Noragami

Noragami היא אחת ההפתעות היותר נעימות של עונת ינואר 2014, והאמת שלא הייתה לי סיבה לפקפק: מדובר בעיבוד למנגת שונן (יחסית) פופולרית, כאשר על מלאכת האנימציה אחראים אנשים סטודיו ‘עצמות’ [Fullmetal Alchemist, Soul Eater וגם Gosick יקירתי]. מי שצופה בסדרות אנימה יותר מיומיים יכול היה לנחש ש-Noragami היא סדרה שנוצרה על מנת להישאר, בין אם זה ל-51 פרקים או 24 לכל הפחות. 

לכן תארו לכם את ההפתעה שחשתי כאשר גיליתי ש-Noragami עפה מהמסך אחרי 12 פרקים.

Oh well.

תקציר עלילה #1:
איקי היוֹרי היא תלמידה בחטיבת ביניים ביפן. שפר עליה גורלה ויצא שהיא גם גיבורה של סדרת אנימה, לכן היא שלומיאלית שמאחרת לבית-הספר ונופלת הרבה. היא גם משום מה חובבת גדולה של היאבקות.

יום אחד היא נדרסת על-ידי אוטובוס.

תקציר עלילה #2:
בעולם שלנו מסתובבים מליינת’לפים אלים, חלקם רבי מעלה, חלקם כלומניקים. יאטו שייך לאסכולת הכלומניקים וחלומו הגדול הוא לפתוח מקדש לכבודו, גדול כמה שיותר. עוד עניין לגבי האלים: לכל אל יש ‘רגליאה’ [Regalia] משלו שהיא למעשה נשמה של מישהו מת, ללא זיכרונות עבר, המתפקד כנשק לעת מצוא (כמו ב-Soul Eater רק לא). יאטו הוא אל כל-כך לא מוצלח עד שהרגליאה שלו מבקשת להתפטר.

alt

מפה לשם, מבלי שהיא יודעת שיאטו לא מסוגל למות בקלות, מנסה איקי היורי להציל אותו מפגיעת אוטובוס. בנסיון לשמור אותה בחיים, הופך יאטו את איקי היורי לחצי-פאנטום, מה שמאפשר לה לראות שדים ולעשות דברים על-טבעיים, אך גם להישאר אנושית עם לב פועם. כעת עוזרת איקי היורי ליאטו להילחם מול שדים, לבצע עבודות להשכרה ולהתמודד נגד אלים אחרים הרוצים במותו של יאטו.

Noragami לא עושה שום דבר חדש עם ז’אנר ה-עולם-פנטזי-בתוך-העולם-שלנו (איפה אגב העונה השנייה של Ao no Exorcist?) אך יש בה כמויות גדושות של אקשן, הומור ודרמה שיעבירו אתכם לפרק הבא ברצון. הסדרה נפתחת חזק, וגם אחרי שהיא בונה את התשתית של שני הפרקים הראשונים היא ממשיכה לספק את הסחורה בעזרת מנות גדושות של שונניזם טהור.

alt

אי שם באמצע מאבדת Noragami את עצמה, בעיקר כי יוקינה – הרגליאה החדש של יאטו – לא מפסיק להתבכיין. אך אפילו קו העלילה הזה נחתם בפרק סנטימנטלי שייזכר כחזק בסדרה. האנימה אגב לא בוטלה, אם תהיתם: היא תוכננה מראש ל-12 פרקים. לקראת הסוף מתמודדים יאטו וחבריו מול אל אכזרי במיוחד שלא היה במנגה. ‘עצמות’ ידועים בסופים הפילריים שלהם, אך ב-Noragami הפילר לא גורע מהאנימה, נהפכו; סגת הסיום סוגרת את הסדרה באופן מספק, ומותירה פתח לעונה שנייה אם תהיה כזו (דגש חזק על ‘אם’).

לוּ זו הייתה האנימה הארוכה שהיא הייתה אמורה להיות, יכלה Noragami להתברג אל ראש רשימת הסדרות הבולטות של השנה. אך היא לא הספיקה לעשות הרבה טריקים לפני שנגמר לה הזמן. רציתי לדוגמה לראות יותר מהעבר של יאטו, עבר שמזכיר את ההיסטוריה האפלה ב-Rurouni Kenshin.
מי יודע, אולי היא עוד תשוב. בינתיים אני ממליץ לכם לארגן 4 שעות פנויות (4 שעות וחצי אם מחשיבים ה-OVA החביב) ולצפות ב-Noragami. אתם לא תתחרטו.

alt


הטוב: איכות הפקה גבוהה; סצנות אקשן טובות; דמויות שכיף לראות.
הרע: שלושה פרקים באמצע שהולכים לאיבוד; קצרה מדי.
והמכוער: עולם אכזר זה עולם שנותן ל-Maken-Ki להמשיך ול-Noragami לעצור מוקדם.

ציון במדד OK – סביר פלוס

alt

Noragami | יפן, 2014 | 12 פרקים | סטודיו Bones | פנטזיה, קומדיה, אקשן, על-טבעי, רומנטיקה, מעילים | הירוֹשי קאמייה [נאטְסוּמה מ-“Natsume’s Book of Friends”], מאיה אוּצ’ידָה [האג’ימה איצ’ינוֹסה מ-“Gatchaman Crowds”], יוּקי קאג’י [עלי באבא מ-“Magi”] | במאי: קוֹטארוֹ טאמוּרה | יוצר מקורי: אדהצ’יטוקה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם