!My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO

ביקורת אורח של Remnant. מומלץ לקרוא גם את הביקורת שלו על העונה הראשונה.


מי שמכיר אותי יודע שראיתי אנימה או שתיים בחיי, ואחת הקבועות שתמצאו בפנתאון שלי היא “יָהַאָרִי”. אני יודע שאנחנו לא מדברים פה על איזו סדרה סוחפת ויזואלית ובעלת רבדים עלילתיים עמוקים, אבל כן מדובר במשהו כיפי, סדרה המחוברת למציאות ופוזלת לנקודות אמִתיות מהחיים שלנו. או, למי שלא קלט, יָהַאָרִי היא אנימה מסוגת חיי בית הספר המשלבת גם את העולם הרומנטי והפילוסופיה שנגזרת ממנו.

עלילת הסדרה נסובה סביב הִקִגָאַיִה הַאָצִ’מָאַן, תיכוניסט ממורמר שאיבד כל עניין בחיי חברה. בעיניו, גזע האדם הוא נצלן, ואנשים ישתמשו בך על מנת לקדם את עצמם בחברה, ומתי שימאס להם, הם יזרקו אותך כמו צעצוע חסר ערך.

לאחר שהתבקש מהמחנכת שלו לכתוב מאמר על שאיפותיו בעתיד, כתב הקגאיה שהוא מעדיף להיות מובטל. לאחר מכן נשלח על־ידה למועדון המתנדבים, אותו מנהלת הביץ’ הגדולה ביותר בבית הספר, יּוּקִינֻוֹשְטָה יּוֹקִינֻו. עוד בפרקים הראשונים של העונה הקודמת ניתן היה לחזות במגמה יוצאת דופן ובה שני הפרוטגוניסטים הם לא פחות מגאונים ממולחים ובעלי דעות פילוסופיות מעמיקות על החברה האנושית, ובין היתר הם מציעים פתרונות יצירתיים לבעיה שלהם עם בני אדם. שניהם הרכיבו, יחד עם הגלגל השלישי (והלא תמיד כזה מעניין) יּוֹגִיהַאָמַה יּוֹאִי, פּסִיפס מרתק על סוגי האנשים השונים הקיימים בעולם תחת הקונספט של עזרה לאחר, בחינם. לא צריך להיות גאון כדי לראות את היופי בקונספט הזה, בו כל אחד מהגיבורים שלנו מציע וגם פותר את בעיות הזולת לפי השקפתו האישית. כמובן שהחיכוכים לא מאחרים להגיע. 

אם לרגע תהיתם, חיי האומללות של הקגאיה לא נשארים בגדר הגימיק הזמני שנעלם מתי שמופיעה איזו מגה מהממת. כן, הוא (כנראה) יישאר ממורמר עד היום האחרון בחייו, אבל היי, לפחות הוא לומד מזה משהו בעונה החדשה.

יָהַאָרִי 2 ממשיכה היכן שעצרה קודמתה. הקגאיה הוא עודנו שק החבטות של עמיתיו לכיתה אך הוא ממשיך לקחת על עצמו את בעיות הזולת. הפעם היקי שלנו מנסה למנוע שברון לב של אחד מתלמידי כיתתו, קָּאַקֵרּו טֻובֵּה, בכך שנענה לבקשתו כחלק מפעילות “מועדון המתנדבים”. על האקגאיה לשדך בינו ובין אֵבִּינָה אִינָה, איזו פאנגירל אחת. הרעיון שמוצע הוא רומנטי ביותר: בעזרתם של כל הכיתה, אבינה וטוּבּה יושארו לבדם בטיול כיתתי בו טובה מתכנן להציע לה בקשת חברות, זאת לאור הירח. היקי שלנו ספקן בנוגע למבצע הזה ולכן הוא מציע לאבינה הצעת חברות מאולתרת לעיני טוּבּה ההמום ושאר בני כיתתנו, זאת כדי להוכיח נקודה של צביעות. היקי מקבל, מן הסתם, נזיפות על אופן הפעולה הביזרי והלא מתחשב הזה, שאף יוביל לקרע משמעותי ביחסים בינו ובין יוקינו ויואי.

דווקא כאן, בנקודה השבירה ביותר של הסדרה, ציפיתי מיהארי ללכת עד הסוף. לנסות להתפרע, להביא איזה טוויסט. ובדיוק כאן הרגשתי החמצה. כמו בכל דבר בעולם, גם ליהארי יש התחלה, אמצע וסוף. רק שהיא לא מפקששת בסיום, אלא עושה זאת דווקא באמצע, כאשר היא מתעמקת בקו עלילתי לא מעניין, בדמויות זניחות ופותחת דלת לרעיונות משמימים. לא אשקר, יש פרקים שרציתי שיתנהלו אחרת. לטובת אלה שרוצים לראות את העונה החדשה אבל בד בבד לֵיהנות מביקורת נטולת ספוילרים, לא ארחיב על קו העלילה המרכזי ורק אוסיף שבעיניי היה אפשר להוציא ממנו יותר, וחבל. 

יחד עם זאת, יהארי כן עושה שימוש מעניין בפיתוח הגיבורים שלנו העונה. היקי לומד יותר על משמעות החברה האנושית ועל זו שהוא מסתובב בה בפרט, ולא מתבייש להציג צד אחר בו, צד שהוא לא סרקזם. טוב, לא רק סרקזם. יוקינו מפשירה (הבנתם את הפאנץ’? ל-לא? לא משנה) עוד מסוף העונה הראשונה ומבינה שגם אם אחותה היא סופר-מגה-מודל, זה לא בהכרח מגדיר את עצמה ככישלון. יואי לומדת בדרך הקשה שחיוך וחנופה הם לא די בשביל להתקרב אל מי שהיא אוהבת. אלא שבעונה הזו מבינים יותר כי יהארי היא אינה סדרת רומנטיקה. לפחות לא ברובה. היא לא עושה שימוש מעניין כל-כך בקונספט, לא כמו באינטראקציה העוקצנית בין הדמויות. אך אל חשש, מי שאוהב סיפורי אהבה יותר מהכול, ימצא סיפוק גם ביהארי. 

ישנם עוד מספר דברים המפריעים לי בעונה, כמו למשל הזנחה של חלק מדמויות הצד לטובת העלילה הראשית (זָאַיִמָאַקֹּוזָה, אנחנו כבר מתגעגעים!), אבל בסופו של יום קשה להגיד שלא נהניתי. לא אגדיר את יהארי כאנימה הטובה ביותר שתראו אי פעם, אולם עבורי היא תישאר לעד במקום חם בלב, מקום שיודע לכבד סוגות כאלה בתעשייה. האנימציה של יהארי בסדר. יש בה מספר רגעים איכותיים מהרגיל, אבל לא משהו שאגדיר כפורץ דרך. אותו הדבר תקף לגבי הסאונד, שעושה את העבודה שלו. למרות כל זאת, יהארי זו חוויה, חוויה שאמליץ בחום לכל מי שמבין עניין. זמן רב לא ראיתי שימוש כזה יפה בסימבוליות על פילוסופיות החיים שהולכת יד ביד עם הסגנון היפני הקלסי. אני לא יודע אם תהיה עונה שלישית, אבל אני אוחז בתקווה שכן; לאור מגוון העיבודים הרב שלה, ולאור הייחוד שלה בשוק, חייבים המשך ליצירה הזו.


הטוב: פיתוח עשיר ומעמיק של הדמויות הראשיות; תהיות פילוסופיות על גווני החברה האנושית.
הרע: הולכת לקראת האמצע על בטוח וזה לא כזה מעניין; שוכחת דמויות בצד הדרך; קצרה מדי.

האנדרייטד: זאימאקוזה.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

!My Teen Romantic Comedy SNAFU TOO | יפן, 2015 | 13 פרקים | סטודיו FEEL | קומדיה, רומנטיקה, סנאפו | טאקויה אגוצ’י, סאורי הייאמי | במאי: קיי אוייקאווה | יוצר מקורי: וואטארו וואטארי

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם