One-Punch Man

בכל תרחיש אחר הייתי מספר לכם עד כמה One-Punch Man היא סדרה, איך אומרים הצרפתים, C’est Magnifique. “תגלית השנה” הייתי אומר בעודי שופך סופרלטיבים על ימין ושמאל. אוּלם לפי ההדים שמקבלת הסדרה בכל פינה אזוטרית באינטרנט, אפשר לחשוב ש-“תגלית השנה” היא בעצם “תגלית המאה” – הדבר הטוב ביותר שקרה לתעשיית האנימה מאז Evangelion. קבלו תיקון, מאז סרט האנימציה הראשון. בעצם לא, מאז המפץ הגדול (וגם זה נתון לוויכוח).

בעוד One-Punch Man אכן ראויה לְשבחים, אם בוחנים את הסדרה אנליטית מגלים כי השלם הרבה יותר גדול מסך חלקיו.

שֵם הסדרה הוא גם התקציר שלה: איש האגרוף הבודד, גיבור-על שמנצח את אויביו בעזרת מכת ג’אב בודדת – ויהי זה בריון מן הרחוב או מפלצת בגובה הגלבוע. סאיטמה, אותו גיבור ביישן, אינו אהוב על הבריות; הציבור אינו מכיר אותו, והמעט שכן חושבים כי הוא שרלטן. גם איגוד גיבורי-העל לא מבין מדוע פוּשְטִי חסר נוכחות שכמוהו מסתובב עם גלימה. מן העבר השני נמצא גְנוֹס, סייבורג וכוכב עולה בעולם גיבורי-העל; גנוס נראה טוב, יש לו כישרון והכי חשוב: הוא צנוע, תכונה נדירה בקרב לובשי הטייץ. גנוס הוא היחיד שמכיר בסאיטמה וכוחו הרב ולכן הוא מבקש להיות המתלמד של גיבורנו הקירח, זאת בתקווה שיהפוך לחזק כמוהו.

זה, פחות או יותר, סיפור המסגרת. שני גיבורים שרוצים להוכיח את עצמם, כל אחד בדרכו שלו.
הסדרה מביאה לשולחן נקודת מבט מרעננת על ז’אנר גיבורי-העל, אפשר אף לומר פרודית – היא לא לוקחת עצמה ברצינות, ולמעשה כל קלישאה מקבלת ב-One-Punch Man סטירת-התעוררות. לפתע מבינים כי וואלה, גיבורי-על באמת מגוחכים מעט. זו לא מקריות שרבים מהגיבורים ונבלי הסדרה מזכירים דמויות ידועות אחרות (בערך בדקה הראשונה של האנימה מופיע אחיו הסגול של פיקולו מ-
Dragon Ball Z); זו דרכה של הסדרה להציב מראה לז’אנר. כל זה מתבצע באמצעות הומור חינני, לא גס, ודמויות ראשיות שקל להזדהות עמן (על אף שהם מרביצים למפלצות למחייתם).

בעיה מרכזית צצה כאשר מבינים שאין לסדרה מרחב תמרון רב. סאיטמה מביס כל אויב במכת אגרוף בודדת, לכן הפתרון הנוח הוא להתמקד בגיבורים שוליים בעוד סאיטמה – כמה נוח – נמצא בדרכו לקרב או נם בביתו. לצערי אותם גיבורי-שוליים הם, איך להגיד, לא הצ’יטוס הכי מתובל בשקית. אי אפשר לחשוש לגורלם כי כל קרב, לא משנה כמה ברוטלי וחסר סיכוי הוא נראה, מסתיים כאשר סאיטמה מגיע בדקה ה-90 ומסיים הכל בנוק-אאוט. וזה לא שהסדרה משתדלת לשמור על כך בסוד; בואו של סאיטמה לקרב זו לא שאלה של “האם” אלא “מתי”. וכאשר הקרב נגרר – ה-“מתי” הופך ל-“טוב רבאק, איפה הוא?”.

על כן גנוס הוא הדמות שמחזיקה את הסדרה בכל הקשור לדריכוּת בפני סכנה. כדי להוכיח לעצמו שהוא מסוגל לפתור דברים לבד, יוצא גנוס פעמים רבות אל שדה הקרב מבלי ידיעתו של סאיטמה. לחייו של גנוס דווקא כן חששתי מספר פעמים, אך כאשר מאבד גנוס את אור הזרקורים לטובת גיבורים אחרים, או סאיטמה עצמו, שוב העסק הופך לסר טעם.

גוּלת הכותרת ב-One-Punch Man הן הקרבות. מדוּבר במפגן וירטואוזי יוצא דופן של צבעים, אנימציה וסגנון איור שומט לסתות, משהו שלא נראה מאז Kill la Kill. סטודיו Madhouse (בפעם המי-יודע-כמה) מוכיח שלמדיוּם הזה שנקרא “אנימה” יש מספר טריקים בשרוול. חבל רק שהאיכות הזו אינה רציפה; כשלושה או ארבעה פרקים נראים בסדר-כזה. לוּ זו הייתה אנימה של 24 פרקים או יותר, ניחא. אך בפרויקט של 12 פרקים מדוּבר בפספוס, שכן בעזרת דחיפה קטנה יכלה האנימה להיות הספקטקל הגדול של העשור.

מעל ראשה של One-Punch Man חגה עננה קודרת של ציפיות. לולא העננה הזו יתכן שלא הייתי ביקורתי כפי שהייתי כלפיה (לראיה: התלוננתי על כך ש-3 פרקים נראים בסדר). אך מוכרחים להוריד אותה מפסגת האולימפוס; זו לא האנימה הטובה בכל הזמנים, או במילניום הנוכחי, או בעשור הנוכחי. היא כן אחת הסדרות הטובות של השנה, אולי הטובה שבהן – זה כבר לשיפוטכם – אך אין קורלציה בין ההייפ סביבה לאיכות שלה.

כדי לסיים בנימה חיובית, אגיד ש-One-Punch Man היא אנימה לא רעה בכלל, משובחת אעז לקבוע (ומיד להתחרט, כי זו כבר הגזמה). היא מרעננת, מצחיקה ומרגשת. איכות ההפקה שלה מתעלה על רוב הסדרות שראיתם בעת האחרונה וקצבהּ המהיר לא יותיר אף צופה מנקר. אם תגיעו, בניגוד אלי, עם ציפיות נמוכות – מי יודע, אולי תהנו.


הטוב: קרבות מרהיבים ואיכות הפקה גבוהה; טייק מרענן על קונספט שחוק.
הרע: הכוח של סאיטמה מכריח את העלילה לָחוג במעגלים.
והמכוער: בערך כל דמות בסדרה הזו.

ציון במדד OK – סביר פלוס

One-Punch Man | יפן, 2015 | 12 פרקים | סטודיו Madhouse | אקשן, קומדיה, קרחת | מאקוֹטוֹ פוּרוּקָאוָוה [יוּטארוֹ מ-“!!Haikyu”], קאיטוֹ אישיקָאוָוה [טוֹבּיאוֹ מ-“!!Haikyu”] | במאי: שינגוֹ נאטְסוּמה [“Space Dandy”] | יוצרים מקוריים: One [ווב-קומיקס], יוּסוּקְה מוּרָטָה [מנגה]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם