Punchline

ביקורת אורח של יקיר הבלוג Painkiller שהגיע לנפץ את כל מה שחשבנו על הסדרה “Punchline”. אנא כבו מכשירים ניידים.


איידס.

זאת הייתה המחשבה הראשונה שלי כשקראתי את התקציר של Punchline.

כאשר היא רק הוכרזה, נראה היה דווקא כי הסדרה טומנת בחובה פוטנציאל רב: ויזואלים יפים, תסריטאי מנוסה (שכתב VNים כדוגמת Zero Escape), והפקה עליה אמונים אנשי סטודיו MAPPA החביבים, סטודיו שבזמן הקצר שהוא קיים הספיק לבסס את מעמדו כאחד המובילים בתעשייה, הן באיכות ההפקה והן באיכות האנימציה. אישית, הייתי די נרגש לקראת הסדרה – עד שפורסם התקציר הראשוני שלה, הכוונה. כי כשהוא פורסם, כל מה שחשבתי אודותיה היה “איידס”.

אפשר באמת להאשים אותי? הרי פיסת המידע היחידה שהייתה קיימת אז לגבי הסדרה זה המשפט הבודד “ברגע שהוא רואה תחתוני נשים, העולם הולך להיהרס?!”. לא משפט המבשר טובות. Punchline נחשבה מבחינתי כאכזבה עוד לפני שהתחילה, וסומנה אצלי כאצ’י דבילי וסר טעם.

אך כגודל האכזבה שתקפה אותי באותו רגע, כך גודל השמחה שחוויתי כשגיליתי שהיא הרבה, אבל הרבה יותר מזה.

מכירים את זה שאתם מתחילים סדרה שנראית במבט ראשון כסדרה רצינית ומוצלחת, אולם מהר מאוד מתגלה כסדרה טיפשית ומלאה באצ’י? אז Punchline היא האנטיתזה המושלמת לכל הסדרות הללו – היא משווקת את עצמה כסדרת אצ’י דבילית ורדודה, אך האמיצים שידבקו בה ייחשפו אל פרצופה האמתי: Punchline היא בראש ובראשונה סדרת מתח ומסתורין, המציגה סיפור מורכב, רציני ובוגר.
במקרה יש בה קצת אצ’י.

הסדרה עוקבת אחרי יוטה אירידאטסו (Yuuta Iridatsu), נער חרמן שיום אחד מוצא את עצמו במרכזה של חטיפת אוטובוס. את המצב מצילה גיבורת על מסתורית בשם Strange Juice, אבל לאחר שהציץ בחטף בתחתוניה, יוטה מתעלף ומאבד את ההכרה.

כאשר הוא מתעורר, מגלה יוטה שהוא הפך לרוח רפאים וכי מישהו השתלט לו על הגוף. בעזרתו של צ’ירנוסקה (Chiranosuke), רוח חתול מדברת, ובעזרתן של ארבעת הדיירות בחדרים השונים בבית-הדירות בו הוא גר, מנסה יוטה למצוא דרך לחזור לגופו המקורי.

אך לדאבונו הוא ילמד שזה לא עניין של מה בכך; עליו לעשות זאת ללא גוף גשמי, בלי יכולת לתקשר עם העולם החיצון, והכי חשוב: בלי לראות ולא זוג תחתונים אחד, משימה שמתגלה כמאתגרת במיוחד עבור יוטה שלנו, שגר עם עוד ארבע בחורות שלא מודעות לקיומו. אה כן, לא עוזרת העובדה שגורל כדור הארץ מונח על כתפיו.

בראש ובראשונה, Punchline באה לספר סיפור. כל מי שפה כדי לראות מחשוף או תחתונים – אמליץ לו לחפש סדרה אחרת; בהתחלה הסדרה עוד מנסה לשמור על ההצגה ודוחפת פה ושם איזה תחתון או שניים, אך לאחר פרקים ספורים, כשהעלילה מתגבשת ומגיעה למחוזות רציניים יותר, אין אף זכר לרגעי האצ’י שישנם בתחילת הדרך.

מי שמחפש, לעומת זאת, סדרה עם מעט עומק, ללא ספק הגיע למקום הנכון: Punchline מציגה סיפור מעניין וסוחף שכתוב נהדר ומועבר בצורה נפלאה. היא מצד אחד שומרת על אווירה קלילה והומוריסטית, ומצד שני מציגה עלילה סבוכה ומפותלת שלא הייתה מביישת גם את הסדרות הרציניות ביותר. חובבי סדרות המתח והמסתורין א-לה Steins;Gate ודומיהן עתידים ליהנות מ-Punchline עד מאוד: בכל רגע נתון ישנן 9001 תעלומות לא פתורות שמסבכות עוד ועוד את העלילה – ועל כל אחת שנפתרת, שתי תעלומות חדשות צצות להן. היא יודעת בדיוק מה היא רוצה לחשוף ומתי, ומרכיבה את חלקי הפאזל הזה, שרק גדל וגדל בכל פרק, בזהירות ובדייקנות מופתית, כבמלאכת מחשבת.

מבחינה ויזואלית הסדרה נראית נהדר ומתאפיינת בסגנון “GAINAXי” קלסי הכולל שימוש בצבעים עזים, עיצוב דמויות נהדר והשקעה בפרטים הקטנים. הויזואליוּת עוזרת להכתיב את הטון הכיפי וההומוריסטי של הסדרה ונותנת קונטרה לעלילה ולתוכן עצמו, מה שיוצר איזון מושלם של רצינות וחוסר רצינות. בפרקים האחרונים, כשהסדרה מגיעה לרגעי השיא שלה, החבר’ה מ-MAPPA  מצליחים להתעלות אפילו על הסטנדרט של עצמם, ומציגים לנו כמה מרגעי האנימציה הטובים ביותר ששודרו על המסך בעת האחרונה.

Punchline היא הצהרה – הצהרה ברורה וחד משמעית של סטודיו MAPPA  שאומרת “כן, אנחנו עד כדי כך טובים”. יש בה אפילו משהו מתגרה קצת; כאילו MAPPA יצרו אותה על מנת לשלוח מסר לשאר הסטודיואים, להראות להם שזה קיים, שאפשר ליצור סדרת אצ’י שהיא לא “איידס”. גם בצופים שלהם סטודיו MAPPA מתגרים: הם הרחיקו את קהל היעד האמתי שלהם בכוונה, כאילו אומרים שרק מי שפתוח מספיק בשביל לדבוק בסדרה ולא לזרוק אותה יזכה לראות אותה מתפתחת למחוזות הרציניים והאמתיים שלה.

Punchline היא סדרה חצופה, מפתיעה ושוברת סטיגמות סדרתית. היא ההוכחה החיה שאסור לשפוט ספר על פי הכריכה שלו, שגם איידס בטוח יכול להתגלות כיהלום חבוי מאחורי ערימות של תחתוני נשים. במבט לאחור, מצחיק לחזור אחורה אל סקירות עונת אפריל 2015 ולקרוא כיצד רם ממליץ לצפות בסדרה “רק אם אתם ממש אוהבים תחתונים ואקשן”, אך זו בדיוק התגובה ש-MAPPA ציפו לה. באותה תקופה עוד לא ידענו לאן הסדרה הולכת להתקדם, אבל עכשיו זה כבר ברור: Punchline היא אחת הסדרות המוצלחות ביותר של העונה החולפת, ומומלצת בחום לכולם.

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם