Space Brothers

כואב לי, באמת שכואב לי לכתוב ביקורת על Space Brothers בשלב כזה מוקדם; יש מי שיגידו כי 99 פרקים זה לא שלב מוקדם, על אחת כמה וכמה עבור סדרת אנימה שהמשיכה 87 פרקים אחרי שחשבתי שתסתיים. אך מהרגע בו הבנתי כי מדובר בסדרה שבאה על מנת להישאר, קשה לי לדמיין כעת את היום בו תחלוף השבת ולא יהיה פרק חדש של Space Brothers.


מי שבמהלך השנתיים האחרונות עוד לא התחיל את הסדרה כי הוא לא יודע מה טוב לו, להלן התקציר:

קיץ, 2006.
זוג האחים לבית נאנבה [Nanba], מוּטה והיביטוֹ, חוזים בשמי הלילה בצלחת מעופפת שהגיעה מהחלל (או מבסיס ניסויים צבאי סמוך, לכו תדעו). באותו רגע נשבעו האחים כי לא משנה מה, יחדיו הם יגיעו לחלל. הם פיתחו חיבה לאסטרונומיה, הרבה מזה הודות לד”ר שרון מהפלנטריום המקומי, והם יעשו כל מה שנדרש כדי להיות בעתיד אסטרונאוטים.

עונה כלשהי, 2025.
היביטו נמצא רגע לפני הטיסה הראשונה שלו לירח. לא רק זה, הוא צפוי להיות היפני הראשון שיגיע לשם! עיני כל האומה היפנית נישאות אל הגיבור הלאומי שמתראיין בטלוויזיה מדי יום ומככב בשלטי חוצות.
מוּטה עובד בחברת רכב. עיני האומה היפנית לא נישאות אל מוּטה כי… כמו שאמרתי, הוא עובד בחברת רכב. לאף אחד לא אכפת ממישהו שעובד בחברת רכב.

שני אחים, האחד אסטרונאוט והשני לא. נחשו מי גיבור הסדרה? רמז: לא האסטרונאוט.

זה בסדר, זה לא ימשך הרבה זמן. בכל זאת, קוראים לסדרה “Space Brothers” ולא “Space Brother & Salary Man Brother”. חייו של מוּטה משתנים בעקבות “תאונת-ראש” מצערת בה הוא מאבד את משרתו. היביטו מנצל את ההזדמנות ומפנה את מוּטה למיונים ב-JAXA (הם כמו NASA רק ביפן ובלי מעבורות חלל משל עצמה). סקפטי מסיכויי הצלחתו, מנסה מוּטה לעבור את מבחן הקבלה. ואז את מבחן הקבלה השני. ואז את המיונים. ואחריהם המבדקים. ולאחריהם הוא מת. סתם, הוא לא מת (?or IS he).

Space Brothers היא סדרה שלוקחת את הזמן לאט. מאווווד לאט. וזה הקטע שלה ולא הייתי רוצה לראות אותה בתור משהו אחר. 99 הוא לא מספר שהולך ברגל, אבל קחו בחשבון שהסדרה מחלקת את הזמן שלה בין ארסנל רחב של דמויות: מוטה מקבל את רוב הפרקים והיביטו מזדנב אחריו. אך יש מספר רב של עובדי NASA ו-JAXA ורובם מככבים במשך יותר משני פרקים. כל אחד מהם הוא גיבור סדרה קטנה משלו.

במהלך 99 השבועות בהם שודרה האנימה – אנשים אמתיים הספיקו להפוך לאסטרונאוטים. גם מוטה וחבריו מתפתחים רבות במהלך הזמן המדובר; זהו תהליך מרתק בו רואים כיצד הופכים הגיבורים את חלומם למציאות. וכמו במציאות, הסדרה משמרת את הקשיים: לא כולם יגיעו לחלל בסוף התהלים, וגם עבור שני הגיבורים אין משרה יציבה בתחום.

היופי הוא שעל הדרך תלמדו כיצד עובדת המערכת. אין סיכוי שתצפו בסדרה ולא תרצו להיות אסטרונאוטים: Space Brothers תלמד אתכם על הביורוקרטיה בדרך לחלל, על תכניות לעתיד, טכנולוגיה ועוד. לצורך כך הביאו אסטרונאוטים יפנים אמתיים שידבבו את עצמם, והסדרה הגיעה לחלל באמת: אחד מאותם אסטרונאוטים אותנטיים דיבב את שורותיו בזמן שהותו במעבורת חלל אמיתית (בזמן שהיא בחלל, כן?), ובכך שברה האנימה איזה שיא או משהו.

מטעמי נוחות מתרחשת Space Brothers בשנת 2025, זאת כדי למנוע התנגשות עם מה שאנחנו יודעים על NASA כיום (הרי טיסות לירח לא התקיימו מזה עשרות שנים). עם זאת, אין שום מסיחי-דעת עתידניים: לכולם יש את אותם סמארטפונים ומכוניות בהם אנו משתמשים היום. כן, בניגוד ל-“בחזרה לעתיד 2”, הסדרה הזו שומרת על פסימיות. יתרה מזאת, Space Brothers קופצת פעמים רבות לעבר של השנים 2006-2012 כדי להראות את מוטה והיביטו הצעירים לומדים משהו על החיים. בשלב די מוקדם כבר שכחתי שזו סדרה שמתרחשת בעתיד.

עוד לפני שהסתיימה התברגה אצלי Space Brothers במקום גבוה ברשימת סדרות האנימה האהובות עלי בכל הזמנים. זו אחת הסדרות היחידות שיודעות לשלב בין קומדיה, דרמה ומתח באופן אופטימלי. היא נופלת לעתים לקלישאות הידועות בתחום, אך דווקא אצל Space Brothers זה עובד לטובתה; הסדרה פורטת על רגשות כמו פול מקרטני על גיטרה.

על אף הקצב האיטי של האנימה, מרבית הפרקים מסתיימים מהר מדי. הדבר בולט בעיקר בפרקים 39-44: בעוד שבשאר הזמן Space Brothers היא דרמה קומית שלוקחת את הזמן לאט, פרקים אלה נבדלים בהיותם שונים. מאוד שונים. הסדרה הופכת בסגה הזו למעין סרט מתח הוליוודי שלא יבייש את “אפולו 13”, ואותם פרקים לבדם שווים את הצ’אנס שעליכם לתת לזוג האחים.

יחסית לסדרה בת (כמעט) 100 פרקים (לעזאזל איתם), היא שומרת על רמה אחידה של אנימציה, וביחס לסדרות ארוכות-הטווח האחרות היא נראית טוב, שניה רק לרימייק של Hunter x Hutner שהציבה סטנדרט חדש בתעשייה.

אל תתנו לעצירה הפתאומית של Space Brothers להרתיע אתכם: מדובר כנראה בהפסקה, ולכן זה הזמן הטוב ביותר להדביק את הפער אם טרם עשיתם כן. וגם אם היא לא תמשיך (מה שלא יקרה), מדובר ב-99 הפרקים המשתלמים ביותר שניתן לראות: אתם גם תיהנו וגם תשכילו.


הטוב: מצחיקה; מרגשת; סוחפת; מותחת; מרתקת; מעניינת; טובה.
הרע: המממ… יש כמה פרקי ריקאפ.
והמכוער: אם הייתי גיבור הסדרה, הייתי נכשל במיונים רק כי לא היה לי כוח להתעורר.

ציון במדד OK – סביר פלוס Infinity and Beyond

Space Brothers | יפן, 2012-2014 | 99 פרקים (למה????) | סטודיו A-1 Pictures | קומדיה, דרמה, Slice of Life, מתח, אפרו | הירוֹאקי היראטה [סאנג’י מ-“One Piece”], קן [ג’ודאי יוּקי מ-“Yu-Gi-Oh GX”], מאסיוּקי קאטוֹאוּ [אוּשיאוֹ מ-“Zegapain”], מיוּקי סאוושירוֹ [קוּראפיקה מ-“(Hutner x Hunter (2011”], מאסקוֹ איקדה [רייקה מ-“!Ace o Narae”], מיוֹקי טאנקה [לוּפי מ-“One Piece”] | במאי: איוּמוּ וואטנבי [Nazo no Kanojo X] | יוצר מקורי: צ’וּיה קויאמה


לקריאה נוספת:
• ביקורת על סרט הלייב אקשן של Spcae Brothers

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם