Under the Dog

אני מתחיל לחשוב שיפנים צריכים להפסיק לממן פרויקטים של אנימה ומשחקים דרך קיקסטארטר.

alt

alt

חצי עשור חלף מאז שסדרת אירועי טרור פקדו את משחקיה האולימפיים של טוקיו ב-2020 (מצטער על הספוילר לאירוע). האו”ם בתגובה מקים יחידה של נערים (ובעיקר נערות) שהוכשרו להרוג. כקלף מיקוח שקשה לסרב לו, הוריו של כל מתנקש צעיר מוחזקים כבני ערובה; כישלון או אי שיתוף פעולה משמעו בּום-בּום בראש של אימא ואבא.

זהו תקציר העלילה של “Under the Dog”, תקציר שכדאי לכם לקרוא כי האנימה עצמה מסבירה גורנישט. בצדק, האמת: היא נראית כמו פיילוט מושקע שההמשך שלו אינו קיים. הסיבה לכך היא שמדובר בתוצר קיקסטארטר, מילה שבזמן האחרון גורמת לי לבכות כמו מעריץ אנימה בליל נשף הסיום. הרעיון היה ליצור פרנצ’ייז חדש, בין אם כפרקי OVA או סרט באורך מלא. הכסף הגיע, אוּלם מחלוקות ושינויים בתוך ההפקה הביאו לכך ש-“Under the Dog” נולד ומת כסצנת אקשן בת פחות מ-40 דקות.

alt

אני לא מתלונן אגב, זו אחלה סצנת אקשן.
גיבורת הסרט, האנה, מגיעה במסווה לבית ספר שמותקף על-ידי חיילים מארה”ב. ויש שם מפלצת. וכולם יורים על כולם. האנה יורה הכי הרבה ובהמשך החברות המתנקשות שלה מצטרפות למסיבה ואז נשמעות אפילו יותר יריות. קיים קומץ של עלילה בתוך חתונת הדמים הזו, אך ספק אם תבינו ממנה משהו כי הסברים זה הדבר האחרון שמעניין את הסרט. אפשר לקרוא את התקציר באינטרנט ולהבין מי נגד מי (אבל לא ‘למה’), רק שבלי ההמשך המיוחל, אין סיבה להשקיע בתוכנו של Under the Dog. לכן אין טעם להתעמק בהאנה, צעירה שנשלחת למשימות מסוכנות פן שני הוריה ימותו; או בשוּניצ’י, נער בן 16 שנקלע אל תוך הסבך ומסתמן כתקוותה האחרונה של האנה; או בפנדורה, סוג-של מפלצת הרסנית שאת הכוחות שלה רוצים לתעל לרעה. באמת, אין טעם לשום דבר מזה. אנשים מוכשרים השקיעו את זמנם ומרצם בבניה קפדנית של עולם עשיר ודמויות עמוקות, אך מורשתם מסתכמת בפיצוצים ודם.

הבא ננסה להעריך את הצד החיובי של Under the Dog (גם אני אגב יכול להמציא שם אקראי וחסר חשיבות: Grilled Nails Chihuahua. רואים? זה קל יותר מלחשוב על שם הגיוני). בכל הקשור להפקה, החבר’ה שביקשו מכם כסף לא חסכו ממנו ין לעצמם – האנימציה והגרפיקה נראות נהדר (עיצוב הדמויות קצת פחות). סצנת אקשן מופרכת א’ נראית נורמלית לחלוטין כשמגיעה סצנת אקשן מופרכת ב’, וגם היא נראית נורמלית כשמגיעה סצנת אקשן מופרכת ג’. בדיוק כמו ב-“מהיר ועצבני” רק יותר כיף (אין לי מושג האמת, לא ראיתי סרט אחד בסדרה). לחובבי הדם, יש ממנו די והותר: ממטרות דם משפריצות בכל דקה אפשרית, מה שגורם לסצנה המפורסמת ההיא ב-Berserk להיראות כמו פרק של מוסטי החתול (אתם זוכרים את מוסטי החתול או שדמיינתי אותו?).

alt

כוראוגרפיית האקשן מוסיפה עידון לעסק הזה; פיצוצים מתוזמנים היטב ודמויות שנעות באופן מציאותי ועם סטייל. גרגרן האקשן שבי (לא טיפוס שמוחבא עמוק במיוחד) נהנה כמעט מכל רגע, וכל עוד לא תעלו קושיות כגון “אבל מה לעזאזל קורה פה?” גם אתם כנראה תיהנו.

ללא מלחמות אגו, יכול היה לצאת מכאן פרויקט מסקרן. הרי הסרט הזה אלים ומכיל עירום (עירום שהוא רנדומלי וחסר חשיבות אגב), לא איזה טאבו שהטלוויזיה היפנית נמנעה להראות בעבר. גם העלילה — מה שהבנתי ממנה — אינה שערורייתית במיוחד. אני מזכיר לכם שאנחנו חיים בעולם בו Madoka שודרה בטלוויזיה. אז מדוע קיקסטארטר? מדוע להתחנן לטוב הלב של הקהל במקום לפנות לצינורות המקובלים? לא חשוב אם סרט או סדרה או אפילו בלדה; כל פלטפורמה שתעבד את הסיפור במלואו עדיפה על הדגמת-אקשן בת 40 דקות. כן, אולי היו מקצצים מהאנימציה הנהדרת. אולי לא היינו זוכים לראות ראשים מקופדים. אולי הדיאלוגים היו משתנים מעט. ואולי בהרבה. ואולי שום דבר לא היה משתנה. פשרות נעשות בעולם האנימה מאז ומתמיד; אך הפשרה הנוראית מכולן היא זו בה לא נזכה לראות את המשך הסיפור.

alt

ביקום מקביל, הייתי זוכר את פרויקט Under the Dog כמעין מחווה ל-“Ghost in the Shell” ו-“Gunslinger Girl”. ביקום שלנו, אזכור אותו כחוויית ספיישל אלימה שנראית טוב ו… זהו. לפחות תוכלו לסמן עליה וי תוך 40 דקות.


הטוב: וואו, זה נראה נהדר!
הרע: אבל מה לעזאזל קורה פה?
והמכוער: איך כל זה קשור בכלל ללוחמה בטרור?

ציון במדד OK – סביר

Under the Dog | יפן, 2016 | 38 דקות | אקשן, פיצוצים, יריות, דם, דברים שקורים | Kinema Citrus | אסאמי סְטוֹ [אקירא מאדוֹ מ-“Tokyo Ghoul √A”], רוּמי אוֹקוּבּוֹ [נוׁנָה מ-“Death Parade”], קוֹקי אוּצ’ייָאמָה [קיי מ-“!!Haikyuu”] | מוזיקה: קוין פנקין | תסריט: ג’ירוֹ אישי, יוּקינוׁרי קיטאז’ימה, קְייגוֹ קוֹיָאנָאגִי | במאי: מאסאהירוֹ אָנְדוֹ

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם