Liar Game: The Final Stage

קמתי היום בבוקר, הכנתי קפה והדלקתי טלוויזיה. בדיוק היה מבזק חדשות, משהו על גלנט עוד פעם. התעדכנתי באימיילים, או ליתר דיוק התאכזבתי ששוב לא קיבלתי כאלה. אבל לפחות את “הבדיחה היומית” קיבלתי כמדי בוקר! הייתה בדיחה מצחיקה הפעם, אבל הכרתי אותה כבר. כשחזרתי בצהריים הביתה הלכתי לישון קצת, אבל לא הצלחתי להירדם לכן הכנתי קפה (הגיון של אשכנזים). ניסיתי להמשיך עוד פרק באיזה ספר של מוראקאמי שבדיוק התחלתי, אבל לא היה לי חשק להמשיך אז הדלקתי טלוויזיה והעברתי לקומדי סנטרל, אבל המאנייקים שידרו ‘צחוק מהעבודה’ שוב. זרקתי נעל על הטלוויזיה והתיישבתי מול המחשב, התעדכנתי בעוד אימיילים וסיננתי קללות נוספות לנוכח התיבה השוממת. למסנג’ר לא היו מחוברים אנשים מעניינים, בפייסבוק עדכנתי סטאטוס זריז, וקראתי עוד קצת חדשות מהארץ ומעולם האנימה, וגם עדכונים מ-“עין הדג“. למדתי עוד קצת מילים לפסיכומטרי, כדי שארגיש שעשיתי משהו משמעותי היום. לאחר-מכן נכנסתי ללוח הבקרה של הבלוג, כשבדיוק חשבתי כי הגיע הזמן לכתוב על הסרט של “Liar Game”. הבנתי שאין לי מושג כיצד אני יכול לכתוב ביקורת שלמה על סרט שדומה 2 טיפות מים לסדרה עליה כתבתי, לכן החלטתי לשרוף פסקה בלספר מה עשיתי היום. הצלחתי.

אז “Liar Game”, הא? כתבתי על הסדרה שהיא הייתה הימור מוצלח, ואחת מסדרות המתח הפסיכולוגיות המהנות בסביבה. מי שלא מכיר ואין לו כח לקרוא את הביקורת על הסדרה, אספר ש…בעצם למה לי לספר? עצלנים, לכו לקרוא. אה רגע…זה ישרוף לי עוד פסקה! ובכן “Liar Game” היא על תלמידת קולג’ תמימה בשם קאנזאקי נאו [Kanzaki Nao] שלא פעם הולכת שולל ונופלת בפח שטומנים לה נוכלים. לכן היא עוף חריג בתוך משחק ה-“Liar Game” אליו היא נכנסת בעל-כורחה יום אחד. הטורניר, המורכב משלבים, הוא משחק קבוצתי שמטרתו להיות בצד המנצח. הדרך לצד הזה רצופה שקרים, בריתות ועוד שקרים. כאשר מבינה נאו שלבד היא לא תתקדם רחוק, היא מבקשת עזרה מאקייאמה שיניצ’י [Akiyama Shinichi] – נוכל מקצועי ואחיו התאום של L. השניים מוכיחים יחדיו לאורך השלבים השונים שעם קומץ של רצון טוב, קורטוב של אמונה והמון המון מזל – אפשר בקלות לנצח את המשחק!

הגענו ל-“Liar Game: The Final Stage”, העוסק…לא תאמינו…בשלב האחרון במשחק! המשחק נקרא “גן-עדן” (במובן המילולי ‘Garden of Eden’), והפרס לזוכה עומד על 5 מיליארד ין, שהם בערך 200 מיליון שקל (ולקהל הקוראים הנאמן שלי מהודו: כ-2 מיליארד רופי). כמו בגן-העדן, גם במשחק הזה יש עצים, הפעם שלושה: עץ עם תפוחים מצופים זהב, עץ עם תפוחים מצופים בכסף ועץ עם תפוחים מצופים בתפוחים. שכחתי איך מנצחים במשחק, אבל אני כן זוכר שאם ייווצר מצב בו כל 12 המתמודדים יבחרו בתפוחים התפוחיים – כולם ינצחו. נאו שואפת להביא לסיטואציה הזו, דבר שמעולם לא קרה בעבר, אך אדם מסתורי בשם “X” מאיים לחבל ברעיון.

הסרט כולו הוא המשך ישיר לסדרה, ולמען האמת נוצר ככל הנראה כחלק ממנה. זו אולי הסיבה מדוע העונה השניה מופסקת בפתאומיות, ולצופים נאמר “רוצים לדעת איך זה נגמר? קנו כרטיס קולנוע”. תארו לכם שאתם רואים פרק של “הבורר”, ונגיד אבי הטחול בדיוק דוקר מישהו ואז הפרק נגמר…אבל במקום ‘המשך יבוא’ או פרומו לפרק הבא, נאמר שעליכם ללכת לקולנוע ולראות את “HaBorer: The Finale Stab”. שערוריה, נכון? אבל לא באמת אכפת לי, אני לא גר ביפן ולא אתם ולא אני משלמים כדי לראות סרטי לייב אקשן יפניים. היחידים שזה כן אמור להפריע להם הם המסכנים שצפו בסדרה בזמן אמת ונאלצו להמתין חודשים רבים כדי לצפות במה שהוא לא יותר משני פרקי המשך מחוברים לכדי סרט ארוך.

הסרט הוא תמצית כל הטוב בסדרה. לצערי המשחק האחרון לא כזה מורכב, מעוות וחולני כמו המשחקים מהשלבים הקודמים, כי נקודת המוצא היא שאין שום סיכוי שכל המתמודדים יסתכנו וייקחו תפוח רגיל במקום מוזהב. החלק המעניין בכל פעם היה לדעת מי הבוגד, ולמען האמת כל פעם יש בוגד חדש. נכון זה כיף? אבל צריך על הדרך לסבול את הדיבורים על הטקטיקות ואת ג’יגסו מהמסור שעושה עבודות מהצד. מי שמצפה להתפתחות ביחסים בין נאו לשיניצ’י, יתאכזב לגלות שאין כזו. כדי להוסיף חטא על פשע, טיזינג בין נאו לשיניצ’י חוזר על עצמו יותר מפעם אחת. For god sakes תתנשקו כבר ותולידו 6 ילדים!

הסרט מספק סגירת מעגל הולמת לסדרה, ולא נראה שהשאירו פתח לעונה שלישית או סרט המשך (על אף שהמאנגה עוד רצה). מצד שני, גם בסיום העונה הראשונה נדמה היה שאין סיכוי להמשך, ו…וואלה, הרייטינג אמר אחרת. רוב גיבורי הסרט הם כרגיל אנשים אקסצנטריים ומוזרים, ולרוב קל להבחין מי בן-אדם בוגדני מטבעו ומי נמושה שהולך עם העדר. זה מעצבן כמעט כמו פוקונאגה, היצור הדוחה בהיסטוריה. בתחילת העונה הראשונה עוד קיוויתי שהוא לא ימשיך ליותר מסאגה אחת, בסוף התברר שהעלוקה הזו המשיך לאורך 2 עונות וסרט.

חודשים אחרי שצפיתי בו, לא זכורות לי דמויות מיוחדות נוספות. הסרט ממשיך באותו קו של הסדרה, ומי שנהנה ממנה ייהנה גם ממנו. עדיין חבל לי שאין סדרות נוספות בסגנון “Liar Game” בטלוויזיה, אבל אני עוד מאמין שנזכה לראות איזו גרסת אנימה בעתיד.


הטוב: מעניין, מצחיק ומותח לכל אורכו.
הרע: קצת חופר, קצת מבלבל ולא מחדש הרבה.
והמכוער: הרצון לראות את הסרט של ‘הבורר’.

ציון במדד OK – סביר פלוס

Liar Game: The Final Stage | מתח, עוד דברים | 133 דקות | 2010 | ההיא ששיחקה את מיסה, ההוא שדומה ל-L | במאי: הירואקי מאסטוייאמה | יוצר מקורי: שינובו קאייטני

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם