Persona 4 The Golden Animation


נקי מכל ספוילר. מומלץ לקרוא את הביקורת על המשחק Persona 4 Golden.


פרנצ’ייז Persona הוא אחד הממוסְחרים שראיתי. יש לסדרה יותר עיבודי מנגה מאשר משחקים בסדרה הראשית; כמות גדולה יותר של משחקי ספין-אוף ורימייקים; סדרת סרטים; שתי סדרות אנימה; תשע נובלות; 41 דרמות CD וסאונדטארקים; מספר מעורר בחילה של משחקים לנייד; ארבע הצגות ותכנית אירוח. מה שמדהים הוא כי 90% מהרשימה הזו היא נגזרת של שני משחקים בלבד – Persona 3 ו-Persona 4. לוּ היו משקיעים רבע מהמשאבים הללו במשחקים, היינו זוכים כבר לשחק ב-Persona 8.

לכן תארו לכם את ההתלהבות (שלא) חשְתי כאשר שמעתי על סדרת האנימה החדשה, לה אני יכול לתת את התואר ‘סדרת האנימה המיותרת של השנה‘. כן, נתחיל מהסוף: אל, אבל אל, תצפו בסדרה של Persona 4 Golden. לא כי היא גרועה (אם כי היא די גרועה) אלא כי אף אלמנט מתוכה מיועד לצופים חדשים. זו סדרה שנוצרה אך ורק עבור מי ששיחק ב-Persona 4 – או בעיקר ב-Persona 4 Golden, הרימייק ל-PS Vita אותו כל-כך אהבתי עד שכתבתי עליו את הביקורת הארוכה ביותר שלי

התלבטתי אם להביא את תקציר העלילה. הרי אפילו הסדרה עצמה לא מתאמצת הרבה לספר לכם מי מה ומוּ. האנימה מחזירה אותנו לעיירה השלווה אינאבה, אליה מגיע יוּ כדי להתגורר עם דודוֹ במשך השנה הקרובה, רק כדי להיקלע לתוך פרשית מקרי רצח. עבור קורא מהצד, זה נשמע יחסית מעניין. לא? ובכן, Golden the Animation היא על הכל חוץ מהעלילה הזו: היא מדלגת על כל החלקים החשובים בסיפור ומתמקדת בעיקר בהרפתקאות שוּליות של יוּ וחבריו, רובם בונוסים ששחקני ה-Vita מכירים היטב.

אני חייב להודות שהיה נחמד לראות דברים מוכרים על המסך הגדול, ואלמנטים רבים ירגשו את שחקני המשחק שיזהו את העיבודים הישירים. אפילו פס-הקול המקורי – והמצוין – חוזר לסדרה, עניין שאני לגמרי סבבה לגביו. אבל כמו שאמרתי, במקום להפיק סדרת אנימה מלאה המבוססת על העלילה הראשית (כי אנימה אחת כזו כבר יש, וגם היא לא משהו) נתנו לנו יצור כלאיים שלא ברור מה המטרה שלו.

הבשורה המרכזית ש-Golden מביאה עמה זו מארי (קאנה האנאזאווה), דמות חדשה שנוספה בגרסת ה-Vita. הרבה אנשים שאני מכיר לא סובלים את מארי, דבר שמעולם לא הבנתי כאשר שיחקתי במשחק. אוּלם גרסת האנימה החדשה שינתה גם את דעתי – מארי היא מעצבנת, בכיינית, אימוֹ ונטל אחד גדול לדבר הזה שקרוי “Persona 4”. הדמויות בסדרת האנימה יוצאות מגדרן על-מנת לעזור לה, ובדרך מעניקים לה יחס VIP. השד יודע למה.

מזלה הגדול של הסדרה הוא ש-Persona במקור גם די מצחיקה, וישנם באנימה פרקים וסצנות (נטולי-מארי) היסטריים. עוד יאמר לטובת האנימה הוא הדגש המיוחד שהוענק למשך שני פרקים עבור דמות משמעותית מחוץ לחבורה הראשית. שני הפרקים הללו מוסיפים אינפורמציה שלא הייתה במקור, והם הערך המוּסף היחיד של האנימה.


הסדרה, כאמור, גרועה. לא כי היא לא מכוונת לקהל צופים חדש (זו זכותה), אלא כי יש לה את כל הפוטנציאל להיות טובה יותר, והיא בוחרת שלא לממש אותו. העלילה מבוססת על קונספט של ‘+New Game’: כאשר שחקני Persona 4 מסיימים את המשחק, נפתחת בפניהם האופציה לשחק שוב, רק עם הפרסונות והתכונות שהם פיתחו בסבב הראשון. יוּ של האנימה הוא ללא ספק בגרסת ה-‘+New Gama’ שלו: הוא בטוח בעצמו והפרסונה שלו היא ברמה הגבוהה ביותר כבר מהפרק הראשון. וזה מגניב, בעיקר כשיש את צוות האנימציה של סטודיו A-1 Pictures שמוכיח כיצד סדרת האנימה הרגילה של Persona 4 יכלה להיראות. אך זה לא קורה, במקום זאת מבזבזת Golden the Animation את הזמן על כל דבר חוץ ממה שחשוב.

הגיוני לחלוטין לעשות כסף מ-Persona, אבל Golden – הסדרה – היא מחלבת כספים רקובה. אני שמח לדעת ש-Persona 5 הוא דבר קיים, אחרת הייתי מאבד תקווה שייצא משהו משמעותי מהפרנצ’ייז. בין אם שיחקתם במשחק או לא, עשו לעצמכם טובה ואל תצפו באנימה הזו.

הטוב: איכות הפקה גבוהה; פס-הקול המוכר והטוב; 2 פרקים.
הרע: משתינה על הצופים בקשת.
והמכוער: ברצינות, יש תכנית אירוח.

ציון במדד OK – סביר מינוס

Persona 4 The Golden Animation | יפן, 2014 | 12 פרקים | הרפתקאות, פנטזיה, פאנסרביס, שתן | סטודיו A-1 Pictures | דאיסוּקה נאמיקאווה [רוק מ-“Black Lagoon”], קאנה האנאזאווה [אקאנה מ-“Psycho-Pass”], קאפיי יאמאגוּצ’י [L מ-“Death Note”], ריאה קוגומייה [אלפונסו מ-“Fullmetal Alchemist/Brotherhood”], רומי פאקו [אדוארד מ-“Fullmetal Alchemist/Brotherhood”], קוֹשימיזוּ אמי [קאלן מ-“Code Geass”], מוֹריקוּבּוֹ שוואטארוֹ [מאקישימה מ-“Yowamushi Pedal”], יוּאי הוריאה [האניוּ מ-“Higurashi no Naku Koro Ni Kai”], סקי טוֹמוֹקאזוּ [מיאטה מ-“Hajime no Ippo”], איסאמוּ טאנוֹנאקה [גאלה מ-“Dr.Slump”], מאדוֹנוֹ מיטסוּאקי [קוֹן מ-“Bleach”] | במאי: קישי סייג’י | יוצרים מקוריים: Atlus

לקריאה נוספת:
 Persona 4 Golden [ביקורת על המשחק]
 Persona 3 The Movie: Chapter 1, Spring of Birth [ביקורת על הסרט הראשון בטרילוגיית Persona 3]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם