Non Non Biyori Repeat

ודאי שמתם לב שישנן סדרות אנימה שלא מדביקות מספרים לעונות החדשות של עצמן. אותן סדרות יעדיפו להוסיף מילה או תו חסר חשיבות (להלן: Nisekoi:Shinryaku!? Ika Musume) לפני שיצמידו את הספרה ‘2’ לכותרתן (בדומה ל-Psycho-Pass 2, אם כי זו לא דוגמה טובה. יכול להיות שהספרה ‘2’ מקללת סדרות?). לכן כאשר למדתי כי העונה השנייה של Non Non Biyori תיקרא ‘Non Non Biyori Repeat’, גלגלתי עיניים. רק היום, משהסתיימה ‘Repeat’, לא רק שהבנתי את ההיגיון מאחורי השם – דווקא במקרה שלה, אני שמח שלא מִספרו אותה.

הסיבה לכך היא ש-‘2’ נותנת קונוטציה של תוכן פרוגרסיבי, חדש, רענן. רק שזה לא המצב ב-‘Repeat’: הפרק הראשון בעונה הזו מציב עצמו מעט לפני הפרק הראשון של הסדרה כולה, ואילו הפרקים הבאים נכנסים למשבצות שבין פרקי העונה שעברה – וכך, במקום שתי עונות בנות 12 פרקים, הפכה Non Non Biyori לעונה אחת בת 24 פרקים. כן, כמו ב-Haruhi (רק שכאן אין פרק אחד שחוזר על עצמו 8 פעמים).

מדוע נבחר דווקא המהלך הזה? אולי כדי למנוע מהבנות להתבגר או להעניק להן נפח לפני שממשיכים הלאה. אך בסדרה כמו Non Non Biyori זה לא באמת משנה; זוהי קומדיית Slice of Life נטולת עלילה של ממש. ההרפתקאות שהן עוברות כחלק מעונת-הביניים הזו דומות למה שהן היו עוברות בעונה שנייה “אותנטית”: דיבורים על דא ועל הא, הליכות ארוכות בחוץ, משחקים בטבע וחיי בית ספר. אלה הסיבות שאנחנו כאן, לראות ארבע בנות באזור כפרי שעושות כלום.

במידה ועוד לא יצא לכם לצפות ב-Non Non Biyori, כעת זה זמן טוב להשלים את אחת הסדרות המרגיעות שיצא לי לראות; מרגיעה יותר משוקו חם באמצע החורף, או המכשיר הזה שמוכרים בקניונים ועושה קיצי בראש. הייחוד של האנימה הוא האזור השליו בו היא מתרחשת. שוטים רחבים של הכפר והשדות הירוקים, או צילום תקריב על חרק תועה, רגעים כאלה הם שמקבעים את הטון הפסטורלי של הסדרה. אפילו המוזיקה כאילו אומרת ‘אם ציפיתם לקומדיה פרועה, לכו לראות Lucky Star או משהו’. במידה ואי פעם אגלה שהסדרה היא למעשה תעמולה תיירותית, לא אופתע וגם לא אכעס – כי התעמולה הצליחה. בא לי לגור שם (אם כי להתרועע עם הבנות לא ירשו לי).

לא מתקנים שעון שעובד, לכן אין הרבה חדש בעונה הזו; הוטארו, קומארי, נאטסומי ורנגה הן גיבורות הסדרה, כרגיל, והדינמיקה המיוחדת ביניהן היא שהופכת את Non Non Biyori למיוחדת. הבנות יכולות לעביר 10 דקות במלחמת סרגלים (אמיתי לגמרי) ולא לשעמם כלל. אין פה מישהי ראשית יותר מהאחרות, אך רנגה הקטנה היא ללא ספק הקמע של הסדרה וישנו דגש חזק יותר עליה. יותר רנגה זה אף פעם לא דבר רע.

מה שכן, שמתי לב השנה למשהו שלרוב לא כזה מעניין אותי: הדיבוב. כל ארבע המדבבות של הבנות נותנות כאן את תפקיד חייהן. הן מדייקות בפרטים הקטנים, ונשמעות כמו תלמידות בית ספר יותר מתלמידות בית ספר אמתיות. במקום להביא שמות של מדבבות מפורסמות ש-‘יעשו את העבודה’, כל מדבבת מחדירה את האופי הייחודי של דמותהּ. שאפו.

זו רק אחת מני הסיבות הרבות לנסות את Non Non Biyori Repeat. בין אם תהיה עונה נוספת או לא, זו סדרה שבשלב הזה כמה שיותר אנשים מוכרחים לצפות בה. ניתן למרתן אותה או לצפות בפרק בודד בחודש – אך עד סופה תרגישו איתה בבית.


הטוב: מהסדרות החינניות על המסך.
הרע: בכל זאת לא מושלמת, יש פרקים מוצלחים פחות.
והמכוער: להתענג על היופי הפסטורלי בסדרה ואז להביט מהחלון ולהיזכר איפה אתם גרים.

ציון במדד OK – סביר פלוס

Non Non Biyori Repeat | יפן, 2015 | 12 פרקים | קומדיה, דרמה, Slice of Life, צרצרים | סטודיו Silver Link | ריאה מורקאווה [אָאוֹי מ-“Vividred Operation”], קוֹטוֹרי קוֹוואי [אוּטסוּ-טסוּ מ-“Gatchaman Crowds”], אָיינֵה סאקוּראי [סוּזוּקה מ-“Tokyo Ravens”], קאנה אסוּמי [מוֹמוֹאֵה מ-“Madoka”], קאוֹרי נאזוּקה [נאנאלי מ-“Code Geass”] | בימוי: שינְייה קָאוָואמוֹ | יוצר מקורי: Atto


• לקריאה נוספת: Non Non Biyori [ביקורת על העונה הראשונה]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם