Over Drive

סדרת האנימה “Over Drive” נפתחת בערך הוויקיפדיה על טורניר הטור דה פראנס (“נוסד בשנת בלה בלה בלה ומושך אליו בלה בלה”). מיד לאחר מכן, היסטוריה מתהווה לנגד עינינו: יפני בשם מיקוטו שינוזאקי עומד לזכות בתחרות. הקהל על הרגליים, השדרנית היפנית אוטוטו מתפוצצת, המתח בשיאו ו… 

חוזרים אחורה.

אותו מיקוטו שינוזאקי הוא לוזר בשנתו הראשונה בתיכון. לא סתם לוזר, אלא מהסוג שקונה שתייה לבריונים ומתנצל בפניהם. כיאה לקלישאה, הלוזר שלנו דלוק על מישהי מחוץ לליגה שלו: יוקי פוקוזאווה, התלמידה הפופולרית והיפה בשכבה, כזו שיוצאת רק עם סטודנטים שיש להם רכב. בשלב הזה ודאי הבנתם שמדובר בסדרת ספורט על מרוצי אופניים (כן כן, כמו Yowamushi Pedal, בואו נמשיך). הבעיה היא שהקשר בין שינוזאקי לאופניים דומה לקשר שלי עם ריצות ב-6 בבוקר (רמז: אני לא ער ב-6 בבוקר).

בסדרות ספורט אני נוטה להבליג פעמים רבות כאשר טירון נכנס לתחום מקצועי ופורח בו. למשל איפו מ-Hajime no Ippo סחב ציוד-דיג כבד מאז ילדותו, לכן יש לו מסת שריר. בחיים האמתיים איפו היה מת עם כניסתו לזירת האגרוף. אך מיקוטו שינוזאקי? לא רק שהוא לא רוכב על אופניים מדי יום בדומה לגיבור הסדרה האחרת שהזכרתי קודם, הוא לא יודע לרכב על אופניים. מצפים לגרום לנו להאמין שגיבור שלוקח לו פרק שלם לשבת יציב על זוג אופניים יכבוש בעתיד את הטור דה פראנס? פפפפף.

במשך שמונה הפרקים הראשונים לומד שינוזאקי את רזי המקצוע, רק שבמקום מונחים מקצועיים ואימונים מפרכים, שינוזאקי נהיה טוב פשוט כי הוא ממש ממש רוצה. יוקי פוקוזאווה משכנעת אותו להצטרף למועדון האופניים של בית הספר והוא מסכים כי למה לא? תוך חודש בלבד הוא הופך מנקניק שחוטף מכות לנקניק שרוכב על אופניים בתחרות רשמית.

אני לא אומר ש-Over Drive לא מתייחסת לאופניים באופן מקצועי; צפיה בסדרה תלמד אתכם דבר או שניים על רכיבה, אבל שום דבר מהידע הזה לא מונחל לראשו של שינוזאקי (אותו מדבב יוקי קאג’י – המלך הבלתי-מעורער של קולות הלוזרים – בתפקידו המרכזי הראשון). שינוזאקי נהיה טוב בזכות אמונה והשטויות האלה. אמונה היא רכיב חשוב מאוד בסדרות ספורט (תשאלו את קורוקו), אבל היא לא צריכה להיות הרכיב היחיד. 

תודה לאל שיש מסביבו של שינוזאקי דמויות נוספות.
חברי מועדון האופניים הם קבוצה של אנשים שלרוב תפגשו בחדרי האשפוז בית משוגעים. יוּסקה, אחיה הגדול של יוקי והקפטן של הקבוצה, רוכב על אופניים מאז ילדותו. בעקבות העליונות שלו על חבריו לאורך השנים אף אחד לא מעוניין לרכב עמו. טוב, אף אחד למעט קואיצ’י, חבר ילדותו ורוכב-לא-כזה-גרוע שמאמין ביוסקה ויעשה הכל למענו (ואני חושד שב-“הכל” אני מתכוון ל-“הכל“). אליהם מצטרף קורוסקה ש… אני מצטער, אבל כל מילה עליו תיחשב לעבירה במשטרת הספוילרים. רק אגיד ש-הוא צריך היה להיות גיבור הסדרה.

אחרי שמונה פרקים של דרמה, נאומים חוצבי לב, קימוץ אגרופים ומבטים לשמיים – מתחילה התחרות. יש לי אכזבה בשבילכם: זה לא הטור דה פראנס. מדובר סך-הכל בתחרות אזורית שפתוחה לכולם, אבל מתמודדים בה יותר מ-100 רוכבים מנוסים והיא אפילו משודרת בטלוויזיה. יוסקה משתתף בתחרות כדי למחוק את הכינוי שלו, “המלך הלא-מוכתר”, בעוד ש-שינוזאקי משתתף כי הוא רוכב כבר חודש שלם אז הוא מקצוען. על יוסקה, שינוזאקי וחבריהם מאיים נאוטו, רוכב מפורסם, אליל הבנות וטיפוס נאלח שבהתחלה תשנאו אבל אחר-כך לא כי יהיה פלשבק.

פלשבקים אגב הם הסיבה שתחרות של 6 שעות מצליחה לשרוד 18 פרקים. חלקם מיותרים ותורמים נאדה לרוח התחרות, אבל חלקם האחר מוסיפים צבע לסדרה היבשה הזו, ובראשם פרק 12: מדובר בפרק פלשבק לילדותו של קורוסקה. לא רק שהפרק מעניין, הוא גם אחד מפרקי הדרמה המשובחים שיצא לי לראות בסדרת ספורט כלשהי. דרמה לא חסרה גם בהמשך התחרות ובשלב מסוים – עוד במהלך התחרות עצמה – שכחתי שמדובר בסדרת ספורט.

לאורך התחרות הארוכה הזו לא ישבתי על קצה הכיסא כוסס ציפורניים. המקסימום שנתתי הם שתי שניות של ריכוז בדקות האחרונות של המסלול. על אף שהטורניר מלא תהפוכות ומירוצים צמודים, הבימוי של הסדרה לא מצליח להפוך אותה לתוססת. אולי זאת מוזיקת המעליות שמלווה את האנימה, אולי זו האנימציה המגוחכת לסטנדרטים של 2007, אבל מה שבטוח: Over Drive זו סדרת הספורט הראשונה שסיימתי מבלי שאזכור מתוכה את הספורט.

ובכל זאת, כמה מילים טובות: כקומדיה מעלה Over Drive גיחוך יותר מפעם אחת. השיא הוא הטרולינג של פרק 23: במקצה האחרון של התחרות, בשלב המותח ביותר של כל הסדרה, חותך הפרק במחצית שלו כדי לספר משהו אחר לחלוטין. לא פלשבק, לא משהו שקשור בכלל למרוץ או לעלילה. אלא שיחה בין שינוזאקי וחברו אודות… ובכן, דברים סוטים. הנה לכם הלינק (נטול כל ספוילר אפשרי). בכל סדרת ספורט אחרת הייתי כועס, אבל כיוון שלא אכפת לי מהתחרות, הסצנה המדוברת היא הדבר היחיד שאזכור מ-Over Drive.

אם אתם חובבים כבדים של סדרות ספורט, לא תמצאו ב-Over Drive שום ריגוש. אם אתם אוהבים דרמה, הסדרה לא תספק לכם משהו שלא ראיתם קודם. אם אתם חובבי קומדיה… תשקיעו את הזמן בקומדיה.

מה שבטוח, אין ל-Yowamushi Pedal מה לחשוש.


הטוב: מצחיקה פה ושם; יודעת לספק (קצת) דרמה.
הרע: מאכזבת כסדרת ספורט; כמות רבה של פרקים מתים לפני התחרות.
והמכוער: כל זוג אופניים זוהר משום מה בחושך.

ציון במדד OK – סביר מינוס

Over Drive | יפן, 2007 | 26 פרקים | ספורט, קומדיה, רומנטיקה, דרמה, מרוצים-ארוכי-טווח-בלי-פאנצ’רים | סטודיו Xebec | יוּקי קאג’י [ארן יאגר מ-“Attack on Titan”], קאוֹרי נאזוּקה [נאנאלי מ-“Code Geass”], מאקוֹטוֹ יאסוּמוּרה [הייאטו מ-“The Skull Man”], קישוֹ טאנייאמה [טאטסוּיה הימוּרוֹ מ”Kuroko’s Basketball”], קנג’י נוֹג’ימה [סרף שפילד ממשחקי “Devil Survivor”], ריקייה קוֹיאמה [קיריטסוּגו אמייה מ-“Fate/zero”], ריוטארוֹ אקי’איוּׁ [אקיו פוּרוּקאווה מ-“Clannad”] | במאי: טאקאוֹ קאטוֹ [To Love-Ru] | יוצר מקורי: יאסוּדה טסוּיוֹשי

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם