My youth romantic comedy is wrong as I expected

ביקורת אורח של Remnant.


“My youth romantic comedy is wrong as I expected” – נשמע כמו בולשיט קיטצ’י, אבל האם הוא באמת כזה? אני חייב להודות שלא. אנחנו מדברים פה על אחת מסדרות האנימה היותר טובות של ז’אנר חיי בית-ספר \ קומדיה שיצא לי לראות, זאת בזכות שילוב של ביקורת על חיי החברה במציאות. להפתעתי, היא גם מכילה פתרונות יצירתיים ביותר על-מנת לפתור אותן. אבל קודם כל – על מה בכלל מדובר?

את “מועדון המתנדבים” מנהלת יוקינו יוקשיטה, המוגדרת כביצ’ית המושלמת, אחת שמגיעה ממשפחה אמידה ומכובדת מאוד. יוקינו תמיד הייתה שנואה בקרב הבנות מכיוון שהן מקנאות בה על יכולות הלימוד המופלאות שלה, והעובדה שבבית הספר היא עושה הכול בצורה היעילה ביותר. יוקינו היא בחורה אכזרית, כזו שלא מפחדת להעביר את הביקורת הקשה ביותר על האנשים הסובבים אותה. וכן, דווקא היא הולכת להיות מנהלת המועדון שהיקיגאיה (המסכן) הוא חברו החדש. המחנכת, או בשמה המוכר לנו כשיזוקה הירטסוקה, חושבת שהיקיגאיה ויוקינו דומים. שניהם נדחים על-ידי החברה הסובבת אותם, ושניהם רואים צורך לשנות את אותה חברה, רק שבזמן שהיקיגאיה חושב על שיקום החברה דרך הריסתה ובנייתה מחדש, יוקינו חושבת כי סיוע לאנשים שנמצאים במצוקה היא הדרך לשקם את החברה. כך נפתחת בעצם עלילתה של הסדרה בעלת-השם-הארוך-מנשוא.

ואם חשבתם שזו תחילתה של ידידות מופלאה, אתם טועים בענק. יוקינו רואה בהיקיגאיה בעיה בכל הנוגע ליחס האדם כלפי החברה, שלטענתה הוא ישפיע באופן רע על עתידם של האנשים הסובבים אותו. כמו-כן, יוקינו נגעלת ממנו ומעובדה שהוא חסר שאיפות שהפסיק להאמין בחברה שסובבת אותו מזמן, ולכן היא מחליטה לקחת אותו כ-“פרויקט העזרה לחברה” הראשון שלה במסגרת המועדון בכך שהיא תנסה לשנות אותו ולהפוך אותו לאדם טוב יותר על פי הגדרתה.

כעת מגיע הקטע שצריך להוסיף את הדמות שוברת הקרח הקלאסית, זאת שתמיד, אבל תמיד, תהיה רגועה. מישהי שמתאהבת בדמות הראשית, במקרה שלנו זה היקאגיה, או היקי – כפי שאותה דמות דביקה קוראת לו, וזאת שתמיד תראה את הצד החיובי באנשים הסובבים אותה. אם לא הצלחתם להבין את ההקדמה המאוד מפורטת שלי, הדמות השלישית והאחרונה שנכנסת למועדון היא יואי יוגאמה, בחורה רגועה וספורטיבית המשתייכת אל “מעגל המקובלים”, כפי שהיקיגאיה נוהג לכנות. יואי היא ילדה חיננית שמסתירה את רגשותיה ומחשבותיה האמתיים מכיוון שהיא חושבת שאם היא תעשה זאת, היא תאבד את כל חבריה ותהפוך לבודדה. היא דובקת בקו המחשבה הזה עד שהיא פוגשת ביוקינו, שרק במקרה היא נהפכת למעריצה הגדולה ביותר שלה עקב האישיות החזקה והחוסן האנושי שהיא מפגינה כלפי אנשים. כמו-כן, יואי מחבבת את “היקי”, והיא מופתעת מאד כאשר הוא מחליט להשתתף בפרויקטים של בית הספר. לכן היא החליטה להצטרף “למועדון המתנדבים”, שרק במקרה תואם את האישיות שלה.

עכשיו אתם ודאי תוהים כיצד היא יכולה להתאהב ביצור כזה? אז כן, גם אני הגבתי ככה. היקיגאיה הוא אחת הדמויות המכוערות ביותר שראיתי על המסך, ומסתבר (או שזה היה ברור כבר מהתחלה?) כי סיפור קיטצ’י להחריד מאחורי מקרה האהבה החד-צדדי הזה.

הכול החל ביום הראשון של היקי בתיכון, כאשר מרוב התרגשות היקי מיהר להגיע ללימודים (מה שנוגד נוגד את האישיות שלו כיום), ולכן הוא יצא חצי שעה לפני הזמן עם אופניו. בדרך הוא נתקל בגור כלבים באמצע הכביש, שככל הנראה עזב את בעליו ואיבד את הדרך. ולפתע, הפלא ופלא – מכונית עומדת להיכנס בגור הכלבים, עד שמגיע גיבורינו הצנום והצנוע, היקי, ומציל את המצב (או בקיצור, היקי עוזב את האופניים, לוקח את הכלב ונדרס במקומו). כתוצאה מאירועים אלו, היקי אושפז בבית-החולים והפסיד את השבועות הראשונים ללימודים. עכשיו מגיעה שאלה נוספת, והיא: “מי האידיוט שהשאיר את הכלב שלו מאחור ללא שמירה?” – במקרה שלנו, אנחנו מדברים על יואי. כן כן, יואי, הילדה המעצבנת עם העיניים הגדולות. היא זו שהשאירה את הכלב מאחור, ובזכותו היא פגשה לראשונה את היקי וזכתה להכיר את ‘האופי האמתי שלו’. כביכול. מסתבר שלאחר התקרית, יואי שלחה להיקי ממתקים, אך אחותו של היקי, קומאצ’י (שמתוארת כאחות הקטנה והמעצבנת שיש לכל נער מתבגר ביפן) אכלה את כולם ושכחה להגיד לו על המשלוח. זאת הסיבה שהיקי לא ידע שהיא הייתה קשורה לתקרית. מאותו יום ואילך, יואי הסתכלה על היקי באופן שונה ותמיד ראתה בו חבר. משם הגיע הכינוי “היקי”.

אחד הדברים שהכי אהבתי בסדרה הוא כל העניין של עזרה לזולת, או ‘אפקט חושחש הבלש’ – כפי שאני אוהב לקרוא לו. הסיבה שאני קורא לו כך הוא בגלל ש-“מועדון המתנדבים” פתח חשבון מייל מיוחד שמטרתו היא לקבל בקשות עזרה מתלמידי בית הספר. רוב הבקשות עוסקות בחקירות של מקרים מיוחדים, או לנסות ולפענח ‘פשעים כיתתיים’ ובכך להרשיע את האשם ולגרום לו להודות בטעות. אם תהיתם מה אהבתי בזה, זה הרי נשמע כמו בולשיט שמטרתו להראות את מהות המועדון. אבל לא, זה בכלל לא ככה; מצאתי את עצמי יושב מרותק לכיסא בזמן שהיקי ויוקינו פותרים חידות הקשורות בבקשות שלהם, עקב האישיות החריפה והסקת המסקנות הגובלת בגאונות שלהם – הם מצליחים לפתור את החידות, ובכך להתקדם צעד נוסף בהצלת החברה.

כמובן שהיקי מתנגד לרעיון ומתעב את העובדה שהוא מעביר את רוב זמנו במועדון המתנדבים, אך מהר מאוד אנחנו נחשפים אל עברם של חברי המועדון ושל היקי בפרט, ואנחנו למדים על התפתחות האופי והאישיות שלהם כתוצאה מכך. ולמרות שיש המון קיטץ’ בסדרה, לא מצאתי את זה כדבר רע, אפילו לא לרגע אחד. עצם ההתייחסות של אופי הדמויות לאופי החברה הכוללת הוא מדהים בעיניי, כאשר אפילו הדמות המשנית הקטנה ביותר יכולה להיות גיבור הסדרה, שלפעמים נראה שהוא פשוט לא היקי, אלא מעגל החברים. בלבלתי את השכל? טוב, אני מניח, אבל תאמינו לי, רק ברגע שרואים את התופעה הזו מבינים למה אני מתכוון.

מעבר לדמויות הראשיות, אחד הדגשים הגדולים (והטובים ביותר, אם יורשה לי לציין) הוא פיתוח דמויות המשנה. האהובה עליי בהקשר הזה הוא יושיטרו זאימוקוזה, סטודנט הסובל מהזיות של גיל ההתבגרות (יש לזה גם ביטוי ביפנית, אבל אין לי מושג איך קוראים לו) – או בסטייל היפני, בחור שחושב שהוא נמצא בעולם של פנטזיה שבו גיבורינו, היקי, הוא חברו הטוב ביותר. אנחנו מדברים על אחת הדמויות המצחיקות ביותר שיצא לי לראות, ולמרות שאין לו חלק משמעותי בעלילה, הוא מצליח כל פעם מחדש להוכיח את הדוגמה הקלאסית לדמות משנה מוצלחת, כאשר הוא משלב כל פעם מחדש את עולם הפנטזיה עם המציאות שלו ובכך הוא גורם לעלילה להיות מצחיקה קצת יותר מאשר קודרת ואפורה. ולא, זה לא בגלל היקי, אלא בגלל יוקינו, שפשוט מחפשת כל פעם את הדרך לעקוץ את היקי ולהשפיל אותו ברבים. הזכרתי כבר שהיא ביצ’ית?

אל העלילה נכנסות דמויות נוספות. יש כאלו שישפיעו על העלילה ויש כאלו שלא, אך אני חושב שאחת הדמויות שחייבים לציין היא הארונו יוקישיטה, ואם שם המשפחה מוכר לכם, זה לא במקרה; הארונו היא האחות הבוגרת של יוקינו, וכנראה הסיבה ללמה היא כל-כך רעה ואטומה כלפי הסובבים אותה. הארונו היא הבחורה המושלמת: היא הייתה נשיאת מועצת התלמידים מהטובות ביותר שהיו אי פעם בבית הספר, האחות המועדפת על ההורים ויורשת העצר הבאה בתור במשפחת יוקישיטה. כן, חייה של יוקינו לא יפים כל-כך מסתבר.

למרות שהיא לא נראית מאיימת כל-כך, הארונו משפיעה קשות על האופי של יוקינו, כאשר היא מאלצת אותה להמשיך ולנסות להתעלות על הארונו, ובכך להיכשל מחדש שוב ושוב. יוקינו תמיד הייתה מושא לביקורת, בין אם זה מכיוונם של ההורים שלא לא חדלו להשוות ביניהן, ובין אם זה מהסובבים של יוקינו, שאם בעבר לא אהבו אותה – עכשיו הם גם מצאו סיבה לצחוק עליה. ואם כבר דיברנו על קיטץ’, התרפיה של יוקינו היא יואי והיקי, שמוכיחים לה לראשונה מה זה חברים אמתיים, אף על-פי שנראה כי את היקי היא לא סובלת. למרות ששניהם מסתדרים מעולה.

אני יכול להמשיך ולחפור על הסדרה עוד הרבה, אבל אני חושב שיהיה כדאי אם אעצור פה (באמת, אני יכול לכתוב על זה נובלה שלמה). אני רק אגיד שהסדרה מלאה במושגים ודברים שדורשים צפייה חוזרת, ולכן אני ממליץ לכולם, גם לאלו שלא אוהבים קומדיות-רומנטיות בבית הספר, לתת לה הזדמנות ולראות אותה. מגוון הדמויות הוא עשיר, וההתפתחות שלהן עם העלילה היא מתואמת. הסדרה מצחיקה, מאד, ולא מצאתי את עצמי לרגע אחד מפסיק לראות פרקים משעמום. אם יש על מה להתלונן (ובאמת שאין כמעט על כלום) אני אגיד שקצת נמאס מסדרות בנות 12 או 13 פרקים. הן מסתיימות מהר מדי.


הטוב: עלילה מלאה ועשירה בפרטים ובתוכן; דמויות מצחיקות; ביקורת על החברה האנושית.
הרע: נגמרת מהר מידי; אין שינוי משמעותי באופי הדמויות.
המכוער: היקי, אי אפשר היה לעשות אותו קצת יותר יפה?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

My youth romantic comedy is wrong as I expected | יפן, 2013 | 13 פרקים | סטודיו Brain’s Base | קומדיה, רומנטיקה, בני-אדם | טאקויה אגוצ’י, סאורי הייאמי | במאית: איי יושימורה | יוצר מקורי: וואטארו וואטארי

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם