Magi: The Kingdom of Magic


אני לא מתכנן להסביר את העלילה הבסיסית של הסדרה. בשביל זה יש את הביקורת על העונה הראשונה.


עד לפני שבועות ספורים רציתי לכתוב ביקורת רעה על עונתה החדשה של Magi. רציתי לכתוב שהיא לא שיפרה דבר ממגרעות העונה הראשונה, וכי הסיפור נותר לא הגיוני, ממהר מחד ומתעכב על נבלים מאידך. רציתי לכתוב שהאנימציה לא משהו ואין שום סיבה לצפות בסדרה הזו למעט הפסד בהתערבות. רציתי, אבל Magi לא נתנה לי. זאת כיוון שקורה משהו מעניין אחרי הרבע הראשון (והבאמת משעמם) שלה: Magi נהית סדרה טובה.

“The Kingdom of Magic” ממשיכה מהנקודה בה עצרה “The Labyrinth of Magic“. אלאדין, עלי באבא ומורגיאנה עוזבים את סינדריה כדי להתפתח, איש איש איש בתחומו. לאחר עימות מוּל קבוצה של ילדים פירטים *פיהוק* מתפצלת החבורה תחת הבטחה להתאחד בעתיד.

עלי באבא פונה אל ממלכת Reim שם הוא רוצה להפוך לגלדיאטור ולשמח מלא פנגירלס. כמו כל אחד שמגיע לעיר חדשה ומלאה בתקוות, מגלה עלי באבא קשיים רבים שמובילים לסכנת חיים. על הפעם הראשונה שלו בזירה הוא – כמעט – נאכל (יאם).

מורגיאנה יוצאת למסע שורשים בתקווה למצוא את בני מינה, הפָאנאליס. היא מגלה כי הם חיים באזור מרוחק ואם ברצונה להגיע אליהם, לשוב היא לא תוכל. או כך מספרים לה. בעמק שחוצה בין הפאנאליס לכל השאר היא פוגשת את יוּנאן, שומר העמק, שהופך להיות מדריכהּ החדש.

אלאדין מקבל את אור הזרקורים של העונה (טוב, של הסדרה כולה. הוא הגיבור הרי).
אלאדין מרגיש שעליו לחזק את כוחות הקסם שלו ולכן הוא עושה דרכו אל מגנושטאט, ארצם של הקוסמים, שם הוא מקווה להתקבל לאקדמיה הגדולה ולהפוך לקוסם חזק כדי שיוכל להביס את לורד וולדמורט. הסגה בכיכובו כוללת את המסע אל עיר האקדמיה, השיעורים המפרכים והחיים עם הקוסמים האחרים. ההתמקדות באלאדין בלבד עושה רק טוב לסדרה.

לימודיו באקדמיה מקבלים תפנית אפלה כאשר…
אני לא באמת אספר. אבל אגיד שגם אני ראיתי את מה שצופי הסדרה האחרים ראו: סגת מאגנושטאט היא הקבלה היסטורית לחיי היהודים, החל מהמשטר הנאצי ועד מדינת ישראל. מכל הדברים שחשבתי שאראה בסדרה הזו, ישראל היא לא אחת מהן. יכול להיות שאנחנו מחפשים בכוח, אך הרמזים הופכים בשלב מסוים למסובכים בפני כל הסבר אחר.

ואיך אנחנו יוצאים מהסיפור הזה? לא הכי טוב, אך אל תמהרו להאשים את Magi באנטישמיות. כמו ספר היסטוריה, סגת מאגנושטאט מתארת באופן נאמן מה באמת קרה ומדוע אנו פועלים איך שאנו פועלים. הסדרה עושה עלינו ביקורת, אך על הדרך מסבירה את הקושי ממנו באנו. אני חייב להודות שמצאתי את העסק הזה משעשע, וגם בתור סיפור שלא קשור אלינו מדובר בסגה ששווה לצפות בה.

זה לא שאין פוליטיקה בעונה החדשה, אבל היא יותר נהירה, פחות מבלבלת והרבה יותר מעניינת. העונה הזו מתמקדת לא מעט בממלכת Kou, ולמען האמת הופתעתי לטובה מהדקירות הפוליטיות שמתרחשות בחצר המלוכה. כאשר לומדים ב-Kou שממלכת Reim מתכננת פלישה אל מאגנושטאט, רוחות מלחמה מנשבות בכל שלוש הממלכות. “The Kingdom of Magic” הופכת במחי פרקים בודדים לסוג-של משחקי הכס (“משחקי הכס” ו-“הארי פוטר” באותה עונה, מדהים), והיא עושה זאת לא רע בכלל.

העונה לא מושלמת, כמובן, ואני לא מדבר רק על הרבע הראשון שהזכרתי קודם. חלק מהקונפליקטים שועטים לכיוונים הזויים והייתי שמח אם היו משייפים דיאלוגים (כי אם “משחקי הכס”, אז גם באיכות הטקסטים). אך סך-הכל מדובר בהפתעה גם ביחס לעונה שעברה וגם ביחס לסדרות אנימה אחרות. וגם ביחס לזברות.


הטוב: עונה מלאה בסיפורים טובים ומלחמה אחת.
הרע: התחלה מאוד לא מבטיחה.
והמכוער: קשה להגן עליה מאנטישמיות עם 
אף כזה גדול.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Magi: The Kingdom of Magic | יפן 2013-2014 | 25 פרקים | סטודיו A-1 Pictures | הרפתקאות, פנטזיה, משחקי הוגוורטס | קאוֹרי אישידָה [מאדוקה מ-“Lagrange”], יוּקי קאג’י [ארן מ-“Attack on Titan”], הארוּקה טוֹמאטסוּ [שיזוּקוּ מ-“Tonari no Kaibutsu-kun”], דייסוּקה אוֹנוֹ [מידוֹרימה מ-“Kuroko’s Basketball”] | תסריט: הירוֹיוּקי יוֹשינוֹ | במאי: קוג’י מאסוֹנארי | יוצר מקורי: שינוֹבּוּ אוֹהטָקה [Sumomomo Momomo]


לקריאה נוספת:
· Magi: The Labyrinth of Magic [ביקורת על העונה הראשונה]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם