Prince of Stride: Alternative

סדרה על ספורט בדיוני בכיכובם של בנים יפי-תואר. אז זו לא אנימת השנה, אבל האם יש בה משהו מעבר?

‘Stride’ הוא ענף ספורט בדיוני, ממש כמו כמו קווידיץ’, הטלת שרקנים וטניס. אני לא לגמרי בטוח מה משך אותי אל האנימה הזו מלכתחילה, אך Prince of Stride — עם כל הצ’יזיות וחוסר ההיגיון שעוטפים אותה — היא סדרה לא כזאת נוראית. מחמאה גדולה מכך תתקשו למצוא עבורה.

גיבורת הסדרה היא נאנה סאקוראי (קאנה האנאזאווה, המדבבת היחידה פה עם שחלות), תלמידת שנה ראשונה בתיכון ‘הונאן’ בו היא בחרה ללמוד מתוך הערצה לקבוצת סטרייד אגדית שיצאה מהמוסד האקדמי. נאנה קיוותה להצטרף אל מועדון סטרייד יוקרתי, אוּלם במקום זאת היא מוצאת קבוצה על סף פירוק. ונאנה לא היחידה שרצתה להיות בשורותיהם: טאקרו פוג’יווארה נחשב לכוכב סטרייד בחטיבת הביניים, וגם הוא לא שמח מהמצב בו נמצא המועדון. שניהם לא מרימים ידיים ומגייסים (באלימות, יש לציין) חבר נוסף, ריקוּ, תלמיד פופולרי ואתלט מחונן המתלבט לאיזה מועדון להשתייך.

אז מה זה לעזאזל סטרייד?
שילוב בין מרוץ שליחים, פארקור ודוגמנוּת: במסלול ציבורי קבוצה של חמישה אצנים רצים במרוץ שליחים, רק שעליהם להשתמש בסביבה על מנת לנצח, ושום גג, גדר או גשר ימנעו מהם להגיע לקו הסיום. אף אחד לא אמר זאת במפורש, אבל כל המשתתפים חייבים להיות זכרים יפי תואר עם שיער שופע וגוף מהמם (לא… ש… שמתי לב). נאנה שלנו נכנסת על תקן ה-‘relationer’ [מקשרת?]: היא יושבת בעמדה מול טאבלט ורואה, באמצעות חיישני ה-GPS, את מיקומם המדויק של הספורטאים במסלול, ועליה להזניק כל אצן ברגע הנכון כדי שהוא והאצן לפניו ייפגשו בנקודה המתאימה. בקיצור זה לא ספורט שהומצא במאה ה-16.

אני לא הולך לשאול האם הספורט הזה בכלל הגיוני — הרי כל לאג קטן באזניות הבלוטות’ או ברשת ה-GPS וזהו, אין תחרות. אבל בסדר, ניתן להם את זה. ניכר שהשקיעו מחשבה רבה ביצירת ענף ספורט בדיוני, עם טרמינולוגיה משלו, ואנחנו לא במרחק כזה גדול מעתיד שיאפשר לספורט הזה להתקיים. מטרתן של סדרות מהסוג של Prince of Stride הוא לייצר מתח, לכן מצדי שבאמת יהיו תחרויות ‘הטלת שרקנים’ כל עוד הענף מעניין.

Prince of Stride נוצרה באופן מובהק עבור קהל יעד נשי: כאשר זה מגיע לפאנסרביס, אחיותינו הנשים זכו להתעלמות מצד התעשייה. ‘אה נו, בשביל מה אנחנו מביאים להן יאוי’. אז הנה לכם הוכחה שאפשר ליצור אנימה לנשים מבלי לראות גבר חצי עירום מלקק את האוזן של גבר חצי עירום אחר (לא… ש… ראיתי). גיבורי “Prince of Stride” יפים, מדגמנים כדי לממן עצמם, והם תורמים את גופם לטובת פנסרביס לא מזיק ולעתים משעשע. ואני שמח שלא הפכו גם את נאנה למושא תשוקה (הן של הבנים במועדון והן של הצופים).

ולמי בכלל יש זמן לשטויות כאלה כשיש ספורט ברקע? חששתי בתחילתה ש-Prince of Stride תהיה מכוונת לפוג’ושי, זאת בלי הרבה רוח ספורט. אני שמח לדווח שטעיתי: הסדרה מתעסקת בעיקר בסטרייד במשך כל פרקיה. אם אין תחרות, אז זהו פרק אימונים. ואם אין תחרות או פרק אימונים, כנראה שנפלתם לסדרה אחרת. יותר מזה, כיוון שתחרויות סטרייד נמשכות מספר דקות, אין מרוץ אחד שממשיך לפרק נוסף. הדבר מאפשר לדחוף לאנימה בת 12 פרקים כמות מרשימה של מרוצים.

מי שמכיר לעומק סדרות ספורט צפוי לנחש בהצלחה מתי הונאן ינצחו. האנימה לא משתדלת להסתיר את קלישאותיה, ולכן היא לא תפתיע שועלי סדרות ספורט וותיקים. מלבד זאת, הרבה מהמתחרים הם חד-ממדיים: “אני האצן הכי מהיר בגלקסיה. אין מצב שאני אפסיד לכם. לוווווזרים!”. כן, כאלה. ויש יותר מדי מהם. אצל הגיבורים שלנו המצב לא מזהיר, כיון שהם נופלים למחוזות קיטשיים על גבול הבחילה. ‘אם נעביר את הרגשות שלנו נוּכל להתעלות על כולם’, או ‘החברוּת בינינו חזקה’, והכי אהוב עלי: ‘בעזרת האמונה בעצמנו ננצח’. הייתי שמח לוּ Prince of Stride הייתה יפה ושותקת, אבל היא מכריחה את הדמויות שלה לפתוח את הפה, וכשזה קורה – אוי וויי.

זו לא סדרה שאתם צריכים לראות. אפילו את רף הגילטי פלז’ר היא צולחת בקושי. אך יש בה הרבה ספורט בפרק זמן קצר, פלוס אלמנט שחסר לאחרות: סיום. אין במקרה הזה צורך בעונת המשך, כיוון שעד סוף הטורניר החברים מתמודדים בהצלחה עם החסמים הרגשיים שלהם. אבל מי שמחפש חווית ספורט קצרה ואפקטיבית, ראיתי פתרונות גרועים בהרבה. 


הטוב: התמקדות רבה בתחרויות ובאימונים; לפעמים מותחת.
הרע: צפויה; טובעת בקלישאות ובעודף קיטש. 
והמכוער: אף אחד. אין כניסה למכוערים.

ציון במדד OK – סביר 

Prince of Stride: Alternative | יפן, 2016 | 12 פרקים | סטודיו Madhouse | ספורט, גברים מזיעים | קאנה האנאזאווה [אקאנה מ-“Psycho-Pass”], ריוהיי קימוּרה [קיריטו קאמוּי מ-“Psycho-Pass 2”], נוֹבּוּהיקוֹ אוֹקאמוֹטוֹ [ניזוּמה אייג’י מ-“.Bakuman”], קנְשוֹ אוֹנוֹ [קוּרוֹקוֹ מ-“Kuroko’s Basketball”], דאיסוּקה אוֹנוֹ [ג’וטארוּ קוּג’וֹ מ-“JoJo’s Bizarre Adventure”], ג’וּניצ’י סוּוָאבְּה [ארצ’ר מ-“Fate/stay night”], הירוֹ שימוׁנוׁ [סאטוֹשי מ-“Corpse Party”], ריוֹטארוֹ אוֹקיָאוֹ [ברסרקר מ-“Fate/zero”], מאמורו מייאנו [לייט מ-“Death Note”] | במאית: אָטְסוּקוֹ אישיזוּקָה | יוצר מקורי: שוּג’י סוֹגָאבֵּה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם