Puella Magi Madoka Magica: Rebellion

(מיותר לציין שהביקורת מכילה ספוילרים לסדרת האנימה ולסרטים הקודמים).

בראשית הייתה ‘Madoka‘, סדרת אנימה חדשה, נועזת, מפתיעה וקורצת מאוד לקוספליירים. ויראו בסטודיו Shaft כי טוב ויעשו מהסדרה שני סרטים באורך סטנדרטי (פלוס 8 שעות לכל סרט). ויבדילו ב-Shaft בין הסרטים ויקראו לאחד ‘Beginings’ ולשני ‘Eternal’ כי טובים היפנים בבחירת מילים רנדומליות מהמילון. ויעשו Shaft בוכטות של כסף ויפיקו סרט שלישי למען בוכטות נוספות של כסף.


בדומה לאצן מרתון שרץ אחרי קו הסיום, ממשיכה Madoka את עלילתה לאחר שזאת נסגרה, נחתמה הרמטית ונקברה 20 מטרים מתחת לאדמה. Madoka היא כמובן לא סדרת הסרטים הראשונה שממשיכה מעבר לפוטו פיניש, אך אצן המרתון במקרה שלנו כבר סטה מהמסלול והתנגש בקיר. למה לא יכולת לפרוש בשיא?


Rebellion נפתחת באופן מעורר חשד: הכל סבבה. מאדוקה – שהפכה בסוף ‘Eternal’ לישות אלוהית – חיה שוב עם ההורים, אין לה ולשאר חברותיה זיכרונות מהימים האפלים, ואת ה-“מכשפות” החליפו “סיוטים”: תוצר גשמי המתפתח מרגשותיהם השליליים של תושבי העיר.

חציו הראשון עוד מעמיד פנים כי זהו סרט תמים שמתרחש במציאות אלטרנטיבית, אך אז מישהי מהבנות חייבת לקלקל את החגיגה. היא מבחינה בכך שהפאזל שמרכיב את העיר מכיל חלקים סוררים, ועוד לפני שתספיקו לומר ‘אהא!’, הולך הסרט בדרכה של אבנגליון ומשתין על כל מה שאהבנו בסדרה.


‘Madoka’ של טרום Rebellion זו סדרה אפלה המציגה עלילה עם כיוון ברור ומשחקת במנטליות של גיבורותיה. בקיצור, זו טרגדיה יוונית (עם מאהו שוג’ו). מיותר לציין שסוף הסדרה הוא לא רק סוף מספק, הוא מהסוג שאנשים יזכרו וידברו עליו לאורך שנים, זאת בזכות היותו גדול מהחיים וכזה שמלמד אותנו דבר או שניים על עצמנו.

אלא שכעת יש סוף חדש, סוף שגם עליו ידברו במשך שנים, אבל בהקשרים שליליים. זהו לא הסוף הפואטי שאהבנו, זו הצואה שלו. לוּ היו מתכננים מראש סרט רביעי, הייתי מקבל את הסוף של Rebellion כקליף האנגר מוצלח ומותח במיוחד. אך זה לא הקייס: גן אורובוצ’י, יוצר הסרט, החליט במודע שזוהי הדרך בה הוא בוחר לתת ל-Madoka להיפרד מאִתנו. כל סרט נוסף שיוכרז מעתה יהיה מבורך, אך לא מתוכנן. תמיד אדע שיש תסריטאי שחשב כי זהו סיום לגיטימי לסגה.


ואל תגידו “בטח לא הבנת את הסרט” ו-“יש משמעות נסתרת” כי א’) גם אתם לא. ו-ב) אני יודע שיש.
מלכתחילה קשה היה לדמיין סרט שיצליח להמשיך את עלילת הסדרה באופן מוצלח. הייתי מסתפק בסרט בינוני שלפחות משתדל, מאשר סרט שמחריב את כל מה שאהבתי במקור.

לזכותם יאמר שאת הדמות החדשה בסרט, המאהו שוג’ו נאגיסה, אני מאוד מחבב: היא נהית חלק מהחבורה באופן טבעי, וההתפתחות שקשורה אליה היא אחד האלמנטים היותר חזקים בעלילה. לצערי מכסת הדקות שהיא מקבלת קטנה ממה שקיוויתי לו, מה שבולט בעיקר על רקע השתלשלות העניינים האפלה אליה מתדרדר Rebellion בחציו השני.


אבל…
איזה יפה הסרט, הא?

זו לא הפתעה גדולה במיוחד, אבל אני שמח שהשכילו בסטודיו להתעלות על עצמם מבחינה ויזואלית ולהביא את אחד מסרטי האנימה היפים שנוצרו. ‘סוריאליזם’ זו כבר לא מילה, צריך להמציא מונח חדש לזרם האומנות הזה. ויותר משזה סרט יפה, זה סרט אפי: חשבתם שהקרבות עד עכשיו היו מוצלחים? חכו שתראו את הדו-קרב בין אחת מבנות הסדרה לאחת הבנות האחרות. ואז את הדו-קרב שאחריו. ואז זה שאחריו. יש ב-Rebellion לפחות חצי שעה רצופה של קרבות מהפנטים, כאשר זירת המשחקים היא למעשה העיר כולה. רק פה הבנתי עד כמה אני רוצה לראות משחק מכות לסדרה (Namco, לטיפולכם).


העסק הזה רק ממתיק את מה שהוא בסופו של דבר סרט מיותר שאעדיף להעמיד פנים שהוא לא קאנוני, זאת עד שיגיע סרט רביעי ב-2018 שיתקן את העוול הזה (או יחמיר אותו, ואז גם ממנו אתעלם). אם אתם אוהבים את Madoka, צפו ב-Rebellion למען האנימציה, הקרבות והחצי הראשון (שדווקא סבבה). אחרי זה קחו לעצמכם כוס שתייה, ועוד אחת, ועוד אחת, וצפו מחדש בסדרה. זה ירגיע אתכם.הטוב: אחד מסרטי האנימה היפים שנוצרו; מציב סטנדרט חדש לקרבות; החצי הראשון.
הרע: מיותר; הורס את עולם הסדרה; החצי השני.
והמכוער: מאדוקה היא אפילו לא הדמות הראשית בסרט שנושא את שמה.

ציון במדד OK – סביר

Puella Magi Madoka Magica: Rebellion | יאמי מאהו שוג’ו, הרפתקאות, אימה, פסיכולוגיה, מד”ב, פנטזיה, תה | 115 דקות | 2013 | סטודיו Shaft | אָאוֹי יוּקי [ויקטוֹריקה מ-“Gosick”], צ’יוָוה סאיטוֹ [ריקוֹ מ-“Kuroko’s Basketball”], ארי קיטאמוּרָה [סאיה מ-“Highschool of the Dead”], קאוֹרי מיזוּהאשי [אוֹגיווה מ-“Genshiken”], אָאֹוי נוֹנָאקָה [קוֹנוֹקה מ-“?!Negima”], קאנה אסוּמי [Ene מ-“Mekakucity Actors”], אמירי קאטוֹאוּ [קאגאמי היראגי מ-“Lucky Star”] | תסריט: גן אוראבוצ’י [Fate/Zero] | במאי: אקיוקי שינבו [כל דבר אחר של Shaft] 


לקריאה נוספת:
 Puella Magi Madoka Magica [ביקורת על סדרת האנימה]
 Puella Magi Madoka Magica: Beginnings & Eternal [ביקורת על שני הסרטים הראשונים]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם