Kara no Kyoukai: Mirai Fukuin

נטול ספוילרים משמעותיים עבור מי שלא צפה בסרטים הקודמים (אך מומלץ לקרוא את הביקורת עליהם).


על פניו אין שום סיבה להפיק סרט נוסף בסדרת Kara no Kyoukai [“גן החוטאים”], הרי שהאפילוג מ-2011 שלח כל מסתורין שעוד נותר בסדרה להריח את הפרחים מלמטה. אך מה גדולה הייתה שמחתי לכשגיליתי כי יש למיקייה ושיקי עוד הרבה מה לספר.

Mirai Fukuin, הסרט השמיני – ויש להניח האחרון בסדרה, אבל אי אפשר לדעת – מגולל במקביל סיפורים של שני אינדיבידואלים מרתקים. האחת היא סאו [Seo], דמות שכבר פגשתם באחד הסרטים הקודמים לחצי דקה והסרט החדש בונה על כך ששכחתם זאת. סאו היא בעלת יכולת לראות לתוך העתיד, אלא שהיכולת הזו מבקרת בתדירות רנדומלית: אין לסאו דרך לדעת מתי היא תופיע ועד כמה רחוק היא תראה הפעם. אה, וכיוון שסאו היא תלמידת תיכון ביפן, היא מתנהגת באופן מאוד אימוֹאי בנוגע לכל זה.

קאמקוּרה גם הוא מסוגל לחזות את העתיד, ובמקום לבכות על כך הוא מפוצץ דברים. כמובן שהוא מקבל על זה כסף, הוא לא פסיכי (מה חשבתם?). חייהם של סאו וקאמקורה משתנים כאשר שניהם – בנפרד – פוגשים באותו יום ורגע את מיקייה ושיקי. הן מיקייה והן שיקי פועלים באמצעים שונים לחלוטין אל מול שני חוזי-העתיד שהגורל הפגיש מולם.

שעתו הראשונה של הסרט נקראת “Möbius ring” והיא רוויה בכל הטוב של “Kara no Kyoukai” לשמחת המעריצים ולהרגעת הדואגים: שיחות חוצבות לב וסצנות אקשן שמציבות רף חדש בתעשייה מצויות בסרט לצד איכות הפקה חסרת פשרות. כדי לסבר את האוזן: כן, הסרט הזה יפה יותר מ-Fate/zero. יש מצב שזה היה סרט האנימה היפה ביותר שנוצר לולא מאמורו הוסודה ומאקוטו שינקאי היו נולדים.

“שעתו הראשונה” היא לא רמז לכך שחלקו האחרון של הסרט – “Möbius link” – פחות טוב. רציתי להפריד בין שניהם כיוון שמדובר בסיפור שונה לחלוטין: אין ב-“Möbius link” דקה של אקשן, אבל מבחינת סגירת מעגל, ‘Link’ מתפקד כאפילוג אפקטיבי יותר מ… ובכן, פרק האפילוג הקודם. הסיפור לוקח אותנו לעתיד, שנת 2010 (הספקתם לשכוח שהעלילה היא לרוב בשנות ה-90?). קאמקוּרה הוא כעת סופר ספרי ילדים שמצוי בחובות, זאת עד שהוא מקבל עבודת בייביסיטינג לא צפויה לילדה בת 10. נשמע אינטנסיבי כמו למרוח חמאה? טעות בידיכם.

Möbius link” הוא הסיבה המרכזית לצפות ב-Mirai Fukuin על כל 90 הדקות שבו (או 120, תלוי איך מסתכלים. על זה בפסקה הבאה). מערכת היחסים בין קאמקורה ל-מאנה, הילדה, נוצרת בנסיבות מיוחדות. למרות שדברים רבים ודאי התרחשו במהלך קפיצת הזמן, ‘link’ מתרכז דווקא בסיפור שוּלי ומעניק לצופים רמזים דקים אודות גורלם של הגיבורים הראשיים. למזל כולנו, הסיפור השוּלי הוא אחד הסיפורים החביבים שיצא לי לראות בסדרה. יש סיכוי כי מאנה וקאמאקורה הם גיבורי סדרת סרטים חדשה בכיכובם (היי, מותר לי לפנטז).

עלי להזכיר באותה נשימה את “Mirai Fukuin – extra chorus”, פרק בונוס בן חצי שעה שמתווסף לבלו ריי של הסרט. “extra chorus” הוא למעשה עיבוד של שלושת פרקי מנגה בעלת אותו שם. שלושת הסיפורים המוצגים ב-extra chorus אינם תורמים רבות לעולם הסדרה אבל מדובר בספיישל אפקטיבי אם ברצונכם להיכנס לאווירה הנכונה טרם הצפייה בסרט המרכזי. חוץ מזה, מדובר במקום היחיד בו תראו את שיקי מנסה לגדל חתול. 


חזרה לסרט המרכזי: Mirai Fukuin חשוב לעלילת הסדרה יותר מחלק מהסרטים הקודמים. היופי הגדול של סדרת “Kara no Kyoukai” הוא הייחודיות של כל סרט בה, ו-Mirai Fukuin ייזכר לטובה בזכות היותו מרוכז יותר בעצמו והיחיד שנותן לנו טיזר לעתיד. אם מדובר בסרט שמסיים את הסדרה רבת השנים, אתם יכולים לקרוא לי אדם מרוצה. אם זו תחילתה של סריה חדשה, מדובר בהתחלה מוצלחת.


הטוב: פרק מבורך וחשוב לסדרה בכללותה; מרתק גם בפני עצמו.
הרע: מעניק רמזים לעלילה רחבה יותר שאולי לא נראה לעולם.
וסך דקות כל הסדרה: 12 שעות.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

 Kara no Kyoukai: Mirai Fukuin | יפן, 2013 | אקשן, רומנטיקה, על-טבעי, מותחן, קימונו | סטודיו Ufotable | מאיה סאקאמוֹטוֹ [שחרזאדה מ-“Magi”], קייניצ’י סוּזוּמוּרה [אוֹקיטה מ-“Gintama”], אקירא אישידה [אקיסה מ-“Mirai Nikki”], יוּקה איגוּצ’י [מריה מ-“Haganai”],  קיקוּקוּ אינוֹאה [לאסט מ-“Fullmetal Alchemist: Brotherhood”], יוּקארי טאמוּרה [רינגוֹ מ-“No-Rin”] | בימוי: טונומורו סודואו | יוצר מקורי: קינוֹקוֹ נאסוּ [Fate/stay night]


לקריאה נוספת:
· Kara no Kyoukai [ביקורת על שאר סרטי הסדרה]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם