Magi: Sinbad no Bouken

ראשית, האנשים הטובים של Animes (השם הזה נוסטלגי עבורי במיוחד) מעוניינים לחשוף אתכם לפרויקט חדש: קטלוג אנימה בו תוכלו לקבל מידע מפורט על סדרות חדשות שעולות בעונות השידור – החל מהעונה הנוכחית, קיץ 2016. המידע מפורט וכולל תקצירים, טריילרים, הסברים על דמויות ועל ההפקה, ביקורות גולשים ועוד. אני חייב להודות שזה אחד הפרויקטים המושקעים שראיתי, ומי שאינו עוקב אחר שצף הסדרות החדשות (וגם עבור מי שכן): זה המקום בשבילכם. אל הקטלוג ניתן להיכנס דרך הקישור המצורף. מידע על הפרויקט אפשר לקרוא באשכול ההכרזה, ואל תשכחו לבקר אותם בפייסבוק.


כעת, באיחור של שבועיים-שלושה, ביקורת על ‘Sinbad’. אך הפעם המתרגמים אשמים בעיכוב (בעצם חוסר ההייפ. כלומר, אתם אשמים).

ידעתם ששודרה השנה אנימה של Magi? הסדרה ההיא פרצה לחיינו ב-2012 ושמרה על מידה רבה של פופולריות לאורך תוחלת חיים ממוצעת של שרקן (או לפחות שרקנים שאני מגדל). נכון, יצירת מופת עילאית היא לא. אוּלם היא הפיחה חיים חדשים בדמויות שאבד עליהן הכלח וחשפה דור חדש ל-“סיפורי אלף לילה ולילה” (גרסת משחקי הכס).

עונה שלישית ל-Magi לא נראית באופק. המנגה לא רחוקה מספיק או משהו כזה. אולם אחד הגיבורים המרכזיים והאהובים שלה הוא סינבד המלח הכל-חוץ-ממלח. סדרת מנגה שמגוללת את מסעותיו של סינבד הצעיר — וכיצד הפך להיות השליט הדגול שהוא ב-Magi — רצה בהצלחה כבר 3 שנים. מהמעט שקראתי, המנגה מסועפת בפוליטיקה, הרפתקאות ומיסטיקה כמו סדרת האם. לא מן הנמנע אם כך שבדומה לאנימה של Magi ושתי סדרות המנגה, סדרת אנימה של סינבד תהפוך לשיחת היום.

שורה זו הייתה אמורה להיות “זה… כפי שניחשתם… לא התרחש” ואז תכננתי לתהות מדוע הקהל הפנה כתף קרה לסינבוש. אך אז חשבתי על זה קלות, והבנתי שלא צריך מקטרת ומעיל טוויד כדי להבין מה התפספס: אין לסדרת האנימה כל אפיל. 13 הפרקים שהופקו אינם מספיקים לגעת ברוחב היריעה של המקור. יתרה מזאת, רק 8 פרקים הם בכלל חדשים, בעוד שפרקים 2-6 טפטפו לאורך השנים כפרקי OVA נפרדים.

הייתם מוכנים לאכול עוגת יומולדת ש-38.46% ממנה הוכנה מהשאריות של עוגה מהשנה שעברה? אני כן (מה? עוגה זו עוגה) אבל רבים אחרים לא ראו זאת בעין יפה. יתרה מזאת: סטודיו A-1 Pictures עשו עבודה נהדרת עם העולם הרחב של Magi, האקשן הגרנדיוזי והאנימציה החלקה. סטודיו Lay-duce החדש שאחראי על ‘Sinbad’ הוא… בלשון המעטה… מאכזב. העוגה לא רק ממוחזרת, היא גם נראית לא משהו.

חבל, כי הסדרה דווקא טעימה.

סינבד הצעיר הוא טיפוס מעניין: רברבן שכשרונו הולך לפניו. הוא גדל בכפר קטן אך חלם לראות את העולם הגדול. אה, ולשים קץ לחוסר צדק. כאשר מישהו היום רוצה לשים קץ לחוסר צדק, הוא מפרסם משהו בפייסבוק ושוכח מזה. סינבד לעומת זאת רוצה להקים ממלכה עם חוק ומשפט הוגנים. לצורך כך עליו לעשות דברים (אף אחד מהם אינו כולל תואר במדעי הממלכה). הוא מגייס אנשים. הוא יוצר נתיבי סחר. הוא משווק את עצמו באסטרטגיות מתוחכמות. והוא כובש צינוק. הצינוקים ביקום Magi הם מבוכים עתירי קסם, מפלצות ומלכודות. ומליינתלפים מטבעות זהב אותם מקבל מי שמגיע לסוף (וכבונוס: ג’יני). הכניסה לצינוק היא לרוב חד-כיוונית, ומעטים זוכים לצאת ממנו בפיסה אחת. סינבד, בגרסתו מהעתיד, כבש מספר רב של צינוקים ולכן יש לו הרבה ג’יני ומליינתלפים בריבוע של זהב. הסדרה הזו מתארת כיצד מצליח סינבד בעזרת בינתו להשתלט על הצינוקים ולהפוך לאדם רב השפעה.

רוב הזמן זה כיף; סינבד רוכש חברים חדשים, והופך אויבים מרים לחברים. הבולט שבהם הוא ג’אפאר. מי מכם שלא זוכר אותו בסדרת האם, ג’אפאר הוא יועצו הנאמן וכנראה החבר הקרוב ביותר של סינבד. זהו טיפוס המשרה רוגע, אפשר לסמוך עליו בעת צרה וסך-הכל הוא חבר שכל אחד מאיתנו ירצה (מעריצי דיסני שבכם ודאי מרימים גבה או שתיים). אבל ב-‘Sinbad’ הוא לא כזה בהתחלה. הו הו, ממש ממש לא. רואים את התמונה פה למטה? כן, זה ג’אפאר. אותו ג’אפאר. הפעם הוא פסיכופת עם תעודות, והילד קקה הזה יהיה יד ימינו של סינבד. תשמחו ודאי לשמוע כי הסגה בה ג’אפאר הופך מרָקוּן על סטרואידים לסחבק הוא הנרטיב האמוציונלי ביותר בסדרה (ולצערי נופל תחת הקטגוריה של הפרקים הממוחזרים).

אין הרבה תלונות כלפי שאר פרקי האנימה: זו סדרה מאוד נחמדה. ההומור בה מצוין, הקצב שלה מהיר ולא תהיו משועממים, והיותה של האנימה פריקוול מעניקה נקודת מבט חדשה ל-Magi. אם צפיתם בסדרה הקודמת, אתם תפגשו פרצופים מוכרים (וגם אבא של פרצוף מוכר במיוחד). הכי טוב? בכלל לא חייבים לצפות במעלליהם של אלאדין ועלי באבא על מנת ליהנות: ‘Sinbad’ מסבירה מצוין את מה שצריך להסביר, ואחרי כן ניתן להמשיך לסדרה המקורית ולהבין אותה יותר טוב – ולצרוח כמו פאנגירל כשיופיעו סינבד וחבריו.

אפוס עתיר פוליטיקה כמו המקור זה לא. 13 פרקי האנימה הם התשתית בלבד, ואל תהיו אופטימיים בנוגע לעונה נוספת שתבנה משהו על תשתית זו. אוּלם היא אופטימלית למי שחפץ בסדרת הרפתקאות סבירה (אך קצת – איך אומרים הצעירים? – ‘עפה’ על הגיבור שלה, טיפוס גאון וכל יכול שאף פעם לא נכשל וכולם מעריצים אותו). בין אם תהיה עונה נוספת ל-Magi או בין אם פה נגמר הרומן שלי עמה, סינבד מביא הרבה כיף למסך וכדאי לכם לשוט איתו.


הטוב: שומרת על כיף טהור ורציף; סיפורו של ג’אפאר.
הרע: עיבוד חיוור של המנגה; לא יוצאת טוב בהשוואה לאנימה של Magi.
והמכוער: תוחלת החיים של השרקנים שלי.

ציון במדד OK – סביר

(Magi: Sinbad no Bouken (Magi: Adventure of Sinbad | יפן, 2016 (וטכנית גם 2014-15) | 13 פרקים | סטודיו Lay-duce | אקשן, הרפתקאות, פנטזיה, שונן, אכזבה | דאיסוּקה אוֹנוֹ [תלמיד זכר #2, פרק 11, “Honey and Clover”], טאקהירוֹ סאקוּראי [תלמיד זכר #6, פרק 2, “Hanaukyo Maid-tai”], אקירא אישידה [לקוח #4, פרק 9, “Edokko Boy: Gatten Taro”], קייג’י פוּג’יוָוארה [איש עם קעקוע, פרק 2, “Cowboy Bebop”] | במאי: יוֹשיקאזוֹ מייָאנוֹ | יוצרים מקוריים: שינוֹבּוּ אוׁהְטָאקָה, יוֹשיפוּמי אוׁהְטֶרָה


לקריאה נוספת:
 Magi: The Labyrinth of Magic [ביקורת על העונה הראשונה]
 Magi: The Kingdom of Magic [ביקורת על העונה השנייה]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם