Mardock Scramble: The First Compression

תמיד רציתי להיות סייבורג. הרעיון של אדם-מכונה היווה לאורך 100 השנים האחרונות השראה ליצירות מד”ב רבות, וכמעט כולן מציגות את הסייבורגים כאישיות נעלה יותר מאנשים רגילים. נכון שמעבר דרך גלאי מתכות יהפך להיות בעיה, אבל אם אהיה סייבורג, זו ודאי תישאר הבעיה היחידה שלי.

כפי שכבר ודאי ניחשתם, יש ב-Mardock Scramble סייבורגים. בעתיד הרחוק, במטרופולין המתקדם מארדוק, פותחה טכנולוגיה – שהחוקיות שלה כעת תלויה בספק – המאפשרת להחזיר אנשים לחיים אל תוך גופים מלאכותיים והרסניים. Rune Ballot (שמות לא-נוחים-לתרגום יש לדמויות הסרט, לכן אכתוב את כולם באנגלית) היא בדיוק אחת כזו. עד לפני זמן מה, הייתה Rune בדיוק כמו כל נערה צעירה אחרת: היא אהבה לבלות ולרקוד. אה, ולעסוק בזנות אחרי שאביה אנס אותה ואחיה נכנס לכלא. בהמשך היא נרצחת בברוטליות על-ידי טייקון הימורים בשם Shell Septinous. כאשר היא מוחזרת לחיים, היא מוצאת את עצמה בחזית המאבק מול אותו Shell. את החיים שלה היא חייבת לד”ר Easter ואינטליגנציה מלאכותית בצורת עכבר-זהב בשם Œufcoque Penteano (חשבתם שהגזמתי בנוגע לשמות?).

Mardock Scramble הוא פרויקט שאפתני למדי מבית סטודיו GoHands. קודם לכן היא הייתה נובלה בת 3 חלקים שעובדה, סליחה – עדיין מעובדת לסדרת מנגה. OVA מבית Gonzo הוכרז עוד ב-2005 אך בוטל במהרה, ותודה לאל – מפני שהסרט לא יכול היה להיראות טוב יותר. “Mardock Scramble: The First Compression” הוא הראשון מתוך מה שעתידה להיות טרילוגיה (הסרט השני כבר הוקרן בספטמבר וצפוי לצאת לבלו-ריי בקרוב), ובתקווה גם מדובר בפרויקט שיתפוס ל-“Ghost in the Shell” את הדגל בתחום.

אי אפשר שלא להשוות ל-GitS: כל רעיון הלוחמה העתידית, הסייבורגים והתהייה הפילוסופית בדבר גורמים ל-“Mardock” להיראות כמו גלגול עכשווי ליצירת המופת משנות ה-90, כאשר אפילו סגנון הסרט דומה להפליא. זה לא רע, בכלל. GitS השפיעה על יצירות רבות מאז צאתה, כולל המטריקס, אך “Mardock Scramble” היא הראשונה שנותנת מענה למי שמחפש עוד מאותו הדבר. ובכל זאת מצליח הסרט להתבלט בזכות עצמו. גיבורי הסרט חזקים ועוצמתיים יותר. Rune היא גיבורה טרגית הרבה יותר ביחס למוטוקו מ-GitS. תנו לי דבר אחד שיגרום לחייה של Rune להיראות מצערים יותר מאשר חיי זנות בגיל 15, אונס על-ידי האב בגיל 12, שני הורים בבית חולים, אח בכלא וחיים תחת מצוד בתור סייבורג. אולי מכת ברק, מחלה סופנית כמה נאצים וזומבי היו מדרדרים את המצב, אבל אז זה כבר לא היה סרט סייברפאנק. למרות כל זאת, היא גם מצליחה לשמור על הדר וחן, ויש לה מעין קסם אישי שגורם לי רק לרצות לתת לה חיבוק אפלטוני ולעודד עבורה חיים שלווים.

Œufcoque הוא אחד הגיבורים המוזרים ביותר שיצא לי לראות. רוב הזמן הוא עכבר בצבע זהב. אבל אם יתחשק לו, הוא יכול להיות אקדח, טלוויזיה, מכשיר רדיו או ענק יהלומים. מדובר בבינה מלאכותית עם יכולת הבנה אנושית וחמלה, ומערכת האמון שהוא בונה עם Rune חזקה יותר מכל קשר שיצא לי לראות בסרטי מד”ב. השניים, על אף שהסרט קודר ברובו, מפיקים רגעי צחוק בלתי נשלטים. לאהבה רבותי, אין הבדל של דת, גזע, מין וחומרה.

אין צורך לספר לכם שמדובר בסרט אלים. אך יש צורך להדגיש: הוא לא לילדים בכלל. 20% מזמן המסך שלה מסתובבת Rune בעירום מלא, וסצנות סקס ברוטליות לא חסרות בסרט. מה חשבתם, שרק מדברים על האונס שלה? אחד מאויבי הסרט הוא אדם שהשתיל על כל גופו זוגות שדיים…והוא בכלל מהדמויות הפחות זכורות. הקרבות – ככל שהן יפות ומושקעות יותר – כך הן גם ברוטליות יותר. בתור מי שחובב את ה-“תועייייבה” הזו, הסרט הוא תענוג רציף. מי שאחד האלמנטים הנ”ל מפריע לו, רצוי שישקול פעמיים את עצם הצפייה (או שיקרא את המנגה המתונה הרבה יותר).

אספקט נוסף הוא אורך הסרט: 69 דקות זה לא אורך סטנדרטי לסרט, זה אורך סטנדרטי לשני שליש סרט. הרעיון מאחורי העניין טמון בעובדה שמדובר רק בחלק הראשון מתוך 3. אבל אם זה כבר מושקע כמו סרט, בעל פס-קול של סרט ומריח כמו סרט: תוסיפו לזה עוד 15 דקות ותהפכו אותו לפאקינג סרט! כדי להדגיש יותר את עניין החלקים, הסרט מסתיים, סליחה – נקטע, דווקא בחלק המותח ביותר שלו. הרי שחס וחלילה שמישהו מהצופים לא ירצה להמשיך לסרט השני. אז אני יכול להבטיח לכם שאני אישית ידעתי שלסרט השני אמשיך כבר אחרי 10 דקות. אם אין לכם עצבים מפלדה, אולי כדאי שתמתינו שכל שלושת הסרטים יהיו זמינים לצפייה אי שם ב-2014.


הטוב: נראה ונשמע מצוין; כוראוגרפיה מוצלחת באקשן; דמויות מפותחות.
הרע: קצר מדי ומסתיים ברגע המותח ביותר.
והמכוער: עכבר זהב מדבר הוא הדמות המוצלחת ביותר בסרט. לאן הגענו?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Mardock Scramble: The First Compression | יפן, 2010 | 69 דקות | אקשן, מד”ב, דרמה, הילוך איטי | מגומי הייאשיבארה [ריי מ-“Evangelion”, קיטי מ-“Hello Kitty”], הירוקי טוֹאוּצ’י [גינג’ו מ-“Bleach”, בּארד מ-“Black Butler”] | במאי: סוּסוּמוּ קוּדוּ | תסריטאי/יוצר מקורי: טואו יובוקאטה

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם