עונת אוקטובר 2015 – חלק א’

עונת אוקטובר נפתחת… לא משהו.
עבור החלק הראשון בסדרת הכתבות צפיתי בסדרות הפחות טובות של העונה. אילו רק ידעתי מראש עד כמה הן פחות טובות.

שמעתם על החוק הזה לפיו 90% מכל דבר בעולם הוא זבל? מי שכתב אותו חשב קודם כל על אנימה. אני אוהב את התחביב, באמת, אך כדי למצוא סדרה שלא מעלה חשק למצוא חבל תליה, יש לנבור תחילה בערימה ענקית של זבל. לשם כך אני כאן, כבר שש שנים וחצי, על מנת שלא תלכלכו את הידיים.

אתם מכירים את התהליך: בשבוע וחצי הקרובים תפורסם כתבה בשלושה חלקים המכסה כמה שיותר פרקים ראשונים. סדרות שאתם מצפים לשמוע את דעותיי-בשקל עליהן הנפקדות מהחלק הראשון, יופיעו ככל הנראה באחד משני החלקים הבאים (אלא אם מדובר בעונת המשך של אנימה בה לא צפיתי. לא יהיה הוגן מצדי לסקור סדרה כזו).

מה מצפה לכם היום בחלק הראשון? סבל, דיכאון, עינויים, שעמום וכלבלב.

בכתבה זו:
 Gakusen Toshi Asterisk
 Rakudai Kishi no Cavalry
 Lance N’ Masques
 Heavy Object
 Hacka Doll The Animation
 Itoshi no Muco
 Kagewani


Gakusen Toshi Asterisk
[The Asterisk War: The Academy City on the Water]

על מה זה: בעולם בו קרו מהפכות מצוצות מהאצבע, קבוצה של תלמידי תיכון באיזו עיר מתקדמת הולכים מכות בעזרת קסם / מדע מתקדם / שקר כלשהו.

איך זה: אפשר היה לקרוא לסדרה “כל סדרת אנימה גנרית אי-פעם: האנימה”. לא תאוּמן כמות הקלישאות שראיתי רק בעשר הדקות הראשונות; תלמיד חדש מגיע למוסד מתקדם? Check. אותו תלמיד נכנס לחדר בדיוק כשאיזו תלמידה מחליפה בגדים? Check. הוא חוטף על זה מכות? Check. הוא נופל עליה ובטעות ממשש את החזה הגדול-במידה-לא-הגיונית-למישהי-בגילה? Check. מסתבר שהתלמיד הזה יציל את העולם כי הוא מוכשר מאחרים? דאבל Check.

נשגב מבינתי כיצד שרדתי את הפרק הראשון. נחמה פורתא מצאתי רק כאשר עלו כתוביות הסיום וידעתי שנגמר הסבל שלי. לא רק שהסדרה חסרת כל יחוד, הגיבורים שלה לוקים בטמטום חריף; הגיבורה הנשית, ג’וליס, לא מתלבשת ברגע שהגיבור רואה אותה במערומיה. היא משמיטה את הבגדים וצועקת עליו שיסתובב. דמות אחרת משום מה מחליטה לעשות, פעמיים, טיזינג מיני לאותו גיבור בר-מזל שרק הרגע היא פגשה.

עלילת הסדרה לא משפרת את המצב. זו אחת מהסדרות שנפתחות בקריינות על הסטטוס קוו בעולם. בדקה אחת (באמת) מצפים שנשנן מונחים כמו “Invertia”, “Integrated Empire Foundation”, “Genestella”, “Festas” ועוד כמה.

בעיה אחת היא שהסדרה מקשה עלי לשנוא אותה, כיוון שהאנימציה – לעזאזל – טובה, או לפחות טובה ביחס לסדרות-יריקה-בפרצוף אחרות. איכות ההפקה ב-‘Asterisk’ לא רעה כלל, מה שחורה לי כי במקום לשפוך שטרות של כסף על השטות הזו, יכלו להשתמש בהם כנייר טואלט או לנגב בעזרתם זיעה של בתי שחי. עדיף מלהפיק פרקים נוספים של הקלאסטרפאק הזה.

להמשיך או לא: לא ממליץ אפילו לרעבים מאפריקה לצפות בה בתמורה למזון. 


Rakudai Kishi no Cavalry
[Chivalry of a Failed Knight]

על מה זה: בעולם בו קרו מהפכות מצוצות מהאצבע, קבוצה של תלמידי תיכון באיזו עיר מתקדמת הולכים מכות בעזרת קסם / מדע מתקדם / שקר כלשהו.

איך זה: רגע… מה? עוד לא הספקתי לפתוח שמפניה על כך ששרדתי את ‘Asterisk’ וכבר אתם מביאים לי את אחותה התאומה? אל תגידו לי ‘אבל רם, זו העלילה של עוד עשרים אלף סדרות אחרות’. כי שימו לב: גיבור הסדרה מגיע לבית ספר חדש ומיד נתקל במישהי בדיוק בזמן שהיא מחליפה בגדים. וכן, גם בסדרה הזו הגיבור ניחן בכוח משמעותי, והמיניות-המוגזמת לא נעדרת אף היא.

מדוע ממשיכים לשפוך כסף על הדברים האלה? כיוון שגם ‘Cavalry’ נראית לא כל-כך רע, בעיקר בקרבות הקצביים שלה. ובניגוד למיץ-זבל הקודם שדיברתי עליו, האנימה הזו לא דוחפת טרמינולוגיה חדשה לתוך הגרון של הצופים. כן, זו סתם סדרה גרועה, אך לא מאוד גרועה (אני לא מאמין שזה נחשב לנקודות זכות).

להמשיך או לא: רק אם אתם… בעצם לא. אל תראו.


Lance N’ Masques

על מה זה: אני לא בטוח. בכיתי הרבה, זה הפריע להבין את העלילה.

איך זה: בנקודה הזו תהיתי אם כדאי פשוט להפוך את השולחן בעצבים וללכת לעסוק במשהו יותר מהנה, כמו לטייל בחוף הים או להיכנס למכון כושר ולבקש שמישהו ייתן לי אגרוף בבטן. אך לא: לקחתי אוויר, נזכרתי שיש תקווה באופק, והמשכתי לצפות בצואה שנראית כמו סדרת אנימה.

Lance N’ Masques. יש בסדרה איזה גיבור, ואיזו לולי, והגיבור הוא אביר, ויש מכות, ופלשבקים, ונגמר הפרק. זה כל מה שאני זוכר לפני שהתעלפתי. אז כן, אז אין לכם מה לחפש פה. הפרק הראשון של הסדרה משעמם כל-כך עד שהתחלתי במהלכו לחשוב על פרקים של “מלחמה ושלום” כדי לא להירדם.

להמשיך או לא: גם קריסטל מת’ לא יהפוך אותה למעניינת. 


Heavy Object

על מה זה: אי שם בעתיד, פצצות גרעין ואמל”ח הופכים לחסרי תכלית בעקבות פיתוח של נשק מתקדם בשם ‘Objects’. בעקבות כך, העולם מחולק לארבע קואליציות שנלחמות אחת בשנייה. כיוון שניתן להילחם רק באמצעות ה-Objects, רוב המלחמות הן קצרות. שני חיילים זוטרים מגלים שיטה בה ניתן להשמיד Objects ויוצאים לשליחות גורלית.

איך זה: אתחיל מהשורה התחתונה – זו סדרה לא משהו, אך היא מתנהגת כמו סדרה שהיא כן משהו.

רצף האיכוּת של סטודיו J.C Staff לא נשבר. מדובר באנימה הנראית טוב מהרבה בחינות, כולל אנימציה, עיצוב דמויות, רקעים ופס-קול. הבעיה היא שכל מה שמסביב הוא מעט תפל: הסדרה הזו נפתחת גם היא באקספוזיציה עם קריינות. אך הקריינות הזו לא נמשכת מספר שניות, אלא כמעט חמש דקות. כן, רבע פרק מוקדש לתיאור המצב הפוליטי הסבוך בו נתון עולם הסדרה.

מתחילה להימאס עלי כל ההאכלה בכפית הזו. אני לא זוכר ש-“Fullmetal Alchemist” נפתחה בקריין המספר מה זו אלכימיה, עבור מי האלכימאים עובדים ומה המצב של המדיני של הארץ בה הם נמצאים. את מה שאנחנו צריכים לדעת למדנו בהמשך הדרך, לרוב דרך עיני הגיבורים. אוּלם סדרות כמו ‘Heavy Object’ מציגות את עצמן תחילה במה שמרגיש כמו הרצאה מייגעת באוניברסיטה. איך מצפים שיהיה לנו אכפת ממה שקורה אם אפילו את הדמויות אנחנו לא מכירים? הגיעה העת שתסריטאים יפנימו כי זו לא דרך בריאה להתחיל סדרות.

המשך הפרק של ‘Heavy Object’ לא מצליח בביצוע המשימה היחידה שלו: לגרום לי להתעניין. זה הפרק הראשון בעונה שלא הביא לי מיגרנה, ואני בהחלט לא אמנע ממישהו לצפות בו אם הוא יתעקש. אוּלם אפילו שהתחלתי את העונה ברגל שמאל, זו לא סיבה עבורי להרים את האנימה הסבירה הראשונה בה נתקלתי.

להמשיך או לא: יש לה פוטנציאל להשתפר. לי אין עניין להישאר לבדוק אם זה יקרה.


Hacka Doll The Animation

על מה זה: פרסומת לאפליקציה – האנימה.

איך זה: אחד החוקים הידועים בעולם האנימה הוא לא לסמוך על כותרים עם השם “The Animation…”.
מטרת הסדרה היא לפרסם אפליקציה שלומדת את ההרגלים שלכם וממליצה לכם דברים בהתאם. ב-Hacka Doll, שלוש בנות דיגיטליות המייצגות את האפליקציה נשלחות “לשפר את האנושות” בכך שהן מטרידות צעירה מסכנה וממליצות לה על דברים מביכים. יש בסדרה הומור אנימה סטנדרטי, פנסרביס ועלילה קצבית בהתאם לזמנהּ הקצר. 

קשה להתעלם מהתוכן השיווקי הבולט שנועד לקדם לא רק את האפליקציה, אלא את הבנות כקמעות. אין לסדרה ערך מוסף, ואפילו האפליקציה עצמה לא רלוונטית מחוץ ליפן. הסדרה אפקטיבית עבורנו כמו פרסומת לדירת פנטהאוז בירח.

להמשיך או לא: לא הדרך הגרועה ביותר לשרוף 7 דקות שבועיות מהחיים שלכם… אך ודאי שלא הטובה ביותר.


Itoshi no Muco
[!Lovely Muuuuuuuco]

על מה זה: חיי כלב.

איך זה: זוכרים את “ביתה המתוק של צ’י”? אז קבלו את הגרסה לאוהבי הכלבים. ולאוהבי אנימציית הפלאש. אין הרבה מה לספר, זו סדרה על כלב אקיטה בשם ‘מוּקוֹ’ שמתנהג כמו שכלב אמור להתנהג. בסדרה שומעים את המחשבות שלו ומזדהים עם בעליו, קומאטסוּ, שלא מצליח להבין מה מוקו רוצה מחייו.

זו לא האיטרציה הראשונה על-פי המנגה בעלת אותו השם. ב-2013 וב-2014 שודרו שתי עונות בכיכובו של מוקו. היו אלה פרקים בני 2 דקות, רק שכעת זוכה מוקו לרימייק בן 12 דקות לפרק. כיף לכלב, פחות כיף לנו: הפרק הראשון נגרר וממצה את עצמו מהר. אני חושב שהסדרה הייתה צריכה להישאר במעוז 120 השניות. מצד שני, אם אפשר להסתייג, אין לי אין כלב (היה לי לשלושה חודשים כשהייתי נער. זה לא הסתדר בינינו) כך שאולי החמצתי את הניואנסים הקטנים שרק בעלי כלבים יוכלו להבין.

להמשיך או לא: רק אם יש לכם כלב אז תנו הזדמנות.


Kagewani
[Shadow Crocodile]

על מה זה: מפלצת מסתורית תוקפת אנשים ביער.

איך זה: מי שכמוני צפה ב-“Yam Shibai” ירגיש כאן בבית. במקום אנתולוגיית אימה בת 5 דקות לפרק, Kagewani היא סיפור אימה מתמשך בן 7 דקות וחצי כל שבוע. תכף אדבר על האימה, אך מה שיוצא דופן הוא סגנון האיור שאינו דומה לשום דבר שראיתם. חלק יאהבו המראה המורבידי שנראה כמו ספר ילדים עתיק, חלק ישנאו את האנימציה הסטטית. באופן אישי אני מברך כל סדרת אנימה שמביאה סגנון חדש עבור העיניים שלי שסבלו מספיק.

הפרק הראשון עשוי היטב, אך לצערי לא קפצתי מבהלה כמו שקיוויתי. אולי כי מפלצות פחות מפחידות אותי מרוחות רפאים או ג’ינג’ים (והכי גרוע: רוח רפאים של ג’ינג’י). הסדרה, שמתרחשת בימינו, עוסקת במסתורין סביב מפלץ גדול ומפחיד שגר ביער. טומוקאזו סוגיטה מדבב את הגיבור (או שהוא הנבל, עוד לא ברור) ולפי הפרומואים נראה שיהיו עוד מפלצות בהמשך הדרך. אני רק מקווה שאחת מהן תהיה מפחידה. 

להמשיך או לא: אני אישית ממשיך עמה רק כי היא מביאה משהו מרענן לשולחן. הסדרה עשויה היטב ויש לה פוטנציאל להיות אפוס אימה משובח. במידה ולא, הפרקים הקצרים מונעים ממנה להיות בזבוז מוחלט של זמן.


טוב, מיציתי להיום.
אני יודע שהתמקדתי בסדרות זבל ובסדרות קצרות. אם זה מעודד אתכם, חלק ב’ עתיד להיות הרבה יותר אופטימי: בין אם בזכות סדרות המשך מדוברות (Haikyuu!!, Noragami Aragoto), חזרתם למסך של גיבורי עבר והווה מוכרים (Lupin III, Young Black Jack ו-Shingeki! Kyojin Chuugakkou) או כי One Punch Man תכף פה. מה שבטוח, יהיה מעניין. אם יש סדרה שאתם חוששים שאחמיץ אתם מוזמנים לספר לי עליה.

המשך עונה מהנה לכולם (או שלא).

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם