One Outs

סדרות אנימה בנושא כדור-בסיס [בלעז: בייסבול] לא חסרות. מזה שנים ש-Major שולטת בתחום, ואף לאחרונה נכנסה Cross Game שמוכיחה כי סדרות ספורט ודרמות איכותיות יכולות ללכת יד ביד ואף להתחתן. אלא שבשנה האחרונה הזמינו מסטודיו MADHOUSE סדרת ספורט וסיינן חדשה: One Outs. כנראה שהניסיון רב השנים עם Hajime no Ippo הוכיח את יכולתם בתחום.

אל הדגל נקרא יוזו סאטו, הבמאי השאפתן של אקאגי [Akagi] ואחותה הצעירה [Kaiji]. סוס מנצח לא מחליפים, לכן סאטו הביא את אותו הצוות שעבד עימו גם על 2 הסדרות הנ”ל. מאסאטו היגאסאווה, המדובב של אקאגי וקאייג’י, חזר לכס התפקיד הראשי, יחד עם אנשי צוות רבים מההפקה.

טוקוצ’י [Tokuchi] הוא בחור צעיר, מסתורי עם מוח שעובד שעות נוספות. בעת מחנה אימונים באוקינאווה, גילה אותו קוג’ימה [Kojima] בעודו משחק במשחק הימורי בייסבול בשם “One Outs”, משחק בו טוקוצ’י הוא בלתי מנוצח. קוג’ימה שכנע את טוקוצ’י לעבור לקבוצתו שנמצאת בשפל של שנים. הבעיה העיקרית היא שמנהל הקבוצה הוא מליונר סוציומט שהחתים את טוקוצ’י על חוזה בו טוקוצ’י ירוויח 5 מיליון ין (זה הרבה אפילו במונחים של ין יפני) על כל הגשה מוצלחת, אך יפסיד 50 מיליון ין על כל הגשה שהוא מפסיד. במהלך הסדרה מתכנן הבוס דרכים זדוניות בהם טוקוצ’י יפסיד, ותאמינו לי שלא ממש אכפת לו זה בא על חשבון הקבוצה.

טוקוצ’י גאון. הוא כל-כך גאון שלא רק שהוא רואה דברים שאחרים לא רואים, הוא נמצא תמיד 20 מדרגות מעל כולם ורואה דברים שאחרים לא יראו גם אחר-כך, ובאותה נשימה מוצא להם פתרון יצירתי. תמיד כיף לצפות בסדרות בהן הגיבור הוא ווינר אמיתי, שלא חשוב עד כמה הסיטואציה נוראית – ימצא טוקוצ’י דרך להתגבר עליה. הבעיה העיקרית של טוקוצ’י היא האישיות – הוא שם *** על כולם, מעשן באמצע תדריכים ומשחק במאמן הקבוצה כאילו היה כלבלב המחמד שלו. אם מישהו מכם תהה אם לפחות הוא מגיע לאימונים, שיחשוב שוב.

קל מאוד להתעצבן מהעובדה שהוא גאון פשוט כי “ככה זה”. אבל מה שמעניין ב-One Outs זה לא האם טוקוצ’י יתגבר על המכשולים של הקבוצות היריבות (והבוס של הקבוצה שלו), אלא איך הוא יעשה זאת. כך למשל באחד ממשחקי המפתח של הסדרה מנסים טוקוצ’י, קוג’ימה ואידגוצ’י (חבר קבוצה נוסף שבאופן מסתורי נשמע כמו קאפאיי יאמאגוצ’י…היי, זה באמת הוא!) לגלות איך מצליחה הקבוצה היריבה לרמות בכל משחק. התוצאה מפתיעה בכל פעם מחדש.

לפעמים היריבים אפילו לא צריכים לרמות, מספיק להביא שחקן זר (כמובן, חייב להיות אפרו אמריקאי) שאין דרך להביס את המהירות שלו. כלומר אם לא כתוב לך “טוקוצ’י” על המצח. גם הפעם טוקוצ’י מוכיח שהשכל גובר על הכשרון, ולמרות שלטוקוצ’י יש כשרון משל עצמו…הוא לא מושלם. הוא לא חובט מקצועי ובטח שלא אצן מלידה. היתרון המרכזי שלו מלבד השכל הוא יכולות הגשה מפלצתיות. אבל במה עוזרות יכולות הגשה כשמעמידים אותך בעמדת החובט? פה טמון הכיף האמיתי.

אני מודה שלי אישית היה קצת קשה לעקוב אחרי מהלך הסדרה בשלב מסויים. אני לא מכיר היטב את חוקי הבייסבול, או שסתם התכנית של טוקוצ’י לפעמים מורכבת מדי. בשלב מסויים הבנתי מה מתרחש על המסך רק מהבעות הפנים של הדמויות והתגובות המוגזמות, ולא בגלל ההסברים המייגעים. זה מזכיר לי את הימים המאושרים של Hikaru no Go בהם לא הבנתי שום דבר ממשחק הגו (אבנים שחורים נגד אבנים לבנים, ולמה אין קוביות?) אבל זה לא הוריד לי את ההנאה מהאנימה. זה מוכיח שגם אם התסריט המסובך, כשיש את הבמאי המתאים כל אחד יכול להנות.

הרשע המרכזי של הסדרה (לא בהיקארו נו גו, חזרנו לוואן אאוטס) הוא הבוס של הקבוצה שהשם שלו מעולם לא נחשף. הוא לא מעניין ובטח שלא חכם. בניגוד לוואשיזו מ-‘אקאגי’, שמביא צמרמורת למסך, או היאודו של ‘קאייג’י’ שגובר אפילו על גיבור הסדרה, פה מדובר ברשע סטריאוטיפי לחלוטין ולא כזה מעניין. במקום לסיים את מסע האימים מול טוקוצ’י הוא נחוש בדעתו להביס אותו בכל משחק מחדש, כאשר בכל פעם הוא בטוח ב-100% “הפעם הוא אבוד” ותמיד הוא אוכל את הכובע של עצמו. זה כיף בהתחלה, מתחיל לחזור על עצמו בהמשך ונמאס לקראת הסוף.

אבל מלבד זאת הנוסחה של וואן אאוטס תמיד עובדת. אפילו אם חס וחלילה הקבוצה של טוקוצ’י מפסידה, תוכלו תמיד להיות בטוחים שהוא יחזור לנקום. הייתי שמח לראות אותו מתחלף עם גאון אחר – יאגאמי לייט שמו – ולראות איך טוקוצ’י היה מסתדר עם מחברת מוות. תחושת הבטן שלי היא ש-L היה מת בפרק השלישי (וגם מניר לא היינו סובלים). אבל זה לא מותחן, זו סדרת בייסבול. לא מהסוג שאתם רגילים, אלא מהסוג שכדאי לתת לה צ’אנס. כל מי שאהב את אקאגי, קאייג’י או סתם אוהב סדרות ספורט וסיינן מוזמן לצפות ולהנות מהצד האפל של הבייסבול.


הטוב: סדרה מותחת ומהנה; כיף לגלות את התכניות של טוקוצ’י.
הרע: הרשע התורן של הסדרה לא מעניין מספיק; לא תמיד קל לעקוב אחר החוקים.
והמכוער: יש דמות של מישהו שלא מעשן?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

One Outs | סיינן, ספורט, שיעה | 2008-09 | 25 פרקים | MADHOUSE | במאי: יוזו סאטו | יוצר מקורי: שינובו קייקני

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם