Kyō no Asuka Show

אספר היום על מנגה קצרה וחמודה, כזו שלא תשנה את עולמכם או תחסר לכם אחרי שתסיימו אותה, אבל היא מותירה בפה טעם טוב.

אסוקה, גיבורת הסדרה, היא נערה בת 16. אלוהים בירך אותה ביופי אבל התעצל כשזה הגיע לשכל, מה שהופך את אסוקה לאדם שונה מרוב האנשים. ראיית העולם שלה היא, איך לומר, אחרת. אסוקה לעולם לא תחשוש מפני מה שכולם חושבים עליה, לכן היא יכולה, לדוגמה, ללכת לבית הספר בבגד ים… ביום גשום (לטובתה יאמר שהיא בדקה נורמות חברתיות).

בניגוד לצעירות בגילה, טובתם של השונה חשובה לה לא פחות: אם בטעות (או לא בטעות) ראיתם את תחתוניה, וזה עשה לכם את היום, אז מה רע? ונסו להציע לאסוקה חברוּת – היא תדחה אתכם בדרך הכי מנומסת שראיתי אי פעם, ועל הדרך תעשה לכם את היום.

כזו היא אסוקה. וכזו היא המנגה על אסוקה: כסדרה, זו ללא ספק אחת הסדרות היותר רנדומליות אותן קראתי. פרקים רבים מתרחשים בכלל מנקודת מבט של חבר’ה זרים (מבוגרים וצעירים), כאלה שאפילו לא מכירים את אסוקה, אך חייהם משתנים כשהיא מתערבת. אחד הפרקים הזכורים עבורי הוא דיון בין שלושה צעירים חרמנים בחנות ספרים על גוף האישה, שיחה שאסוקה שומעת מהצד. כאשר היא בוחרת להתערב, היא משאירה את החברים המומים. 

פרקים אחרים לעומת זאת הם חסרי פואנטה. אתם תזהו אותם כי הם חסרי טקסט – אלה פרקי ‘סרט אילם’ שמתארים סיטואציה בחיי אסוקה, או מישהו אחר, שנגמרת באופן משעשע. עלילה מתמשכת אגב אין – הדברים הקבועים היחידים במנגה הם אסוקה, אביה של אסוקה, וחברה שמגיחה מדי פעם. הפרק היחיד שרומז לקוראים על ההיסטוריה של אסוקה (ליתר דיוק: איפה אימא?) מגיע לקראת סוף הסדרה ומכריח את הקוראים להבין בעצמם את הקשר.

זוהי אחת הסדרות הבודדות שהגיבורה חיננית הגזרה שלה מופיעה בבגדים תחתונים ובעירום פעמים רבות, ובכל זאת לא הייתי מגדיר אותה לחלוטין כסדרת אצ’י. הסקסואליזציה של אסוקה היא לא פנסרביס, אלא כלי להעברת המסר. אני מזכיר לכם שזו סדרה על נערה קלולסית בת 16 שמתוארת פעמים רבות מנקודת מבט של אחרים, ו-‘אחרים’, צר לי להודיע לכם, חושבים בדיוק את הדברים האלה. בפרק אחד חושפת אסוקה את התחתונים שלה בכוונה, וגם זה רק כדי שהאנס שרודף אותה לא ישים לב שהיא מובילה אותו לתחנת משטרה. את הפרקים בהם אביה תופס אותה בעירום אני לא יכול להסביר.

המנגה עצמה קצרה, רק 48 פרקים. ואני אומר ‘רק’ כי למרות האורך הלא אחיד של הפרקים (חלקם 8 עמודים, חלקם 20), תוכלו לסיים את הקריאה בתוך שעה או פחות. על כל פרק גדוש טקסט תקבלו פרק אילם, אם כי מרבית הפרקים הם משהו באמצע: 11-13 עמודים, ללא הרבה מילים. אה, ויש אנימה. היא שודרה לפני שנתיים, כל 20 הפרקים בני 3 דקות והיא בהחלט מעבירה את רוח המנגה בנאמנות. כמובן שלמקור יש יותר סיפורים, לכן אתם יודעים מה עדיף להרים. בדיוק: את שניהם.


הטוב: פרקים מגוונים; מעניקה חומר למחשבה; עלילות משעשעות; דמות ראשית ייחודית.
הרע: למה אין בנות כמו אסוקה בעולם הזה?
והמכוער: גם אם יש, הייתי הולך לכלא.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

(Kyō no Asuka Show (Today’s Asuka show | יפן, 2009-2013 | 48 פרקים (4 ווליומים) | קומדיה, Slice of Life, סיינן, אצ’י, אפבופיליה | יוצר: טאישי מוֹרי [“!Idejuu”]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם