Tekken 7

alt

“Tekken” היא סדרת משחקי המכות האהובה עלי בכל הזמנים. אני משקר על הרבה דברים, אבל הפעם אני אומר את האמת (או… שלא *צחוק מרושע*). את “Street Fighter” אני מחבב, בעיקר כשקאפקום לא בועטים בגופה, ואני נהנה מ-“Mortal Kombat” אבל לצערי המשחק לא נהנה ממני: אני גרוע בו. אך רק סדרת משחקים אחת מביאה אותי למצב שאני מרביץ לקיר מרוב עצבים או שמחה, וזה “טקן” (וגם Jazz Jackrabbit).

למען האמת התחלתי מאוחר עם הסדרה (טקן, לא Jazz) – העותק הראשון שקיבלתי הוא של “Tekken 5” עליו צברתי קילומטרז’ מרשים, אבל לא מרשים כמו הזמן שהשקעתי ב-“Tekken 6”, זאת הודות לגרסת ה-PSP הניידת שנתנה לי אפשרות להרביץ לקירות גם ברכבת ובתור של הדואר (אם כי במקרה של הדואר לא תמיד זה קשור לטקן). ניסיתי מאז את המשחקים הקודמים, אך לצערי השלושה הראשונים לא עומדים במבחן הזמן, לא כמו Jazz Jackrabbit 2.

alt

On and Off אני משחק “טקן” כבר למעלה מעשור, אבל להגדיר את עצמי כמומחה אני לא מסוגל; אל קרבות האונליין אני תמיד ניגש בציפייה להפסיד, ומופתע לטובה כשלפעמים זה לא קורה. עם חשש דומה באתי ל-“Tekken 7”, האיטרציה הראשונה שמתגלגלת טוב על הלשון (“Tekken Seven. Teken Seven. Tekken Seven”. איזה כיף להגיד את זה). אחרי שנתיים בהן בזבז את זמנו השתכלל באולמות הארקייד ביפן – שם זה עדיין קטע – הגיע סוף סוף המשחק אל המחשב הביתי והקונסולות שהן לא סוויץ’.

בניגוד ל-“Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4” שקניתי רק בשביל הסיפור (פראייר, אני יודע), את “טקן” אני אוהב בגלל כל דבר אחר למעט הסיפור. כן, יש איזושהי עלילה, אבל יהיה זה שקר לומר שהיא עוצרת נשימה; המלחמה בין הקונגלומרטים המפלצתיים מישימה זאייבטסו ו-G Corporation ממשיכה לגבות הרוגים. בהיעדרו של ג’ין שהלך לעזאזל (תרתי משמע), חוזר סבא שלו, הייהאצ’י מישימה, מאיפה-שהוא-לא-היה כדי לקחת את השליטה בזאייבאטסו ולנסות – אחת ולתמיד – להביס את G Corporation ואת מי שעומד בראשו, בנו קאזויה. למי שלא זוכר, קאזויה נוטר טינה לאביו כי ההוא זרק אותו מצוק גבוה ב-Tekken 1. המשחק אגב מסביר סוף סוף מה בדיוק הוביל את הייהאצ’י להחלטה ה… לא קונבנציונלית לזרוק את בנו הקטן מצוק גבוה, אבל גם במונחים של “טקן” ההסבר הזה תמוה.

בין לבין אגב מוכרז טורניר “איירון פיסט” חדש, כרגיל בגלל סיבה חסרת הגיון. זה, למשל, בולשיט שלא תמצאו ב-Jazz Jackrabbit.

קמפיין הפרסום של Tekken 7 הבטיח סגירת מעגל לסגה המשפחתית המעוותת שהיא “משפחת מישימה”, ובעוד המשחק אכן סוגר מעגל – על הדרך הוא פותח כמה חדשים. עמוק בפנים קיוויתי שהמשחק הבא בסדרה יעביר את התפקיד הראשי ליושימיטסו, אבל מניח שזה כבר לא יקרה.

alt

ישנם לוחמים חדשים שנזרקים לקלחת, ובהם אקוּמה, אותו אחד מ-Street Fighter שקשור באופן מפתיע להיסטוריה של משפחת מישימה; קלאודיו, איטלקי שרמנטי שיכול לירות את גרסת הקמהאמהא של חץ וקשת; שאהין, חליף מערב הסעודית שמחפש נקמה; קאזומי מישימה, שם המשפחה אומר הכול; לאקי קלואי, אני מעדיף לא לדבר עליה; ויש עוד איזה כמה, חלקם נוצרו כפאנסרביס חסר בושה.

בולטים בהיעדרם: אנה וויליאמס (לא תראו אותי מזיל דמעה), כריסטי מונטירו (יש!), ג’וליה (כמעט ושכחתי שהיא קיימת), מוקוג’ין (לאאאאא), רייבן (אבל יש לו גרסה עם אסטרוגן) ועוד כמה שלא טרחתי לזכור. לצערי הסיפור האישי של הדמויות אינו מושקע כמו בעבר, והוא נוצר כדי לצאת ידי חובה. זוכרים כש-Tekken 5 פינקו אותנו עם קטעי אנימה? הפעם לא תראו מקוריות שכזו. חוץ מהפרק עם אסוקה ולילי.

alt

כאמור, לא בשביל הסיפור באתי. סיימתי אותו בשביל להתקרב לפלטינום (אותו השגתי אגב אחרי כשבוע משחק). “Tekken 7” לא השתין על קהל מעריציו (כמו משחק אחר שמתחרז עם “Meat Biter”), אבל סך-הכול מי שמחפש עלילה סבירה במשחק מכות… שינסה את Mortal Kombat X.

הכיף ב-Tekken הוא, ובכן, כל מצב משחק אחר: מצב הארקייד הקלאסי הוא הדרך הטובה ביותר להתיידד עם המשחק, ואם אתם רוצים לעלות בדרגות ולהרוויח חפצים, מצב ה-Treasure הוא האופטימלי עבורכם. כל דמות במשחק ניתן לשנות בצורה דרסטית; בגדים עליונים, תחתונים, כובעים, אביזרי פנים, איפור, שיזוף והיד עוד נטויה. על מנת לקבל חפצים חדשים תצטרכו להילחם כמה שיותר או לשלם כסף לחברת נאמקו. האופציה הראשונה קורצת לי יותר. לצערי לא ניתן לשלוט בדברים שמקבלים, כך שאם תרצו להלביש, נניח, בגד-ים על אסוקה (כן אני בן 6), תיאלצו להסתמך על המזל. 

מצב המשחק בו ביליתי את רוב זמני הוא כמובן האונליין; אפשר לשחק סתם ככה מול מישהו, ללא השלכות (זה אם אתם פחדנים). אפשר גם לשחק ולטפס בדרגות. ואפשר – וזה הכי כיף – להיכנס לטורניר. טורנירים הם לרוב עד 8 שחקנים, ואם הפסדתם בקרב, תוכלו באותו הטורניר לשחק מול מפסידים אחרים. קרב הגמר מתרחש בין זה שלא הפסיד פעם אחד לבין זה שטיפס כל הדרך בין שלל המפסידנים. הפרסים לשלושת המקומות הראשונים שווים את הזמן והמאמץ, וגם אם הפסדתם לחלוטין  – תוכלו להישאר בסביבה ולראות כיצד אחרים משחקים יותר טוב מכם. כלומר “Tekken 7” מציע חווית Let’s Play מובנית.

alt

כמובן, זה רק בתנאי שטורניר אכן יוצא אל הדרך; לארגן 8 שחקנים מצריך סבלנות, ולפעמים המארגן עצמו פורש וכל דקות ההמתנה היקרות יורדות לטמיון. תסכול רב יותר חוויתי בפעמים בהן טורניר מתנתק בשיאו. אני מבין כי לא פשוט לארגן תחרות בין 8 שחקנים מכל קצוות תבל, אבל אתם יכולים לתאר את הכעס כשטורניר נעצר בפתאומיות אחרי שסוף סוף ניצחתי שניים או שלושה אנשים. עם זאת, אם חיבור נקטע רק מול המתמודד שמולכם, אוטומטית תעלו לשלב הבא. קרה לי פעמיים אגב בהן חיבור הרשת הרעוע של היריב גרם למערכת להחשיב את הקרב (שאפילו לא החל) כניצחון דווקא לזה השני. תהיו בטוחים כי פרקתי שם בצ’ט את התסכול בדרכים לא עדינות. 

במצבי האונליין האחרים אתם יכולים לבחור מול מי לשחק, וכך להימנע מאנשים שאייקון ה-Wi-Fi שלהם מכיל בר אחד. מדי פעם אגב שיחקתי מול אנשים כאלה, ולהפתעתי לא חוויתי לאגים. 

מאז ומתמיד סדרת “טקן” הייתה ידידותית למשתמש החדש; סגנונות הלחימה השונים יבטיחו לכל שחקן מינימום דמות אחת שאיתה הוא לא יהיה גרוע. במקרה שלי מדובר באסוקה – דמות שאני יכול בשלב הזה לשחק עמה בעיניים עצומות (…אבל מפחד לנסות). מערכת הקרב – למעט דמויות מיוחדות – אינה מבוססת על יכולות קסומות, והיא דורשת מהשחקן השקעה ואימונים כדי להפוך לטובים באמת.

או שאתם יכולים להשתמש ב-Rage Art.
רק כשהדמות שלכם רואה את אורות גן-עדן, בלחיצת כפתור תוכלו להפעיל מהלך מיוחד שיותיר נזק רב ליריבכם, מה שעשוי להחזיר את המומנטום לידיים שלכם או אפילו להעניק לכם את הניצחון באותו רגע. דעתי על ה-Rage Art אינה אחידה: פעמים רבות היא הצילה אותי מהפסד, ופעמים רבות היא הביאה להפסד שלי; כשהיריב למשל במרחק בעיטה מההפסד ואילו לכם יש עוד שליש במד החיים (שזה לא נמוך מספיק כדי להפעיל Rage Art משלכם) – ה-Rage Art של היריב יגרום להפסד שלכם. ניתן לחסום Rage Art, אך לשם כך צריך תזמון מוצלח או מזל. עדיין יש לי סיוטים על שחקנים גרועים ממני שהפסדתי להם. אולם, מאידך, לשחקנים מוכשרים ממני ודאי יש סיוטים עלי. כן, אלה לא ניצחונות שאני גאה בהם – אבל כשדוחקים לפינה, מה עוד אפשר לעשות?


הטוב: המשחק הטוב בסדרה וממשחקי המכות הטובים בשוק; ידידותי למתחילים, מתגמל את המשקיעים. 
הרע: סיפור דל; סיכוי של 50/50 לראות טורניר אונליין מגיע לסיומו; Rage Art עשוי לגרום לדיכאון.
והמכוער: אדי גורדו. כל מי שמשתמש באדי גורדו. קרובי המשפחה של מי שמשתמש באדי גורדו.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Tekken 7 | יפן, 2015 (ארקייד), 2017 (מחשב וקונסולות) | Bandai Namco Entertainment | מכות, Korean Backdash | מחשב אישי, Playstation 4, XBox One | בימוי: קאטסוהירו האראדה, יואיצ’י יונמורי, קוהיי איקדה


לקריאה נוספת: 
Tekken (ביקורת על סרט הלייב אקשן הנוראי)
 Tekken: Blood Vengeance (ביקורת על סרט ה-CGI המוצלח)

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם