Modest Heroes

"מרי ופרח המכשפה", סרט הביכורים של סטודיו פּוֹנוֹק, לא הותיר חותם משמעותי (אלא אם  "תראו אנחנו ג'יבלייייייי, תראו כמה ג'יבלייי אנחנו נוּ תראוווו" נחשב חותם), על כן לא הופתעתי כאשר שמעתי כי הפרויקט הבא מבית הסטודיו הוא לא נִסיון נוסף בסרט עתיר תקציב, אלא פרויקט-צד קטן, מהסוג  שאיתו הם היו צריכים לפתוח את הקריירה: אנתולוגיה.

"Modest Heroes" מורכב משלושה סרטים קצרים (בני 13 עד 18 דקות) בסגנונות שונים ונהדרים, ולכולם מגיע שאדבר עליהם בנפרד.


Kanini & Kanino

סרט אילם (בערך) אודות האחים קאניני וקאנינו – דגים מוּאנשים, מעין הכלאה בין אזרחי אטלנטיס ב-"אקוומן" לבין מה שזה לא יהיה ב-"פוניו". אה, והם בגודל של פלנקטון – כל דג יכול לאכול אותם (ואותו דג לא יחוש שובע). כאשר נסחף בזרם אביהם של האחים הפצפונים, יוצאים שני הצוציקים למסע כנגד כל הסיכויים.

"קאניני וקאנינו" הוא הסרט הכי "ג'יבלאי" בחבורה. הדבר ניכר בסגנון האנימציה, במוזיקה ובנרטיב הפנטזי המקסים; במהלך 16 דקות בלבד מצליח הסרט לרגש – מה ש-"מרי ופרח המכשפה" לא הצליח לעשות בכל 103 הדקות שלו (ושניהם של אותו במאי). בזכות הסרט למדתי להעריך את היכולות של סטודיו פונוק לספק רגש כן ולא מלאכותי; מערכת היחסים בין שני האחים, בלי דיאלוגים, זוכה לעדנה בזכות הבעות הפנים – אלמנט שתורם בהמשך למתח.

כן, הסרט גם מותח. חשוב לציין כי אמנם "קאניני וקאנינו" עוסק בדמויות חמודות במערכת אקולוגית קסומה, אך לא הייתי מציג אותו לילדים קטנים – סצנה אחת הצליחה להרתיע אפילו אותי, ו-3 אחרות הן ללא ספק טראומטיות (הישג מרשים בפרק זמן של 16 דקות). בכל אופן, התחלה נהדרת לסטודיו פונוק – אבל האם המומנטום נשמר גם בהמשך?


Samurai Egg

התשובה היא כן.

שוּן הוא ילד קטן עם אלרגיה קשה לחלמון ביצה, אלרגיה אשר מאלצת אותו לקרוא  היטב את הרכיבים על גבי אריזות – ואף להמתין מחוץ לכיתה כשתלמידים מוציאים את האוכל שהביאו מהבית, כי ביס סורר אחד ושוּן בר מינן. לכן אתם יכולים להבין את החשש של אמו כששוּן מבקש לצאת לטיול בית-ספר.

"ביצת סמוראי" (חחח) הוא סרט שנעשה עבור הורים, לא כדי לגרום לנו לפחד אלא כדי ללמד אותנו לסמוך על הילדים. הסרט לא חושש לעסוק בנושא די מורבידי – מוות והפחד ממנו – והוא מציב ילד קטן בסיטואציה בלתי אפשרית. הסרט עצמו נהדר ומביא לידי הזדהות הן עם ילד קטן שרוצה לחיות רגיל והן עם אמו החרדתית-אך-אוהבת.

על אף הנושא הכואב, הסיפור מאוד Wholesome (לא מצאתי מקבילה עברית ראויה) והדמויות בסביבתו של שוּן מכילות את מצבו באופן שמחמם את הלב – זאת בהנחה שתניחו את הציניות בצד. אני אישית התרגשתי.


Invisible

אוקי… זה חתיכת סרט אפל (מילולית ולא מילולית).

"בלתי נראה" עוקב אחר יום בחייו של עובד בלתי נראה, ולא מהסוג של "אף אחד לא סופר אותו" אלא הוא ליטרלי בלתי נראה. אולם במְקום להפחיד אנשים ולעשות מה שבא לו, נוסע האיש בקטנוע לעבודתו מדי יום, עבודה בה לא זוכה המִסכן ליחס מצד עמיתיו. אם זה לא קשה מספיק, עליו לאחוז בכל עת חפץ כבד, אחרת יפגוש את האטמוספרה תוך כלום זמן.

הסרט עצמו פשוט נהדר, ולא רק בזכות סגנון האנימציה (שכמותו כמעט ולא רואים באנימה) אלא בסיפור – סיפור על בדידות; החשד שלי הוא שזה סרט על דיכאון, וניתן לפרש את מצבו של הגיבור במגוון דרכים. ללא קשר לתוכן, "בלתי נראה" מכיל רגעים סוראליסטיים ונפלאים, הכל בזכות הבמאי שלו – האנימטור הוותיק אקיהיקו ימאשיטה (לפני הסרט הזה הוא ביים רק סרט קצר עבור מוזיאון ג'יבלי, "A Sumo Wrestler's Tail"). מבין שלושת הסרטים של "Modest Heroes", זה כנראה הסרט אליו הכי התחברתי.


סטודיו פונוק, קניתם אותי. "Modest Heroes" מביא למסך את הקסם של מוזיאון ג'יבלי, אך ללא המגבלה הגאוגרפית ועם חתיכת תעוזה: הסרטים שונים אחד מהשני, נקשרים בזכות גיבוריהם האמיצים, ומכילים רגעים בוגרים שהופתעתי לראות ושמחתי לאמץ.

כוחה של אנתולוגיה נמדד לא רק באורך, אלא ביוצרים שנוטים להתפרע במסגרת הפורמט. אם אנתולוגיות הן משהו שפונוק ייצרו מעתה באופן קבוע (ושיר הפתיחה והסיום של "Modest Heroes" מרמזים שכן, ומעידים על נִסיון של הסטודיו להפוך עצמם למותג) – אנחנו בתחילתה של ידידות מופלאה. יש יורש לג'יבלי, והוא מצליח להיות כזה דווקא כשהוא  מתרחק מאביו הרוחני.


Modest Heroes | יפן, 2018 | 53 דקות | סטודיו פונוק | פנטזיה, דרמה, דג | בימוי: הירומאסה יונבייאשי, יושיוקי מומוסה, אקיהיקו ימאשיטה 


לקריאה נוספת:
• The Wind Rises [ביקורת]
• From Up on Poppy Hill [ביקורת]
 The Secret World of Arrietty [ביקורת]
• When Marnie Was There [ביקורת]
• Spirited Away [ביקורת]
• Ponyo on the Cliff [ביקורת]
• The Tale of The Princess Kaguya [ביקורת]
• The Castle of Cagliostro [ביקורת]
 Kiki’s Delivery Service [ביקורת]
• Princess Mononoke [ביקורת]
 Sanzoku no Musume Ronja [ביקורת]
 The Red Turtle [ביקורת]
• Mary and the Witch’s Flower [ביקורת]

לקריאה נוספת
1 תגובה
  1. UVERworld אומר/ת

    תע"ה!

    החלק השלישי צילצל לי וזכור לי שרציתי לראות שראיתי תטריילר בעבר, אפנה לעצמי זמן ואראה בקרוב!

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם