(Sakasama no Patema (Patema Inverted


פָּטֶמַה – כלומר, Patema (ולא מה שחשבתם) – היא נסיכה צעירה המתגוררת במערכת ביבים ומערות עמוק עמוק מתחת לאדמה, יחד עם קבוצה גדולה של אנשים שכמוה לא ראו אור יום בחייהם. פטמה היא גם הרפתקנית שאוהבת לחקור את המערכת השוממת והאפלה שמחוץ לכפר, “האזור המסוכן”, זאת בניגוד לעצת נתיניה. באחד מאותם השיטוטים נתקלת הנסיכה ביצור מסתורי התלוי מהתקרה שלא מהסס לתקוף אותה; בהיסח דעת נופלת פטמה מאות מטרים אל תוך קניון עמוק.

אייג’ הוא נער צעיר שמתגורר באייגה, עיר מתקדמת על פני השטח ששרדה אסון אפוקליפטי לפני שנים רבות. על אף היותה מפותחת טכנולוגית, נשלטת אייגה על ידי רודן פסיכוטי שמסרב לתת לתושביו לחשוב מחוץ לקופסה. בוקר אחד נח אייג’ בסמוך לקניון מגוּדר כשהוא מבחין במחזה לא שיגרתי: נערה צעירה שיצאה זה עתה מהקניון ונתלית על הגדר, אלא שאותה נערה תלויה במהופך, זאת בעודה אוחזת בגדר על-מנת שלא “תיפול” לשמיים. 


כוח המשיכה עובד הפוך על פטמה ותושבי הכפר שלה, צאצאים של שורדי האפוקליפסה בה כוח המשיכה התהפך על חלק נכבד מתושבי העולם. פטמה וחבריה מתגוררים מתחת לאדמה מחשש שהשמיים יבלעו אותם, בעוד שאייג’ גר בעולם בו מלמדים את תושביו כי ‘אנשים הפוכים’ הם חוטאים שנלקחו על-ידי השמיים בכדי להישרף באטמוספרה. לכן אסור לתושבי אייגה להביט אל השמיים, שלא לדבר על לעוף. במפגש שלו עם פטמה, נערה הפוכה וחמודה, לומד אייג’ כי ישנם עדיין אנשים הפוכים בעולם, ושהם לא חוטאים ולא נעליים. הרי שמבחינתם, אייג’ הוא זה שהפוך. 

Patema Inverted הוא הפרויקט החדש של הבמאי והכותב יאסוּהירוֹ יוֹשיאוּרָה, יוצר הסרט/סדרה (תלוי איזו גרסה ראיתם) Time of Eve. יאסוהירו מפגין גם הפעם את הכישרון שלו להציג סיפור אהבה לא שגרתי במסגרת עולם מתקדם וייחודי.

הסרט מצטרף לגל האחרון של “סרטים הפוכים” שפוקד אותנו, ובהם סרט האנימציה הקצר Reverso, סרט סטופ-מושן קצר ומקסים (ומועמד לאוסקר) בשם Head Over Heels, או הסרט המשעמם ההוא עם קירסטן דאנסט (מסקנה: אנימציה שולטתתת!!1). מבין כולם, Patema היחיד שלוקח ברצינות את חוקי הפיזיקה השנויים במחלוקת. למשל, המשקלים המנוגדים של אייג’ ופטמה מאפשרים לאייג’ – כל עוד הם מחזיקים זה את זו – לרחף באוויר או לקפוץ ממש גבוה. תאמינו לי שכיף לראות את זה כמו שזה נשמע. 

יושיאורה מחליף את בית הקפה הסימפתי של Time of Eve בסט גדול קצת יותר: העולם. 
Petema ייקח אתכם ממעמקי האדמה אל מרחבי השמיים, והמסע הקסום הזה שווה לבדו את הצפייה בסרט. אך מה מבחינת עלילה?

הרודן של אייגה הוא רשע חד-ממדי, רשע מהסוג של “אני שונא אנשים הפוכים כי… ככה!”. אני לא מצליח להבין כיצד הוא סחף אחריו תומכים, הרי האג’נדה הפוליטית שלו היא “אל תביטו בשמיים. אל תעופו. סוכני המשטרה שלי ירדפו אתכם”. כנראה שבמצע הבחירות שלו הוא הציע עוגייה לכל תומך (אני הייתי מצביע לקים ג’ון אוּן אם הוא היה מציע לי עוגייה. סתם סתם… הייתי מצביע לו בלי קשר).


עוד קשה היה לי לקבל את החיבור המהיר של אייג’ לפטמה; צרות רודפות אחרי שניהם מרחק נאד מהרגע שהם נפגשים. אייג’, שעד כה חי חיים סגורים, מוכן לסכן את עצמו כדי להציל את הנערה שפגש זה עתה (הנמשל הסודי של הסרט: בנים יעשו הרבה בשביל הסיכוי לקבל משהו מבנות).

בכל זאת, מדובר בסרט סוחף שלא משאיר רגע אחד דל. הוא מציע חזון ויזואלי יוצא דופן, זאת בעזרת אנימציה טובה, פס קול קולנועי לכל דבר, עיצוב דמויות – הממ… סביר – וסיפור מעניין למדי. ועל ארבעת פרקי ה-ONA הקצרים אתם יכולים לדלג: למדתי בדרך הקשה שמדובר פלוס מינוס (בעיקר מינוס) בעשרים הדקות הראשונות של הסרט עצמו, ואפילו לא באיכות HD!

מבחינתי לא מוקדם מדי להכניס את יאסוּהירוֹ יוֹשיאוּרָה אל היכל הבמאים הצעירים ששווה לחכות לסרטים שלהם (לצד מאמורו הוסודה, מאקוטו שינקאי, קייצ’י הארה, הירוֹמאסה יוֹנבאיאשי ו-הירוֹיוּקי אוֹקיאוּרה). בפעם המי-סופר-כמה, הוכיח שוב סרט אנימה מקורי את עליונותו. אם יש לכם שעה וחצי פנויים (וכן, יש לכם) – צפו ב-Patema. אתם אולי תצאו ממנו עם כאב ראש קל, אבל… טוב, אין אבל. אתם תצאו עם כאב ראש. זה שווה את זה. 


הטוב: מהפנט ויזואלית; סאונדטראק מרשים; סיפור חביב; רעיון שמבוצע היטב.
הרע: נבל דיסני חד-ממדי ומשעמם.
והמכוער: המסכן שינסה לצפות בסרט כשהוא עומד הפוך.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

(Sakasama no Patema (Petema Inverted | יפן, 2013 | 99 דקות | פנטזיה, מד”ב, אקשן, דרמה, ניוטון נופל על תפוח עץ | Purple Cow Studios Japan | יוקיוֹ פוג’י [תלמידה #2 מ-“A Certain Scientific Railgun”], נוֹבּוּהירוֹ אוקאמוֹטוֹ [ניזוּמה אייג’י מ-“Bakuman”] | בימוי ותסריט: יאסוּהירוֹ יוֹשיאוּרָה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם