת על תרבות יפן מנקודת מבטה, בעודה מבקרת בשלל מקומות, החל מהסופרמרקט וברכת שחיה (חשבתם שבישראל צפוף?) ועד עולם המים ופסטיבל המתים.

נכנסתם פעם לערוץ היוטיוב של אמא”י? הוא נחמד.


עד כאן.
יש המוני ערוצים ותכניות שם בחוץ, אך אם הייתי מונה עוד כמה כנראה שלא הייתם שבים לכאן יותר. אתם מוזמנים לשתף בתגובות ערוצי יוטיוב או תכניות אחרות שאתם אוהבים או להביע את דעתכם על הטעם הנוראי שלי.

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם