Samurai Flamenco

!Flamen-Review

מכירים את המשחק הזה בו מישהו מתחיל לספר סיפור במשפט-שניים, שני  ממשיך אותו, שלישי מוסיף וכך ממשיכים עד שיוצא סיפור סוראליסטי, דבילי ומצחיק?

אז Samurai Flamenco.

באוקטובר האחרון הכתרתי אותה בתור הסדרה המבטיחה ביותר של אותה עונת שידור. היה לפרק הראשון (ועדיין יש) קסם שנעוץ בפשטות של הדמויות. ואכן הסדרה מתנהגת למופת… במשך שבעה פרקים. ואז, כמו ילדה בת-טובים שהופכת לנערה מתבגרת, החלה Samurai Flamenco לשנות את מצב הרוח שלה, להתנהג באופן לא רציונלי ולמרוד. כנראה היא גם מעשנת בשוּשוּ ומסתובבת עם חייל שיש לו אופנוע ומתגנבת מאוחר כל יום הביתה.


אבל בואו נתחיל מהשליש השפוי של האנימה:
האזאמה מאסאיוֹשי הוא דוגמן נאיבי בן 19 שרוצה להפוך את העולם למקום טוב יותר. האזאמה מאסיושי גם גדל על סדרות סוּפר סנטאי בילדותו. לכן האזאמה מאסאיושי מחליט לקחת את החוק לידיים; הוא עוטה על עצמו חליפה מאולתרת ותחת הכינוי “סמוראי פלמנקו” (כי ככה) הוא יוצא להתמודד מוּל חוליגנים ופורעי חוק, כאלה שלא משליכים בקבוקים לתוך הפח. הבעיה עם האזאמה מאסיושי היא שעל אף רצונו הטוב, הוא חלשלוש. 

גוֹטוֹ הוא שוטר. שלא בדומה לישראל, ביפן לוקחים השוטרים את תפקידם ברצינות, ו-גוטוֹ לוקח את התפקיד ברצינות אפילו יותר; הוא אוהב להיות שוטר, אפילו שהעבודה לא מתגמלת ומרחיקה אותו מחברתו. כצפוי, דרכיהם של גוֹטוֹ ומאסאיושי מצטלבים. השניים נהיים חברים למרות הגישות השונות שלהם לאכיפת החוק (או דווקא בזכות כך).


במשך הפרקים הראשונים חוקרת הסדרה את הסיבות הפסיכולוגיות בגינן רוצה מאסאיושי לחטוף מכות מעוברי אורח, זאת בזמן שהוא מתמודד עם חיי הדוגמנות והבוסית הקשוחה שלו.

Samurai Flamenco נאמנה למאה ה-21. אם במציאות מישהו היה עוטה גלימה מגוחכת ויוצא לרחובות, הוא היה נהפך לסנסציית רשת. ואכן זה קורה גם למאסאיושי שהופך ברגע אחד לגיבור יוטיוב, ובכך הוא משרת כל אינטרס חוץ מהגנה על החוק. ישנם גורמים המוּכנים ללכת רחוק כדי לחשוף את זהותו של מאסאיושי, מה שבאופן אירוני מעלה את רף האלימות בעיר. יתכן שהחזון של סמוראי פלמנקו להביא שלום יפוג באוויר כמו הבטחה של מלכת יופי.

הדילמות שמציגה הסדרה והשילוב בין הסרט Kick Ass לז’אנר ה-Slice-of-Life יוצר את אחת הסדרות המהנות ביותר שראיתי. אפילו שהיא לא נראית הכי טוב, סלחתי לה מדי שבוע כאשר הוּבא פרק איכותי חדש.


ואז הגיע פרק 7.

Samurai Flamenco של הפרקים הראשונים ו-Samurai Flamenco של הפרקים המאוחרים הן אותה סדרה בערך כמו ש-Naruto וקטנטנות הן אותה סדרה. עד עכשיו אין לי מושג אם כך זה תוכנן מראש, אך Samurai Flamenco הפכה במחי סצנה אחת לסדרה הכי לא צפויה שראיתי מאז ומעולם.

כל מי שיגיד שהוא חזה את המהפך – שקרן. 

כך זה ממשיך ומתגבר עם כל פרק שנהיה רנדומלי יותר מקודמו. אני כמעט בטוח שלסדרה יש כעשרים כותבים והם לא מתקשרים איש עם רעהו. האנימה הופכת לפרודיה זולה על סדרות סופר סנטאי, הנבלים מתחלפים פעם בשלושה פרקים והכיוון הכללי לא ברור בכלל.


וכמו Samurai Flamenco עצמה, הרשו לי להפתיע אתכם: נהניתי מכל רגע!

“סדרות איכות” לא חסרות בעולם. למרות שהייתי שמח לראות גרסה נטולת קריסטל מת’ של Samurai Flamenco, דווקא האופן החדש בו היא החלה להתנהל ייצרב בזיכרון לתקופה מאוד ארוכה. היא בקלות יכלה להפוך לסדרה רעה, אבל המוּדעות שלה היא שהופכת אותה לסדרה אפילו יותר טובה. אני אוהב סדרות אנימה אמיצות, ו-Samurai Flamenco היא האמיצה שבהן. המבוגר שבי רצה לשלול את קיומה, אבל הילד המופרע שבי נהנה בטירוף (כנראה שלא היו לי סטנדרטים בתור ילד). 

עוד יאמר לזכותה שבמהלך הבלגן ישנם מספר פרקים איכותיים שמזכירים את הפרקים הראשונים, ואף הופתעתי לטובה כאשר איכשהו כל הנונסנס מקבל הגיון, ומיד אחריו חוזרת הסדרה סופית לסגנון של הפרקים הראשונים. כאילו התסריטאי הראשי התעורר מהתרדמת אליה הוא נכנס בפרק 7. 

אם סופרים את מספר הפרקים השפויים לצד אלה ש-‘פחות שפויים’ מתקבל כי-Samurai Flamenco הייתה אמורה להיות סדרת אנימה בת 11 פרקים, אך קיבלה הארכה מפתיעה שהביאה עמה את הכאוס. בקלות אפשר לדמיין אותה מתנהלת גם ללא גורילות עם כוונות זדון, אך אז היינו מקבלים סדרה בלי גורילות עם כוונות זדון. מה הכיף בזה?הטוב: לא צפויה.
הרע: מאוד לא צפויה.
והמכוער: גורילה עם גיליוטינה. 

ציון במדד OK – בלתי אפשרי לדירוג

Samurai Flamenco | יפן, 2013-2014 | 22 פרקים | סטודיו Manglobe | קומדיה, דרמה, הרפתקאות, על טבעי, מד”ב, חלום שהופך לסדרה | טושיקי מאסוּדה [ריוֹגה מ-“Yu-Gi-Oh Zexal”], טוֹמוֹקאזוּ סוּגיטה [גינטוקי מ-“Gintama”], הארוּקה טוֹמאטסוּ [אסוּנה מ-“Sword Art Online”] | במאי: טאקאהירוֹ אוֹמוֹרי [למרבה ההפתעה, ביים את “!!Durarara” ו-“!Baccano”] | תסריטאי (מסתבר שיש): הידיוּקי קוּראטה [“R.O.D”]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם