Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

זוגתי אוהבת סדרות משטרה ומותחני בילוש. אם היא הולכת לישון כאשר על המרקע לא משודרת “מחשבות פליליות” או משהו דומה, שינה ערבה כבר לא תהיה לה. לכן שָמחתי ש-2015 ז”ל הסתיימה עם אנימה שנראית כמו אחת בה נוכל לצפות יחדיו. 

לא מדובר בז’אנר שחייב להיות גנרי (יעידו צופי “שרלוק” ו-“חניבעל”). נכון שכל מה שצריך זה לפחות בלש/שוטר/מדען אחד שחוקר מקרי פשע, אך רמת האינטליגנציה כבר תלויה בתסריט. לכן התאכזבתי לדעת שאין הרבה סדרות אנימה בז’אנר המאוד-ספציפי הזה; Psycho-Pass עוד ניסתה לעבוד עלינו בהתחלה. וגם אם לא, סדרות משטרה שהן מד”ב לא נחשבות, גם לא כאלה עם פנסרביס מפוקפק (You’re Under Arrest), מכוונות לילדים (Detective Conan), או על-טבעיות (Psychic Detective Yakumo). תנו לי אנימה מחוברת לקרקע על אנשי חוק מוסריים (מי יותר ומי פחות) שעושים את עבודתם נאמנה או “זקנים מדי לחרא הזה”. Zaizen Jotaro מ-2006 היא כזו, אבל היא סובלת מבעיה קלה: זו סדרה נוראית. לכן עד שמישהו יפיק אנימה למנגה Jiraishin, נִבצר מאיתנו אוהבי האנימה לקבל סדרת משטרה אותנטית.

לפחות ‘Sakurako’ מספיק קרובה.

שוטארו הוא תלמיד תיכון בעיירה צפונית שקטה שהאינטרנט מסרב להזכיר לי את שמה. במקום ללכת למועדון, לשחק בפלייסטיישן, להסניף דבק או מה שהצעירים היום אוהבים לעשות – את זמנו הפנוי הוא מבלה עם סאקורקו. סאקורקו היא אישה צעירה שמתגוררת בפאתי העיירה בבית גדול ועתיק. נוסף על כך, היא חובבת עצמות; ביתה מעוטר בשרידים של קולגן וסידן שהיו פעם חלק מבעלי-חיים נושמים, ויחד עם שוטארו תרים השניים אחר עצמות חדשות לאוסף ה.. מעניין… שלה.

בעיות מתעוררות כאשר הם נתקלים, פעם אחר פעם, בעצמות שלא שייכות לחיות.

בזכות קשרים במשטרה, ומוחה החד של סאקורקו, חוקרים השניים מקרים ממגוון סוגים; בין אם זה רצח, סיבות מוות, או אפילו תקריות שאינן קשורות לעולם המתים והאיכסה. על אף שסאקורקו היא אוסטאולוגית (חוקרת עצמות) מומחית, תחומי הידע הנרחבים שלה והאבחנה הדקה יכולים לתת פייט אפילו לשרלוק הולמס. ובדומה להולמס, וגאונים רבים אחרים, כישוריה החברתיים של סאקורקו מוצלחים כמו גינונים של גמל במסיבת תה.

תעלומות הן חלק מִשני ב-Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru (“גופה קבורה תחת רגליה של סאקורקו”), סדרה שמתרכזת בעיקר בגיבוריה. הזוגיות בין שוטארו האדיב לסאקורקו האדיבה-קצת-פחות עומדים במבחן, ולאורך 12 הפרקים מתפתחת מערכת היחסים שלהם לכדי משהו מיוחד (לא, לא משהו רומנטי. היא באמצע שנות ה-20 לחייה והוא בן 16. תנו להם שנתיים). ארסנל הדמויות המצומצם כולל ידידה של שוטארו מהלימודים, המורה שלהם למדעים ושוטר מקומי עם כוונות טובות (ובלי הרבה כישורים). כולם איכשהו נקלעים לפרשיות מורבידיות.

בין איך שהסדרה נראית אין קשר לאיך שהיא מתנהגת בפועל; כלומר, היא לא באמת סדרת משטרה בלשית. כן, יש בה מוות, אנשים שנעלמים ואיומים ברצח, ואת כולם חוקרים סאקורקו ושוטארו, אך הסדרה דומה יותר ל-Slice of Life עם נגיעות של מסתורין, בעוד שמרבית הפרקים עוסקים בנושאים אישיים ושדים מהעבר. על אף זאת, ברקע העלילה מרחף איוּם: המושך בחוטים מתוך הצללים, המוריארטי של סאקורקו, הארכי-נבל שמזכיר לגיבורים כי מה שהם עושים הוא לא משחק ילדים.

עימות מולו לא מתקיים.

טובה ככל שתהיה, ניכר כי העונה תוכננה להיות הראשונה. הראשונה משתיים? שלוש? ארבעים? סיכוי גבוה שלעולם לא נגלה. מכירות הסדרה לא הרקיעו שחקים ועונת המשך מוטלת כרגע בספק רב. סיטואציה מתָסכלת כיוון שמחד אני רוצה שיותר אנשים יצפו ב-Sakurako (כי מגיע לה), ומאידך אני לא יכול להמליץ על חצי סדרה. זה כמו לעלות על רכבת הרים ולרדת לפני השיפוע הגדול. או לאכול משולש פיצה שמספר לכם שיש משולש טעים ממנו שבחיים לא תאכלו.

אקח את הסיכון ואמליץ עליה בכל זאת. 
Sakurako היא לא מביאת הבשורה לה חיכיתי  בתחום סדרות המשטרה הבלשיות. אבל אם מישהו יבקש המלצה, אדע לאן לכוון; הסדרה היא הרבה יותר מהנרטיב הכללי שלה. היא הדמויות שלה, אופיה הרגוע, מערכות היחסים, הסיפורים הקטנים וההומור. לאחר הקלאסטרפאק שעונה לשם “Aldnoah.Zero“, הוכיחו אנשי סטודיו Troyca החדש שהם יודעים ליצור פרויקט טוב. בואו נקווה שתינתן להם ההזדמנות לסיים אותו.


הטוב: בעלת אופי וגיבורים מיוחדים השזורים בעיירה פסטורלית ששלוותה מתערערת.
הרע: מבטיחה להיות סדרה בלשית בתחילת הדרך, אך לא תמיד שומרת על הנחת היסוד הזו.
והמכוער: “בונז” מישהו?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru [במערב: “Beautiful Bones: Sakurako’s Investigation”] | יפן, 2015 | 12 פרקים | סטודיו Troyca | מסתורין, דרמה, סידן | שיזוּקָה איטָוֹ [אירינה מ-“Assassination Classroom”], ג’וּנְיׂה אנוֹקי [T.K / טאקרו מ-“.Digimon Adventure tri”], איָקה אימוּרָה [מיאבּי מ-“Absolute Duo”], הירוֹֹקי טאקאהאשי [קנג’י מ-“School Rumble”], אקירה אישידה [קאטְסוּרָה מ-“Gintama”] | במאי: מאקוֹטוֹ קאטוֹ | יוצרת מקורית: שיאוֹרי אוֹטה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם