(Thermae Romae (Live Action

מדובר לכאורה בסרט הקולנוע המיותר ביותר בעולם; קיומה של “Thermae Romae” בתור סדרת אנימציה קצרת ימים הוא עניין משעשע. אבל מפה ועד ליצור סרט שארוך יותר מהסדרה? ועוד ללהק שחקנים יפניים אותנטיים כדי שיגלמו רומאים? להטיס צוות הפקה שלם לאיטליה ולבנות סט בגודל של שכונה? הגזמתם. וכל זה לא נוצר חלילה עבור אפוס היסטורי חסר תקדים, לא לא, אלא עבור סרט על אמבטיות.

סליחה, “מרחצאות”. מי שלא יודע, מרחצות הן לא עניין של מה בכך עבור הרומאים של פעם. לצאת לבית מרחץ נחשב לבילוי חברתי עבור גברברי העיר (הנשים כמובן נותרו בבית לעשות את מה שנשים פעם עשו) וכל מי שביקר בארמון הקיסר היה זוכה לראות אמבט מרשים ביותר בנוף הארכיטקטוני. לוציוס מודסטוס, אדריכל רומאי, לא אוהב את את מה שנהיה מבתי המרחץ הפומביים: במקום מבנה בו ניתן לשים את הראש ולהירגע מההמולה של חיי היומיום, נהיו בתי המרחץ המוניים וחסרי תכלית. מיואש וחסר רעיונות לשיפור הסטטוס קוו, מוצא לוציוס פתח בתחתית האמבט שמוביל אותו לבית מרחץ נפרד השייך לעבדים.

או לפחות כך הוא מאמין.

בפועל, לוציוס מגיע אל יפן המודרנית. אל תחפשו הגיון בשאלה כיצד הוא לא רק קפץ בזמן, אלא גם הישתגר לחצי השני של העולם? הגיון זה לא שם המשחק פה. אחרת הייתי שואל מדוע את כל גיחה כזו לעתיד מלווית בזמר אופרה שמן? מהרגע שמגיח לוציוס לבית מרחץ פומבי ביפן (גם שם רחצה ציבורית זהו עסק פופולרי למדי), מתפעל לוציוס מהחידושים הטכנולוגיים כאילו היה האדם הקדמון שגילה עכשיו את האש (או את האייפון). מעולם לא הרגשתי כל-כך טוב עם עצמי על כך שאני חי בעידן בו יש לנו דברים טריויטלים כמו שליטה בטמפרטורה של מים, אסלת שירותים ושמפו. בכל פעם שלוציוס שב לרומא הוא מביא את החידושים שהכיר אל העם. לוציוס זוכה עד מהרה לפופולריות כה רבה עד ששמו מגיע אפילו לאוזני הקיסר אדריאנוס (אישיות אמתית, כמו שאר גיבורי הסרט שלא משתייכים לעסקי האמבטיות). אנחנו היהודים זוכרים אותו לרעה בשל דיכוי מרד בר-כוכבא וגזירות אדריאנוס, אך בפועל מדובר באדם שזכור כאחד הקיסרים הדגולים, אחד שבימי שלטונו שגשגה האימפריה הרומית. עובדה, כולם בילו את כל זמנם ברחצה.

גיבורנו נפגש עם הקיסר והלה מבקש ממנו לבנות עבורו מרחצאה שתתאים לגדולתו של הקיסר. כמובן שלוציוס חוזר ליפן, אלא שהפעם לא רק הוא חש כזר בארץ חדשה – גם אני. אסלה שמנקה לך את הישבן? מסך פלזמה בחדר אמבטיה? חשתי ברגע ההוא כי זה לא סרט שנועד להגחיך רק את האימפריה הרומית, אלא גם את שאר העולם. 

מי שכבר צפה בסדרה, כל הנאמר פה לא חדש עבורו. בטח שלא כתירוץ לפיצ’ר קולנועי בן שעתיים. איפה הסרט כן מחדש? הכירו את מאמי יאמאקושי, צעירה שנדדה (ברכבת) מהצפון הרחוק אל העיר הגדולה בכדי להגשים את חלומה להיות מנגקה. מאמי מבוססת על המנגקה המקורית של “Thermae Romae” מארי יאמאזאקי. מדובר ללא ספק בתוספת מבורכת לסרט; מאמי נתקלת פעם-אחר-פעם באליל רומאי יפה תואר שמגיח מתוך אמבטיות ומעיינות חמים. היא מאמינה בלב לבה כי הוא זה שמתאים להיות גיבור סדרת המנגה שלה. אותה סדרה שאמורה להיות פריצת הדרך שלה. אותה סדרה שבהמשך גם תהפוך לסדרת אנימציה ולסרט לייב אקשן בו שחקנית צעירה תגלם את בת דמותה. 

תחילה נראה כי תפקידה של מאמי, אותה מגלמת השחקנית/דוגמנית/זמרת/חמודת-על איה אוּאְטוֹ, מסתכם בדבר אחד: להיות תפאורה עבור המסע ההיסטרי וההיסטורי של לוציוס. בהמשך היא זוכה להיות חלק אינטגרלי יותר מהסרט, עד לרמה שהיא למעשה מצילה את המצב. מי שגונב את ההצגה הוא כמובן הירושי אבּה, הלא הוא לוציוס. אם יש שחקן יפני אחד שיכול לשכנע אותי שהוא רומאי – זה הוא, על כל המטר תשעים שבו. הצופות שביניכם ישמחו לדעת כי הוא מופיע במערומיו יותר מפעם אחת (אם התמונות שצירפתי עוד לא הוכיחו זאת). הצופים הסטרייטים שבכם יתאכזבו לשמוע שהמצב אצל איה אואטו אינו זהה.

ההשקעה בסרט היא ללא ספק חסרת תקדים. למעט סצנות הקרב (יש איזו מלחמה ברקע, אל תשאלו) שנראו כאילו צולמו על-ידי השכן שלכם בן ה-12 וחבריו, הסרט כולו משופע בנופים רבים (הן של יפן והן של רומא העתיקה), היכלים מרשימים ותפאורה היסטורית אותנטית ביותר…נדמה לי, זה לא שאני לא פרופסור להיסטוריה, אך כצופה הם שכנעו אותי. נוסף על כך, יותר ממחצית הניצבים הרומאים הם בכלל לא יפנים (לא מאמין שבאמת כתבתי משפט כזה). למעשה, כתוביות הסיום מקדישות חלק עבור המדבבים, כנראה דיבוב ליפנית של הניצבים הלא יפנים. עדיין תאלצו להתרגל לעובדה שאתם רואים סרט ביפנית על קבוצה של רומאים, אך מצד שני ישנם מעט חלקים בהם השחקנים מדברים (סליחה, מדקלמים) בלטינית. סמכו עלי, היפנית עדיפה כאן בהרבה.

חסכון משמעותי בהפקה מגיע מכיוון פס-הקול. לא שהוא לא מושקע, ההפך: הוא מורכב כולו ממוצרט וחבריו לתקופה הקלאסית (לא כולל זמר הטנור שהזכרתי מקודם). מי שצפה בסדרה ונהנה להאזין לנעימות קלאסיות בזה אחר זה, ישמח לגלות כי זה המצב גם כאן – וכמו בסדרה, גם הפעם המוזיקה הזו מעניקה תחושה אפית לסרט עם נושא מטומטם להפליא.

למעשה, הפן הקומי המוצלח ביותר מגיע דווקא מהרצינות התהומית שבו: לא אף לרגע אחד עצר מישהו מגיבורי הסרט כדי לתהות “רגע…זה כולה אמבטיות גדולות”. זה ממשיך עד לרמה שלוציוס נקרא לדגל ובונה מרחצאה כדי שהרומאים ינצחו במלחמה. אותה רצינות, לצד קטעים מצמידי-רצפות (קטעים כל-כך מצחיקים עד שהם יצמידו אתכם לרצפה. הבנתם?) הופכים את הסרט ללא ספק לפסגת היצירה הקולנועית ביפן ומחוצה לה. עברו מספר ימים מאז שסיימתי לצפות בו ועדיין אין לי חשק לראות שום סרט אחר. אם יש סרט אחד שחיכיתם לו כל חייכם, כזה שיסביר לכם מה משמעות החיים (להתקלח) ומה צריך כדי למלא את היעוד שלכם (להתקלח) ועל-הדרך לעצור מלחמות, להתגבר על טרגדיות אישיות ולהוכיח אותכם בעיני העולם ובעיקר בעיני עצמכם – Thermae Romae מונח על סף דלתכם. בואו עם ראש פתוח וצאו עם התשובות להן חיכיתם כל חייכם, מפני שכל הדרכים, כך מסתבר, אכן מובילות לרומא.


הטוב: מוזיקה קלאסית, אופרה, האימפריה הרומית והרבה בתי מרחץ.
הרע: יוריד לכם את החשק לראות דברים אחרים.
והמכוער: בכל זאת, יפנים מגלמים רומאים.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

Thermae Romae | יפן, 2012 | 108 דקות | אפוס, דרמה, קומדיה, רומנטיקה, טוגות | הירושי אבה [לוציוס], איה אואטו [מאמי], מאסאצ’יקה איצ’ימוּרה [הקיסר אדריאנוס], קאי שישידוֹ [אנטונינוס פיוס], קאזוקי קיטָאמוּרה [לוציוס אָאליוּס קיסר] | במאי: הידקי טאקגוצ’י | תסריט: שוֹגוֹ מוּטוֹ | יוצרת מקורית: מארי יאמאזאקי

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם