עונת אוקטובר 2010: חלק ב’

אולפני קולומביה, יוניברסל, פוקס, וורנר והרצליה גאים* להציג:
(טוב, לא ממש גאים)
(אולי קצת גאים…)

אוקטובר 2010 - חלק ב'

שש סדרות אנימה חדשות, זה מה שיש לנו בחלק ב’ של אוקטובר 2010. ובשש הסדרות הללו, יש לנו:

• שני אוטאקואים המחליטים להיות מאנגקות [BAKUMAN].
• אח שמגלה כי אחותו אוטאקואית המכורה למשחקי רומנים בין אחיות קטנות לאחיהן הגדול [Oreimo].
• אח ואחות שבאמת מנהלים רומן [Yosuga no Sora].
• הלהיט החדש של BONES אודות סופר סאייה שמנהל רומן עם בתולה ורוכב על רובוט [Star Driver].
• סדרה על לוכדות שדים מתקופת המייג’י [Otome Yokai Zakuro].
• סטודנט שרואה רוחות ועושה מזה קריירה [Psychic Detective Yakumo].

אז האם העונה הזו יותר טובה משחשבנו? חכו ותראו.

בכתבה עדיין-סבירה זו:
BAKUMAN
My Little Sister Can’t Be This Cute
Star Driver
Otome Yokai Zakuro
Yosuga no Sora
Psychic Detective Yakumo
________________________________

BAKUMAN
השבוע לפני 4 שנים עלתה לאוויר העולם סדרת אנימה ששינתה את מה שאנשים חושבים על אנימה. הסדרה הייתה כה מורכבת מצד אחד, אך נגישה לקהל הרחב מאידך. על מגוון הדמויות הרבות שבה והעלילה האינטנסיבית, היא הפכה לאחת הסדרות הפופולאריות ביותר בעולם. אני מדבר כמובן על “Lovely Idol”. סתם סתם; “מחברת המוות” הרשתה לעצמה להיות מהפכנית בתעשייה שלנו, ולכן הנה היום – 4 שנים אחרי, ומאותם חבלי לידה, “בּאקוּמָן” מרשה לעצמה לעשות לתעשייה את אותו הדבר אך מכיוון אחר לחלוטין. רבותי, קבלו במחי כף את סדרת האנימה המיינסטרימית הראשונה הלוקחת ברצינות את תעשיית המאנגה.

על מה זה: מאשירוֹ הינו תלמיד תיכון ללא אבחנות מיוחדות מאחרים; הוא לומד, חוזר הביתה והולך לישון. אך כישרון הציור הבלתי נדלה שלו מסיט את תשומת ליבו של טאקאגי, אחד התלמידים החכמים בכיתתם, היושב מאחורי מאשירו ועוקב אחרי האיורים שהוא מצייר במחברתו. אחרי שחוזר מאשירו לבית הספר אחה”צ על-מנת לאסוף את המחברת ששכח, מחכה לו טאקאגי עם הצעה שאי אפשר לסרב לה (כלומר אפשר, אבל אז הסדרה הייתה נגמרת): ליצור ביחד מאנגה. מאשירו עם עיפרון הציור וטאקאגי עם עט הכתיבה.

מופתע מהרעיון ומופתע אף יותר מהאדם שהציע אותו, מסכים בסופו של דבר מאשירו בשל 2 סיבות: אהובת נעוריו אָזוּקי חולמת להיות מדבבת בסדרות אנימה, וטקאגי מבטיח לה שהיא תדבב בתפקיד הראשי בעיבוד האנימה לסדרה שהם הולכים ליצור (ואף הסכימה להינשא למאשירו אם וכאשר חלומותיהם יתגשמו). סיבה נוספת היא שמאשירו ילך בדרכי הדוד שלו – מאנגקה מפורסם בעברו, שכל יצירה מאוחרת שלו נכשלה, ולבסוף הוא נמצא מת.

איך זה: עומד בציפיות.
בתור סדרה שנולדה בצילה של “מחברת המוות” הגדולה והמאיימת, הצליחה “Bakuman” יפה מאוד בזכות עצמה. פרק האנימה הראשון היה גדוש ברפרנסים, בעיקר ליצירות של אובּטה ואוהבּה – היוצרים המקוריים – ובהם כמובן אזכורים ל-“Death Note” וגלימפס חטוף ל-“Hikaru no Go” (שאייר אובּטה). כמו כן, למי שלא מתמצא ברזי התעשייה, נדמה שהסדרה ידידותית ביותר ונותנת מבט אל תוך עולם המאנגה, עולם שיכול להיות דורסני ונפלא בו זמנית.

הפרק הראשון – ואני מקווה שגם שאר הסדרה – היה רווי הומור אירוני, אך הכיל גם כמות נכונה של דרמה. הגיבורים של “Bakuman” לא תקשרו מעולם כחברים והם מנוגדים אחד לשני, עד שהגורל (או העקשנות של טאקאגי) מכריח אותם לעבוד יחד כדי להשיג חלום משותף. אלמנט קלאסי של שונאן שנעשה כאן באופן שאני לא מסוגל לדמיין טוב יותר. סטודיו J.C.Staff, שאמונים על הסדרה, הם כנראה הבחירה המוצלחת ביותר לעבד את באקומן למסך. בשנים האחרונות הם הנפיקו כמה מהדרמות הקומיות היותר איכותיות (Hatsukoi Limited היא דוגמא אחת), אך אם לא מחשיבים סדרות המשך – מאז הקמתו בשנות ה-80 הוציא לאור J.C Staff בסך הכל 3 סדרות שארוכות יותר מ-26 פרקים (כשהאחרונה שבהם הסתיימה בכלל ב-2002). “באקומן”, בתור סדרה שהוציאה זה עתה את הווליום העשירי שלה ועדיין רצה, תיאלץ להתמודד בגרסת האנימה שלה עם החלטות שנויות במחלוקת. מקווה שהם יודעים טוב מאוד מה הם עושים.

להמשיך או לא: מדובר בסדרה הקולעת ביותר של העונה – אי אפשר לטעות בה. מומלץ ביותר.

באקומן

My Little Sister Can’t Be This Cute
[Oreimo]

סדרה נוספת שעוסקת בצורה כזו או אחרת בתעשייה שאנו נושמים. אבל האם לבאקומן יש ממה לפחד? התשובה מפתיעה…

על מה זה: קיוֹסוּקֵה הוא תלמיד תיכון רגיל לחלוטין שיש לו בעיה עם אחותו הקטנה: היא לא שמה עליו. כבר שנים שהם לא מתקשרים, והפקאצה היפנית הזו מעדיפה להיות כל היום עם הסלולארי והחברות. אלא שערב אחד הוא מוצא דיסק של סדרת מוֹאֶה [בסדר נו, ‘Moe’] ובפנים עותק משחק למבוגרים שתוכנו הוא מערכת יחסים בין אחות קטנה לאחיה הגדול. קיוסוקה מופתע, ומפחד שאם הדיסק יימצא אצלו הוא ייחשב כמת. לכן מחליט גיבורנו למצוא את הבעלים של המשחק, רק כדי לגלות אחר-כך שמדובר באחותו קירינו. היא מצידה מחליטה לשתף את אחיה בסוד שהיא מסתירה כבר שנים: היא אוטאקואית. כשאני אומר ‘אוטאקואית’ אני מתכוון שתביטו רגע בחדר שלכם, תספרו את כמות המאנגות והמרצ’נדייז שיש לכם ותכפילו ב-10. זו בערך כמות החומר שמסתירה קירינו בארון סודי בחדר שלה מחשש שאביהם השמרן והקשוח יגלה זאת. אם זה ימשיך ככה, בפרק 2 נגלה שהיא גם מסתירה יהודים.

איך זה: Not bad at all
קראתי קצת מהמאנגה לפני מספר חודשים, כאשר הכריזו שהולכת להיות סדרה תחת השם הזה ותהיתי לעצמי ‘מה לעזאזל?’, ואני חייב להודות שמאותו יום שמתי עין דווקא על הסדרה הזו מבין כל סדרות העונה. ‘באקומן’ הייתה צפויה להיות להיט בגלל הרקע שלה, לכן תהיתי מה יעלה בגורל סדרה פחות מוכרת ומז’אנר שונה, אך בעלת נושא כללי דומה.

הפרק עצמו היה מצויין בהחלט. קומדיה צינית והרבה רפרנסים ומונחים מקצועיים, רק שהפעם הם לא ידידותיים במיוחד, אפילו עבורי האמת. אבל זה מה שהיה מצחיק בפרק, ואני אישית נהניתי מהעניין. היחסים בין קיוסוקה לקירונו, יחסים שפעם היו מנוכרים, הפכו בין רגע לאחד הדברים ההזויים ביותר העונה. היא אחות קטנה, נוירוטית ודמגוגית כלפי אחיה החל מהרגע שהיא חושפת את הסוד. בתור דמות שמתביישת במה שהיא עושה, היא אמינה מאוד והצלחתי אפילו להרגיש כלפיה חמלה מסוימת. הצורה בה קיוסוקה הגיב ליציאה שלה מהארון (תרתי משמע) הייתה הדרך הטובה ביותר בה יכול היה להתמודד, וקיבל את העובדה שזכותה לעסוק באיזה תחביב שהיא רוצה. מנגד הוא עדיין שכנע אותי בתור מישהו מבחוץ שנחשף פעם ראשונה לפריק-שואו הזה, והיה אמין בתור אדם ‘רגיל’ שמתעניין.

להמשיך או לא: אל תהרגו אותי, אבל אם באקומן לא תשלוף קלפים חזקים יותר מהשרוול, אני הולך להמתין באותה ההתרגשות לפרקים חדשים של שתי הסדרות הללו.

Oreimo

Star Driver: Kagayaki no Takuto
סטודיו BONES, האחראי ל- Soul Eater, FMA Brotherhood, Host Club ועוד, מוציא פרוייקט דגל חדש. אבל…מה לעזאזל?

על מה זה: תקשרו אותי לכיסא ותשמיעו לי שירים של מירי מסיקה, אבל נשבע לכם שאין לי מושג מה קורה בסדרה. אפילו לקרוא את תקציר העלילה לא עזר לי להבין מה לכל השדים התחולל על המסך.

אם אתאמץ, אספר לכם שיש איזו אקדמיה יוקרתית על אי, ובלילה לפני פתיחת שנת לימודים חדשה נסחף לחוף תלמיד חדש בשם טָאקוּבּוּ – אותו מדבב מאמורו מייאנו. הוא החמיץ את מה שהוא חשב שהייתה המעבורת האחרונה, ובהברקה של רגע מחליט מאמורו מייאנו לשחות כל הדרך לאי (למחרת סיפרו לו כי יש עוד מעבורת בבוקר). מוצאים אותו שני תלמידים, ווֹאקו (היא בת) ו-סוּגָאטָה, שאותו מדבב ג’וּן פוקויאמה. השניים מטפלים בו יפה ומביאים אותו לביתו של ג’ון פוקויאמה, שם מאמורו מייאנו מספר שהוא הגיע לאי כדי למצוא את אבא שלו, ואז מכירים לו את שאר התלמידים, וכולם נראים מגניבים מדי. עד כאן זה נשמע טוב ויפה? חכו…

וואקו נחטפת כי היא אחת מארבע הבתולות הקדושות של האי. היא מובאת לבסיס סודי של אנשים רעים שעובדים על פרוייקט ובו רובוטים ענקיים, וכאשר הם עוברים למימד אחר מגיע להפתעת כולם מאמורו מייאנו שהופך מיד ל…תחזיקו חזק…”בּישונאן גלקטי”, וזה מקנה לו את הזכות להפוך לסופר-סאייה. רכוב על רובוט ענק גם הוא, מביס הבישונאן הגלקטי את כולם. כמה חבר’ה מדברים. סצינות סיום מרהיבות. המשך יבוא. שיר סיום.

איך זה: הצפייה בפרק הייתה כמו ללכת ברחוב ולראות שני אנשים רבים מכות; אתה יודע שאתה חייב לעצור את זה, אבל אתה לא יכול להפסיק להסתכל כי זה מגניב.

ואכן, הפרק היה מצויין בכל פרמטר אפשרי; הדמויות נראות טוב, מיטב המדבבים בתעשייה הוזנקו לעמדת המיקרופונים, הגרפיקה קופצת לעיניים והאנימציה מהפנטת. אפילו לפס הקול הספקתי להתמכר. מהצד השני, מישהו כתב עלילה חסרת הגיון. נדמה כאילו שלסטודיו BONES נותרו הרבה מזומנים בכספת אחרי רצף ההצלחות האחרון שלהם (אם נתעלם מ-Heroman) והם לא ידעו מה לעשות איתו. לכן הם הקריצו תסריט ושפכו עליו את כל מה שיש להם. התוצאה הייתה סדרה שצריך לצפות בעוד מספר פרקים שלה כדי לגבש דעה אמיתית: האם מדובר בפלופ השנה או הצלחת המאה?

בינתיים זכינו לראות ב-20 דקות את מיטב הקלישאות השחוקות ביותר ממגוון הז’אנרים. הגיבור החדש שכל הבנות חושבות שהוא חמוד, קרבות הרובוטים המוגזמים, גיבורה עם גורל מיוסר והומור אנימה קלאסי. הדמות שאותי אישית הכי עניינה היא של שינָאדָה, התלמידה שהנחתה את קבלת הפנים לתלמידי השנה הראשונה ונערת השער של הכתבה הזו. כל שאר הדמויות פשוט חיות ונושמות סטיגמות, ואני עוד לא רואה את עצמי מתחבר לאף אחת. אבל היי, זו רק ההתחלה.

להמשיך או לא: אם אתם בעד סדרות נוצצות, אז כן. אם לא, כדאי שתתחילו.

Star Driver

Otome Yokai Zakuro
הנה לכם סדרה שבאתי אליה סקפטי, ויצאתי קצת פחות סקפטי.

על מה זה: במעין עבר אלטרנטיבי של תקופת המייג’י ביפן, חיים שדים לצד בני אדם. אלא שהשדים לא מוערכים בידי יתר בני-האדם (תיזכרו מתי בפעם האחרונה אתם עצמכם הייתם נחמדים לשד). בתוך כל זה, חיה לה קבוצה של 4 בנות חצי-שׁדוֹת חצי-אנושיות, הנלחמות בשדים שיצאו משליטה. יום בהיר אחד הן נאלצות לשתף פעולה עם חיילים שנשלחו לעבוד עימן על-מנת לשמור על ההרמוניה בין שני הגזעים. הבעיה היא שאחד מהם מפחד משדים כמו שאני מפחד לקפוץ מתוך מכונית בנסיעה. מצד שני, גם אני הייתי מפחד אם הייתי נתקל ביצור הזה. ברצינות, זה נראה כמו הכלאה בין כלב לחציל.

איך זה: הסדרה בהחלט חמודה. מלבד קטעי הומור טובים, האינטראקציה בין הדמויות היא אחת הטובות שיצא לי לראות. זאקורו, גיבורת הסדרה ואחת מהבנות, נדלקת על קֶיי לאחר שהוא כובש אותה בחיוכו בלבד. אך לאחר שהוא מתגלה בתור שדופוב (נו, אחד שמפחד משדים), היחסים ביניהם הופכים להיות יחסי אהבה-שנאה כמו שצריך להיות בסדרות מהסוג הזה.

בין כל האלמנטים הללו יש לזכור שמדובר בסדרה שהולכת יד ביד עם המיתולוגיה היפנית, מה שמעלה את המניות שלה פי כמה וכמה. בהחלט הופתעתי כאשר צחקתי מספר פעמים (בלב, מי באמת צוחק בקול רם כשהוא לבד?) ואפילו מסקרן אותי לאן הסדרה עתידה ללכת. כל עוד לפתע לא יצוצו קרבות רובוטים וזאקורו תהפוך ל-‘בישוג’ו גלקטית’, יש פה פוטנציאל ללהיט.

להמשיך או לא: כרגע לא רואה סיבה מדוע לא.

Otomo Yokai Zakuro

Yosuga no Sora
למה אלוהים, למה?

על מה זה: שני אחים איבדו את הוריהם בתאונת דרכים ולכן עוברים לגור בבית סבתם המנוחה בעיירה נידחת יותר מנווה מלכיאור. סורה, האחות הצעירה, נשארת עם פרצוף חמוץ ולא מרוצה מהמצב החדש. הארוקה מצידו מנסה בכל דרך לרצות את אחותו, אך זה מעט קשה כשהוא עסוק בלהכיר אנשים חדשים איתם הוא לומד. כולן בנות כמובן, כולן מחבבות אותו, כולן ללא סיבה מיוחדת. כמו בכל סדרת אנימה שלישית בעולם. כלומר “Yosuga no Sora” הולכת להתמקד במערכות היחסים בין הארוקה לבנות העיירה וביחסים בינו לבין אחותו השברירה.

איך זה: הכל היה בסדר ב-12 הדקות ו-40 השניות הראשונות. באמת. אולי לא הייתה לאנימה את העלילה הכי מקורית ושום דבר שראיתי לא היה משהו שלא נעשה קודם, אבל הצלחתי להתחבר הן לעלילה והן לדמויות. האווירה המלנכולית אך המבודחת הזכירה קצת את “Air” והקצב שלה לא הותיר אותי משועמם לרגע.

אלא שאז הארוקה ואחותו התנשקו צרפתית בפלאשבק מילדותם. מפה זו הייתה מפולת הרים; בנות הסדרה הן חרמניות, עירומות וכנראה מעוניינות להחזיק להארוקה לא רק את היד (כן, בדיוק. גם את האף). השיא היה כשהפרק הסתיים כאשר סורה ניגשה באמצע הלילה לאחיה הגדול, הפשיטה את בגדיה ואמרה לו משהו שאני מעדיף לא לשמוע בהקשרים של אחים (אבל ודאי ידליק את קירינו מ-Oreimo). אתם יכולים להאשים אותי ולהגיד שלמה בדיוק ציפיתי? הרי זה מבוסס על משחק למבוגרים. אבל תרפרפו במאנגה מספר רגעים ותגלו סדרה הרבה יותר ידידותית. מדוע לא עצרתי הפרק כבר בסימן הראשון שמשהו פה לא בסדר? מה בדיוק קיוויתי, שאגלה שהם מאומצים? ואם זה באמת היה מתגלה זה עדיין היה הופך את העניין לבסדר? ובכן זה לא קרה. התרחקו כמה שיותר מ-“Yosuga no Sora”, אלא אם הפסדתם בהתערבות.

להמשיך או לא: רק אם ההורים שלכם הם גם הדודים שלכם.

Yousuga no Sora

Psychic Detective Yakumo
חשבתי שהאנימה של “על-טבעי” תגיע רק שנה הבאה.

על מה זה: יאקומו הוא תלמיד אוניברסיטה אפאטי וגאון עם יכולת שהייתם מתים שתהיה לכם: לראות רוחות.
יום אחד הוא פוגש את הארוקה (לא זה מ-Yosuga no Sora תודה לאל), תלמידת אוניברסיטה המבקשת את עזרתו; חברתה הטובה נמצאת בתרדמת לאחר שהיא, הארוקה וקבוצה של אנשים נכנסו לבית נטוש (כי זה מגניב), ומאז אותו יום שניים מחברי הקבוצה התאבדו. החשש הוא שמדובר ברוחות, אך יאקומו חושד שמדובר במשהו אחר לחלוטין…

איך זה: אחת הסדרות החביבות עלי היא “Night Head Genesis”. לכן שמחתי למצוא סדרת מתח בסגנון דומה בו לגיבור יש כוח על-טבעי הקשור ברוחות. הפרק עצמו לא מרשים מבחינה גרפית; אנימציה רגילה עם מספר מעלות חיוביות (כמו בסצינת השריפה) ומספר אכזבות (כמו תווי הפנים של דמויות משנה), אך פס הקול שלה מתאים מאוד לאווירה.

העלילה דומה מאוד להרבה סדרות בילוש, וכן – זה דבר טוב. המתח המיני בין יאקומו להארוקה התגלה כבעל פוטנציאל כאשר גיליתי לפי שיר הסיום שהארוקה אינה דמות אורחת לפרק בודד. לא מדובר ברומן הגדול של העונה, אבל אחרי הסדרה הקודמת כל דבר מתקבל על הדעת. כמו כן ליאקומו יש חבר – שוטר מוזנח וקשוח. תוך סצינה אחת תהיתי מדוע השוטר הזה לא קיבל סדרה משלו. בכל אופן, למרות שלא נותרתי עם פה פעור, הפרק בהחלט תפס את תשומת הלב שלי. לצערי סוף הפרק הכיל את התפנית עם השטיק הידוע בו מופיע מנוול עם כוחות חזקים שכנראה לא ממש מעוניין בשלום בית. אם הניחוש שלי נכון, האיש הזה הוא אח של יאקומו.

להמשיך או לא: אני אישית מת לדעת (חה חה! הבנתם? מת? בסדרה על מתים?) לאן זה עשוי להתפתח.

Psychic Detective Yakumo


זהו סופו של חלק ב’!
מקווה שהפעם מצאתם סדרה שהיא יותר לטעמכם מבין ערימות הזבל שנחתו עלינו העונה. אם עדיין לא הופיעה פה סדרה שאתם רוצים שתופיע בחלק ג’ האחרון (ותוותרו על סדרות המשך כמו Letter Bee ו-Arakawa, לא המשכתי את העונה הראשונה אז ודאי שלא אתחיל את העונה השניה), אתם מוזמנים להציע הן בתגובות (מומלץ), הן בפייסבוק (מומלץ), הן בטוויטר (מומלץ), הן במייל (מומלץ) והן לשלוח אלי בריונים ש-‘יעבירו את המסר’ (פחות מומלץ).

אז, מה אתם ראיתם עד כה? ומה חשבתם על זה? אתם מוזמנים לשתף, תתפלאו אבל גם אותי מעניין לדעת.
נתראה בחלק ג’!

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם