Orange

תלמידת כיתה י”א נאהו מקבלת מכתב מעצמה בעתיד. במכתב אין מספרי לוטו זוכים או את תאריך ההשקה של Half Life 3, אלא פירוט על חייו של קאקרו, התלמיד החדש בכיתה שיצטרף לחבורה של נאהו, וצפוי למות בגיל 17 עקב פגישה צמודה עם משאית. על נאהו הצעירה לעשות כל מה שנאהו הצעירה-פחות מצווה עליה במכתב, זאת על מנת שקאקרו יזכה לדעת את מי הרג ניגן ב-“המתים המהלכים”.

“Orange” (“כתום”, צבע המקושר ביפן עם אומץ, שמחה, אהבה ועצלנות בבחירת שמות) היא סדרה בה המוות הוא אבן יסוד, וככזו היא רוצה שתבכו, רצוי כמה שיותר. רובכם מכירים אותי כבכיין סדרתי אך הדמעה היחידה שהזלתי היא מתוך נימוס על העבודה הקשה; לצערי, מספר קשיים מונעים מאורנג’ להיות יצירת המופת שיכלה הייתה להיות, ושני גיבוריה הם האשמים העיקריים.

נאהו היא לא הסכין הכי חדה במגירה. הבחורה סתומה בלחץ; גם אחרי שהיא מבינה את האותנטיות של המכתב, פעמים אחדות היא פוטרת משימות שעליה לבצע כיוון שאין לה אומץ. אך נאהו מעתיד לא מבקשת בקשות מוגזמות כמו לבעוט בנחש או להתחבר להוט, אלא בקשות טריוויאליות שכוללות בעיקר לומר את הדברים הנכונים לקאקרו. כאשר נאהו הצעירה מתרצה לבסוף, דורשת הסדרה שנריע לתלמידה כפיים – אולם במקום זאת מצאתי את עצמי ממלמל “סוף כל פאקינג סוף”. 

יחסית לסדרה שעוסקת ברומנטיקה, אורנג’ נוטה ללכת על קצות האצבעות; נאהו וקאקרו הוא זוג שאינו-זוג. ספרתי לפחות 96 מקרים (בכלל לא הגזמתי) בהם אחד מהם מצהיר על אהבתו כלפי השני. לא תמיד זה נעשה במילים, אך כאשר מכינה נאהו לקאקרו ארוחת בנטו מושקעת מדי יום, הצעד המתבקש הבא זו חתונה. אולם בכל פעם שמתרחש ביניהם רגע רומנטי שזועק “לכו לעשות תריסר ילדים!”, פרק לאחר מכן הם מסמיקים כמו בני 8 ומכחישים את היותם זוג. 

קאקרו הוא בעצמו ילד ביטוח לאומי, אך עברה עליו טרגדיה בראשית הסדרה ולכן יש לו פטור בכיינות. ונאהו בכלל לא מתנהגת כגיבורה, זאת על אף המכתב. גיבור הסדרה האמתי הוא סוּוה, ידיד של נאהו והאיש עמו היא מתחתנת ומביאה ילד בעתיד ממנו נשלח המכתב. סוּוה מאוהב בנאהו, מה שכולם (כולל קאקרו) מודעים כלפיו למעט נאהו הדפּרית. אך סוּוה הוא אלטרואיסט, ולמרות רגשותיו – הוא מעודד את נאהו וקאקרו. למעשה הוא עובד קשה יותר בעניין מנאהו וקאקרו בעצמם. סווה מחלק לה עצות לחיים, מציל אותה מבריונים ודוחק בה ללכת בעקבות הלב. וכל זה בשביל מי? קאקרו הוא אחד הנערים הכי סחים שראיתי, כזה שלא עושה לאורך האנימה ולו דבר טוב אחד למען חבריו. יתרה מזאת, מרבית הסדרה הוא מסתובב עם הבעת פנים של מורה לעברית שנכנס בטעות לסנאפצ’ט. 

ככל שתשאלו פחות על מסע בזמן ויקומים מקבילים, כך ייטב. שאלה כמו “אבל אם קאקרו יחיה, האם הבן של סווה ונאהו לא ייוולד בציר הזמן החדש?” נועדה עבור אנימה אשר חשבה ברצינות על מסע בזמן. כל עוד עסקה “Orange” בדרמה, לא היה לי אכפת כיצד נשלח המכתב, כמו שלא היה לי אכפת כיצד סאטורו נע בזמן ב-“Boku dake ga Inai Machi“. אך אז, ללא אזהרה מוקדמת, מחליטה אורנג’ להסביר את עצמה באחת התפניות האידיוטיות בהן נתקלתי: “קראתי באינטרנט…”, כך זה מתחיל, ונמשך עם זריקה רנדומלית של מונחים כמו “חור שחור” ו-“משולש ברמודה”. הקשר בין זה לבין שליחת מכתב לתקופה ספציפית שיגיע ליעד ספציפי בכדי שתתחיל שרשרת אירועים ספציפית שתמנע מבן-אדם ספציפי לא למות… על מה דיברתי? קיצר כואב לי הראש. אגב, על אף שהבולשיט הזה נאמן לסדרת המנגה, ציפיתי ליותר מהבמאי של יצירת המופת “Steins;Gate“.

שכחתי לרגע שזו אמורה להיות ביקורת חיובית. על אף שהמד”ב מצוץ מהאצבע ולשני גיבוריה יש מוח של ברדלס, החוויה שמספקת אורנג’ היא חיובית סך-הכול. היא עוסקת במוות אך מעודדת חיים. היא מקרינה אופטימיות וקשה לא לאהוב את חבריה של נאהו, ופעמים בודדות גם את נאהו עצמה. זו סדרת אנימה עם אופי מרגיע ונרטיב (למרבה ההפתעה) גדוש בתפניות, כולן חיוביות יותר מהקטע ההוא עם החור השחור. היא לא סדרת הרומנטיקה המסעירה בשכונה, אך חובבי הז’אנר שביניכם ימצאו בה עניין… רק אל תשאלו שאלות. 


הטוב: מרגשת ומלאה בהפתעות; מותירה עניין לכל אורכה; סוּוה.
הרע: רומנטיקה יבשה; שני הגיבורים טיפשים כמו נעל.
והמכוער: משולש ברמודה.

ציון במדד OK – סביר פלוס

Orange | יפן, 2016 | 13 פרקים | Telecom Animation Film, TMS Entertainment | דרמה, Slice of Life, רומנטיקה, Flux capacitor | קָאנַה הָאַנָאזַאוָוה [הָאנַה מ-“Prison School”], סייצ’ירו יאמאשיטה [בּוּנְטָארוֹ מ-“Shōjo-tachi wa Kōya o Mezasu”], מאקוֹטוֹ פוּרוּקָאוָוה [סאיטאמה מ-“One-Punch Man”], קאזוֹיוּקי אוׁקיטָה [ג’ונתן ג’ואסְטאר מ-“JoJo’s Bizarre Adventure”], נָאטְסוּמי טָאקָאמוֹרי [מֵיי מיסאקי מ-“Another”], ריקָה קינוּגָאוָוה [לידי סטיינברג מ-“Hundred”] | במאי: הירוֹשי הָאמאסאקי [“Steins;Gate”] | יוצר מקורי: איצ’יגוֹ טָאקאנוֹ

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם