Lupin III: The First

כמיטב המסורת השמורה בדרך-כלל להוליווד (אם כי גם יפן עושה זאת לא מעט) הגיע תורו של הגנב הג'נטלמן לופן לעשות את המעבר מדו-ממד ל-CGI, וזאת בסרט קולנוע עם תקציב מכובד (כלומר, מכובד בסטנדרטים של יפן). אך עם המעבר למתכונת של בלוקבאסטר לכל המשפחה, השיל לופן חלק מהזהות המחוספסת שאפיינה אותו עד כה (וזה עוד בסרט עם נאצים, כן?) מה שאומר כי לא מדובר בהרפתקת Lupin III קלאסית.

אבל היי, זה אחל'ה סרט של טינטין!

אבל אני מקדים את המאוחר, קודם הסיפור: לופן השלישי, הגנב הידוע בעולם (ומי שטוען כי הוא נכדו של הגנב המיתולוגי ארסן לופן) שב לצרפת, ארץ שורשיו, כדי לגנוב יומן אשר, כך אומרים, יש בו מידע שמוביל לאוצר גדול שאפילו ארסן לופן המקורי נכשל בהשגתו. בצרפת פוגש לופן השלישי את לטיזיה, צעירה חובבת ארכאולוגיה שמנסה לגנוב גם היא את היומן, ולצערו של לופן היא לא לבד: ארגון שפועל להחייאת הרייך השלישי – לא פחות ולא יותר – לוטש עיניים על אותו יומן (כי יומן של "המורדים" זה כבר לא באופנה).

לפני קצת פחות מעשור הוציא סטיבן ספילברג את סרט ההנפשה הממוחשבת  "הרפתקאות טינטין: תעלומת החד-קרן", גם הוא הראשון מסוגו עבור דמות קומיקס וותיקה שידועה בהרפתקאותיה מסביב לעולם (ולשתיהן מקור דובר צרפתית, אם כי טינטין בלגי). הגרסה של ספילברג זיקקה את הרפתקאותיו של טינטין לכדי מסע חובק עולם בן 90 דקות שכולל אקשן מהשורה הראשונה ותעלומה עם סימני שאלה בניחוח פנטזיה, כשכל העסק תובל, איך לא, במקגאפין אחריו רודפים מספר בעלי אינטרס.

ובכן, "Lupin III: The First" הוא הדבר הכי קרוב שנקבל לסרט נוסף של טינטין, ואני אומר זאת בחיוב; שני הסרטים מתנהגים באופן זהה, הן מבחינת סיפור (מרדף חובק יבשות אחר מקאפין), ז'אנר (הרפתקאות), דמויות (הגיבור הוא גאון בעל מוניטין), דינמיקה (הפכים שנאלצים להסתדר איש עם רעהו), הומור (עוקצני) ואקשן (בים, באוויר וביבשה ועם הרבה אקדחים) – כל זאת באנימציה בעלת נופך ריאליסטי, אך כזו ששומרת על רוח השטות של המקור (הודות ל-Marza Animation Planet. אני מתחיל להאמין כי הם אחד מאולפני האנימציה הטובים בעולם).

אוקי, אז 'The First' הוא סרט טינטין סבבה. אבל מה הופך אותו  ללא-סרט Lupin?

בראש ובראשונה, המיסטיקה. לופן – ובעיקר לופן של השנים האחרונות – נוהג לצאת למסעות שיש בהם אמירה פוליטית-חברתית, ויעידו שתי הסדרות האחרונות שנשארות רוב הזמן בתחומי המדע (עם פזילה למדע בדיוני). "The First" לעומת זאת מוביל את לופן וחבריו היישר למחוזות מיסטיים של ציוויליזציות עתיקות וכיוצ"ב. אמנם נשמעים בסרט תירוצים פסאודו-מדעיים לגבי מה שקורה על המסך, אבל תרשו לי לומר על כך פחחחחחח. זה לא סרט Lupin III שמותאם למאה ה-21  — אפילו העלילה שלו מתרחשת בשנות השישים, וכמובן שזה נעשה במודע. הבמאי טאקאשי יאמאזאקי (הבחור אליו פונים כשרוצים ריבוט CGI לזיכיון ידוע) העיד כי "The First" מושפע מ-"טירתו של קליוסטרו", מה שהגיוני כי גם "טירתו של קליוסטרו" אינו סיפור Lupin III קלאסי. המטרה פה היא ליצור הרפתקה פשוטה להבנה כמו פעם, תוך משחק עם הנוסחה הקיימת – אך באופן שיירצה את המעריצים הנאמנים.

אם אתם חובבי אלמנט הצוותא של Lupin צפויה לכם אכזבה: מוקד הסרט הוא לופן, הדמות החדשה לטיזיה והדינמיקה בין השניים. ג'יגן, גואמון ופוג'יקו אמנם נמצאים בסביבה וזוכים למנה מאור הזרקורים, אבל פחות מהרגיל – כנראה כדי להעניק לסרט את האינדיאנה-ג'ונסיוּת שלו ולהתמקד במסע של לופן לצד גיבורה נשית-תורנית חדשה (ועם נאצים שרודפים אחריהם, אפרופו אינדיאנה ג'ונס).

נעדר מהסרט החספוס אליו הצופים הוותיקים הורגלו – ג'יגן וגואמון לא הורגים פה איש, למשל – אבל הסרט ידידותי לצופים חדשים; אין צורך להכיר את לופן מבעוד מועד על-מנת ליהנות מ-"The First", ואילו הצופים הוותיקים ייהנו גם כן משום שלופן פה בשיאו. אמנם ידענו שלופן מיוחד, חכם, מדהים ומה לא, אך נדרשת מעורבות של הנפשה ממוחשבת כדי להבין עד כמה הבחור הוא, תכלס, באטמן – מסוגל להילחם היטב, בעל יכולות הסוואה מהשורה הראשונה ועם מוח מבריק.


נהניתי מ-"Lupin III: The First". הבנתי די מהר כי המעבר של לופן ל-CGI יצריך הקרבה של חלק מה-DNA של הפרנצ'ייז, אך אני מרוצה מהתוצאה הסופית ואני בהחלט רואה את עצמי חוזר לסרט הזה בעתיד (כנראה במרתון מתבקש עם "טינטין"). אולי הוא לא אחד מסרטי האנימה הטובים של השנה, אבל הוא בהחלט המהנה שבהם (ובמפתיע, יש בו הרבה יותר היטלר ממה שציפיתי לראות בסרט אנימציה לכל המשפחה, וזה בוודאי רחוק מלהיות שגרתי).


Lupin III: The First | יפן, 2019 | 92 דקות | אקשן, הרפתקאות, מסתורין, מד"ב, איך עוד לא פיטרו את זניגטה? | TMS Entertainment, Marza Animation Planet | קאניצ’י קוּריטָה, קיוֹשי קובּיָאשי [וואטארי מ-“Death Note”], סוּזוּ הירוֹסה [צ'יהאיה מ-"Chihayafuru"], מיוּקי סאוואשירוֹ [קורפיקה מ-“Hunter x Hunter”], קוֹאיצ’י יאמָדְרָה [ספייק מ-“Cowboy Bebop”], דאיסוּקה נאמיקָאווה [ג’ואי מ-“Prison School”], טטסויה פוג'יווארה [שוּיה מ-"Battle Royale"] | במאי: טאקאשי יאמאזאקי ["Stand By Me Doraemon"] | יוצר מקורי: מאנקי פאנץ'


לקריאה נוספת:
 Lupin III: Part IV
 (ביקורת)

 Lupin III: Part V (ביקורת)
• The Castle of Cagliostro (ביקורת)
 Lupin III
 (סרט לייב אקשן, ביקורת)

 Lupin III: Goodbye Partner (ביקורת)
• Lupin III: Prison of the Past (ביקורת)

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם