Lupin III: Prison of the Past

הורגלנו בשנים האחרונות ל-Lupin III מודרני ומשוכלל, רווי אמירות חברתיות, הומור מטה ופיתולים בנרטיב (מהסוג שלא יביישו את ווסטוורלד), אך "Prison of the Past" – סרט-הספיישל השנתי בכיכוב הגנב המדופלם – הוא סרט-ספיישל בניחוח קלאסי: אם לא הפילו אתכם על הראש כשהייתם קטנים, את עשרות הטוויסטים בעלילה תנחשו כנראה מראש. מדובר בהרפתקה ממוקדת, ללא כאב ראש ועם המון כיף.

בממלכת דורנת'ה הבדיונית (זו עדיין ממלכה אם היא בגודל של מזכרת בתיה?) שוכן בית סוהר. אמרתי "בית סוהר" אך הוא נראה כאילו סלע וקיפוד עשו אהבה וזה מה שנולד. בבית הסוהר המכוער הזה שוכן פינגאן [הירואקי היראטה, סאנג'י מ-"וואן פיס" בשבילכם], גנב ידוע שנמצא יריקה לפני הוצאתו המתוכננת להורג. מדוע דווקא שם? כי אומרים שמבית הסוהר הזה אי אפשר לברוח ואי אפשר לפרוץ לתוכו. ובכן, לפרוץ לתוכו זה בדיוק מה שלופן וחבריו מתכננים לעשות.

אל תייחסו ללופן תכונות אלטרואיסטיות, כי הוא מתכנן לשחרר את פינגאן כדי להתחלק באוצר מסתורי שהאסיר החביא השד יודע איפה. אך לופן לא לבד, גנבים ידועים נוספים ינסו באותו הלילה את מזלם בשחרור פינגאן; אבל אתם יודעים איך הולכת האימרה – לכלא תוכניות משלו (מה? לא אמרתי שזו אימרה אמיתית).

"Prison of the Past" מתחלק לשני ז'אנרים: סרט כלא וסרט שודים. טכנית, כל סרט / פרק / ספיישל / OVA של לופן הוא סרט / פרק / ספיישל / OVA על שודים, הרי זה פרנצ'ייז על אחד שגונב דברים, אך במרבית הרפתקאותיו של לופן השוד התורן עובר למושב האחורי בעוד לופן וחבריו מסתבכים בקנוניה כלשהי א-לה ג'יימס בונד. ובכן, "Prison of the Past" מקדיש חלק נכבד עבור המטרה שלו, שחרור פינגאן, וזה כולל רקימת תכנית והוצאתה לפועל שלב-אחר-שלב. יהיה זה שקר לומר שלופן וחבריו לא נקלעים גם פה לקנוניה שתופסת חלק נכבד מהסרט, אבל השוד לא עובר הפעם למושב האחורי… הוא עובר למושב ליד הנהג. היי, זה גם משהו.

לעניין ז'אנר סרט הכלא, הממ… סדרת הטלוויזיה עצמה מכילה פרקי כלא טובים יותר. הרי אי אפשר לקחת ברצינות סרט כלא שמתרחש בצוק חולה עגבת. למעשה, אי אפשר לקחת פה ברצינות כלום. המקטורן שלופן לובש בסרט הוא אדום, מה שאומר כי זו הרפתקה בסגנון עידן הסדרה השנייה (מ-1977), קרי אקשן גרנדיוזי בנינוח בינלאומי ואפס תאים אפורים שצריך להפעיל. רק שתבינו, הנבלים מדברים ב-"מוהאהאהאהא" וטילים בליסטיים יוצאים מהים בלחיצת כפתור. בעצם עזבו, יש בסרט  רובוט שהוא גנב. יש צורך להסביר עוד?

רוח השטות הזו מאפשרת לזניגטה, המפקח שרודף אחר לופן עוד משחר הימים, להיות פה כוכב אקשן בעצמו. כאשר הוא נאלץ לשתף פעולה עם לופן, שמים לב כי המפקח והגנב הם למעשה שני צדדים של אותו מטבע. בסצנה שאהבתי מאוד, רואים את השניים מתָקשרים מרחוק בפנטומימה באופן בו רק מי שמכירים היטב אחד את השני יכולים להבין.

"Prison of the Past" הוא סרט בו מקבלים את מה שנרשמים אליו ולא תמורה אחת מעבר, וזה כולל את איכות התפניות בעלילה (אהיה בהלם אם לא תנחשו מראש את כולן). אפילו האנימציה לצערי לא יוצאת מגדר הרגיל (למעט אולי בשליש האחרון ורווי האקשן), אך אחרי סרט הספיישל המאכזב שנה שעברה שזרק לקלחת קונספירציות מהבית הלבן ומירוץ חובק עולם, נחמד לראות את לופן, לשם שינוי, נשאר ממוקד; הסרט כמעט ולא יוצא מגבולות דורנת'ה (שנראית כמו עיירת חוף באיטליה) ואילוּ הסיפור עצמו לא מתפזר, תוכלו להבין אותו עם עין אחת רדומה.

זה לא סרט אופטימלי להתחיל ממנו את הפרצנ'ייז (אחרת תחשבו חלילה ש-Lupin III זה משהו רדוד) אבל זה סרט אופטימלי עבור מי שרוצה מנה נוספת של Lupin III עד שתהיה עונה חדשה (או עד שנוכל לצפות סוף סוף בסרט ה-CGI שנראה נהדר).

אה, ואם לא בשביל הסרט עצמו – אז צפו בו לפחות בשביל שיא הנושא: לראשונה מזה שנים, נעימת הנושא האייקונית של לופן מתנגנת עם מילים – כאשר הזמר הפעם הוא שיגרו מאטסוזאקי הנהדר (הוא שר את כל שירי הסיום של Cobra: The Animation ודיבב את קוברה עצמו בסרט הקולנוע). הנה הגרסה הווקאלית של הספיישל והנה הגרסה הווקאלית מעידן המקטורן האדום (ובשביל הכיף, הנה גרסת ג'אז קאמפית באנגלית מתוך ספיישל הטלוויזיה "Alcatraz Connection", אפרופו לופן וכלא). מרגש.


Lupin III: Prison of the Past | יפן, 2019 | 91 דקות | TMS Entertainment | אקשן, הרפתקאות, מסתורין, זניגטה הוא אב טיפוס לצוות רוקט? | קאניצ’י קוּריטָה, קיוֹשי קובּיָאשי [וואטארי מ-“Death Note”], מיוּקי סאוואשירוֹ [קורפיקה מ-“Hunter x Hunter”], קוֹאיצ’י יאמָדְרָה [ספייק מ-“Cowboy Bebop”], דאיסוּקה נאמיקָאווה [ג’ואי מ-“Prison School”] | במאי: טְסוּג'י האטְסוּקי ["רורוני קנשין"] | יוצר מקורי: מאנקי פאנץ’


לקריאה נוספת:
 Lupin III: Part IV
 (ביקורת)

 Lupin III: Part V (ביקורת)
 The Castle of Cagliostro (ביקורת)
 Lupin III
 (סרט לייב אקשן, ביקורת)
Lupin III: Goodbye Partner (ביקורת)

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם