Rurouni Kenshin: The Legend Ends

(מומלץ לקרוא קודם את הביקורת על הסרט הראשון ואז את הביקורת על הסרט השני).


חודש פחות יומיים, זה הזמן שחלף מאז שתרמתי את שני הסנט שלי על הסרט השני בסגת קנשין – Kyoto Inferno. למי שעצלן לחזור לביקורת ההיא, מה שכתבתי בתמצית הוא זה: סרט טוב, יכול היה להיות מושלם אלמלא בעיית קצב ניכרת. The Legend Ends נושא על כתפיו לא רק את סוף הסגה, עליו גם לחבר הגיון עבור חלק מבעיות העלילה של Kyoto Inferno. האם הוא מצליח בכך?

The Legend Ends  נפתח מיד אחרי סוף קודמו (לא שציפיתי למשהו אחר. אם הוא היה נפתח 100 שנים אחרי, הייתי מרים גבה). קנשין מתעורר בבקתה מבודדת ביער, בקתה השייכת ללא אחר מאשר מאסאהארו פוּקוּיאמה, שחקן יפני מפורסם. מסתבר שמאסאהארו פוקויאמה הוא הסנסיי של קנשין, זה שאימץ אותו בגיל 7, הנחיל בו את טכניקת ה-Hiten Mitsurugi-ryū הקטלנית וקנשין גמל לו בכך שבגיל 14 הוא ברח מהבית כדי להיות מתנקש אגדי. כבר שמעתי על נערים מרדנים, אבל קנשין בהחלט לקח את זה צעד קדימה.

בואו נדבר על העובדה שהסנסיי של קנשין הוא זה שמצא אותו על שפת הים. מה הפאקינג סיכוי שמכול האנשים בעולם, מי שימצא אותך (במקרה, כן?) מחוּסָר הכרה באיזה חור, יהיה אותו אחד שגידל וחינך אותך? אם האלים קיימים והם בחרו צד, מובן מאליו את מי הם מעודדים. אישית, אני לא מבין את הדחיפות בשינוי סדר הדברים: במקור קנשין הלך אל הסנסיי כדי להתאמן, ורק אז לנסות להביס את שישיאו. הגיוני? הגיוני. לעומת זאת, קנשין של הלייב אקשן גומל בלבו להביס את שישיאו גם לאחר שהפסיד לחניך של שישיאו, כאילו שכח מקיומו של הסנסיי. קלוט את הרמז – אתה חלש!

נו שוינט.
אז למרות שהקנשין הזה הגיע בטעות אל הסנסיי, על הדרך הוא מבקש ממנו שידריך אותו כיצד שולטים בטכניקה החזקה ביותר של ה-
Hiten Mitsurugi-ryū אותה קנשין לא למד. אממה, קנשין הוא סחבה מהלכת ורחוק שנות אור מה-“באטוסאי” שהיה פעם. אני מבין שניחשתם מה זה אומר: אימונים! הדבר היחיד שחסר בשעה הראשונה של הסרט
זו הנעימה הזאת. בינתיים, לא-כל-כך-הרחק-משם, שישיאו ממשיך במזימה שלו להשתלט על יפן, ובכדי לעשות כן, עליו לכבוש את טוקיו. אני לא יודע מה קרה בדקות שבין סוף הסרט הקודם לסרט החדש, אך לפתע בכירי הממשל נכנעים לשישיאו בלי הרבה התנגדות. אני יודע שהוא מפחיד, מכוער ויש לו ספינת מלחמה, אבל… טוב, אין אבל. יש לו ספינת מלחמה. מה שכן: איפה לכל השדים הצבא? בסרט השני נזרק תירוץ קלוש מדוע הצבא לא מתערב (“כדי לא להיראות חלשים מול המערב”. פ’סדר. נניח), אבל הקלפים נטרפו מאז: הזכרתי שיש לו ספינת מלחמה?

נדמה כי העניינים מתקדמים בקצב ברור: קנשין מתאמן. קנשין ילחם מול שישיאו. אבל אז מתעופף זבוב מעצבן על המסך, זבוב שאי אפשר להעיף כי הוא חלק מהסרט: אָאושי. כבר הרעמתי על כך שלא הייתה שום סיבה להכליל אותו בסגה. הוא כמו האורח הלא רצוי במסיבה, כזה שהוזמן רק כי הוא בן-דוד של מישהו מגניב יותר. נינג’ות האוניוובאנשו חשובים לעלילה. אאושי לא. האג’נדה שלו מסתכמת ב-“KENSHIN. KILL”. לא עוזר גם כשאומרים לו ‘אבל אאושי-סאמה, יש איום חמור על המדינה. כולם נרתמים לעזור. בוא גם אתה’, והוא ממשיך עם ה-“KENSHIN. KILL” שלו. רק בסופו של דבר (ממש ממש בסופו) מחליטים כן להכליל את אאושי במשחק, אך הוא מצטרף באופן רנדומלי ותלוש ממה שקורה סביבו.

קשה לי להאמין שאאושי כן חלק מהסרט, אבל המסע של סנוסוקה לא. במקור, סנוסוקה (דמות ראשית יותר מאאושי, זה בטוח) עובר הרפתקה משלו בדרך לקיוטו. הוא מכיר לוחם חזק שמאמן אותו, רק כדי לגלות שהחבוב שייך לצבא של שישישאו. העימות בין השניים – באנימה ובמנגה – הוא פריקת מתח ואחד הרגעים החשובים בסגה. בגרסת הלייב אקשן, התפקיד של סנוסוקו הוא ללכת מכות עם אנשים רנדומליים. הדו-קרב בינו לבין הסנסיי-לא-סנסיי שלו כן נכלל ב-The Legend Ends, אך כיוון שהשניים בגרסה הזו אינם מכירים איש את רעהו, חסר לסרט את האלמנט הרגשי שהיה במקור. הדו-הקרב עצמו לעומת זאת: מדהים. הוא מזכיר את הדו-קרב במטבח שהיה בסרט הראשון: הזוי, מצחיק ומגניב. לאחר שבסרט השני לא היו לסנוסוקה רגעים מזהירים במיוחד, הסרט החדש מחזיר אותו לאור הזרקורים. ויש עוד חזרה לשורשי הסרט הראשון, כמו למשל: שובו של המאשין-גאן! והבגדים הקלסיים של קנשין! והקומדיה! (אם כי צָפיתי בסרט השני שוב לפני הצפייה בנוכחי, ואני חייב לציין שהוא יותר מצחיק משזכרתי).

יכול להיות שאני בטעות גורם לסרט הזה להישמע לא טוב כמו האחרים. אני מתנצל, נכשלתי כמבקר. אני הולך לבצע ספוקו. אך לפני כן, הגאולה: הנקודות עליהן הצבעתי הן חלקים בודדים ממה שהוא ללא ספק סרט אפי בכל קנה מידה. כן, ישנם רגעים נוספים תמוהים במיוחד (כמו למשל: מדוע שישיאו מתכונן לקרב מול קנשין למרות שהוא הורה על הוצאתו להורג בידי אחרים?), אבל אז אני נזכר ש-Rurouni Kenshin מבוסס על מנגת שונן. מלכתחילה לא באנו לחפש הגיון. The Legend Ends מועד הרבה, אך על כל מעידה כזאת מפצים רגעים אדירים; הלנתי לדוגמה על היעדר הדרמה בפעם שעברה, דבר שלא ניתן להזכיר שוב כיוון שכל השעה הראשונה של הסרט, והרבה השנייה, עשויות מאוסף של נאומים, וידויים וקרבות ורבלים. ואם חשבתי שהאקשן הגיע לפיק ב-Kyoto Inferno, מגיעה המערכה האחרונה של הסרט החדש ומוכיחה שיש עוד לאן לשאוף; לולא The Raid האינדונזית, יכלה טרילוגיית קנשין להיות סדרת הסרטים עם כוראוגרפיית האקשן הטובה ביותר. אבל היי, גם מקום שני זה אחלה.

לא ארחיב לדבר על הקליימקס, אך מעריצי המנגה והאנימה: לא רק שאין לכם ממה לחשוש, יש לכם הרבה למה לצפות! מאז הדקה הראשונה של הסרט הראשון, דמיינתי רבות כיצד יראה הקרב האחרון מול שישיאו. לדמיון שלי, רבותי, יש סטנדרט גבוה – והסרט מתעלה עליו. זה לא היה קורה לולא צוות השחקנים הנהדר. כל דבר רע שאי פעם אמרתי על שחקנים יפנים יורד לטמיון עם סוף המערכה המדוברת. לאחר מכן הספקתי לשכוח כל שינוי, הוספה והסרה שנעשו בשני הסרטים האחרונים. המלצה שלי: לצפות בסרט הזה בחושך מוחלט, ווליום מקסימלי ומסך שנמצא מטר מהפרצוף שלכם.

סרט רביעי – כנראה – לא יהיה (וחבל. מה שהייתי נותן בשביל גרסת לייב אקשן ל-Trust and Betrayal). מנין לי? מספיק מבט חטוף בשם הסרט. מלבד זאת, סוף הטרילוגיה מרגיש כמו סיום לכל דבר. למרות הקצה הפרום שהוא מותיר (צופי הטרילוגיה לא יגלו מה הסיפור מאחורי הצלקת השנייה של קנשין), מוסיף הסרט בשניותיו האחרונות טוויסט קטן ומפתיע (לא בעצם מהותו, אם כי בתזמון שלו), טוויסט שסוגר את הבסטה. מה גם שעבורי זה לא משנה אם יהיה סרט רביעי או לא: הבטחתי הרי לבצע ספוקו.


הטוב: סיום הולם לאחת הטרילוגיות הטובות ביותר שיצאו מיפן.
הרע: סטיות תמוהות מהמקור.
והמכוער: זה רק אני, או ששישיאו נשמע כמו אורוצ’ימרו?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס 

Rurouni Kenshin:The Legend Ends | יפן, 2014 | 135 דקות | אקשן, הרפתקאות, דרמה, שיעור מוטעה בהיסטוריה | .Warner Bros | טאקרוּ סאטו, אֶמי טאקיי, טטסויה פוג’יווארה, מאסאהארו פוקויָאמה, יוסוקה אגוצ’י, מונטקה אָאוי, קאיטו אויאגה, יוּ אָאוי, יוׂסוּקה איסיָה, טאו טסוּצ’יָה, ריוסוּקה קאמיקי | במאי: קיישי אוֹאוּטומה | יוצר מקורי: נוֹבּוּהירוֹ ווַאטְסוּקִי

לקריאה נוספת:
· Rurouni Kenshin: [הסרט הראשון]
· Rurouni Kenshin: [הסרט השני]

· Rurouni Kenshin [סדרת האנימה]
· [Rurouni Kenshin: Shin Kyoto Hen [OVA

 

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם