Kuroko’s Basketball: Extra Game

ביקורת על סדרת המנגה הקצרה שהמשיכה את העלילה המופתית של קורוקו.

ספוילרים לסדרה הראשית של קורוקו. דה.


סביר שתמצאו אנשים המתלוננים על כך שאין מספיק יתושים בקיץ לפני שתמצאו אחד שיגיד ‘בא לי פרק חדש של Kuroko‘. חוסר עניין לציבור לא הרתיע את המנגקה, איש רב תושייה שראה זאת כאתגר והחליט לשחרר לא אחד, לא שניים, אלא שמונה (!) פרקי המשך עבור סדרה שסבא שלכם יספר כמה טובה היא הייתה פעם, בתקופה בה הוא גנב ווליומים חדשים מהבריטים. אך לקראת סוף דרכה של ‘Kuroko’ לא הייתי משתמש בדפי המנגה אפילו כנייר טואלט (בעיקר כי זה לא פרקטי וכואב… ככה שמעתי, לא שניסיתי זאת בעצמי עם המנגה של Bleach. למה אתם מאשימים??).

סדרת ההמשך הקצרה מתרחשת מעט אחרי שתיכון סיירין ניצחו בליגת החורף והפכו לאלופים (אה כן, ספוילרים. ונד סטארק מת והטיטאניק טבעה… תמשיכו הלאה). כעת מגיע איוּם חדש לשכונה: קבוצה של שחקני כדורסל-רחוב מארה”ב בשם Jabberwock (????) מגיעים ליפן כי מסתבר שזה קטע ששחקני כדורסל-רחוב עושים. לאחר שהם מגיעים הם מתנהגים כאילו האדמה שייכת להם, כמו שאמריקאים עושים בסדרות ספורט עוד מאז סדרת הספורט הראשונה אי פעם (פרט טריוויה שקרי: מדובר במנגה מ-1934 בשם ‘Schnauzer no Hockey’ על כלב שנאוצר שמשחק הוקי, אבל הוא תמיד מפסיד כי כלבי שנאוזר לא יודעים להחליק על הקרח… או לאחוז במקל הוקי. בסוף הסדרה הוא הוא מתאבד בעזרת ציאניד, ומהשאריות שלו הכינו דיסקית הוקי ששימשה לניצחון של קנדה באליפות העולם ב-1934, ובכך השנאוצר הפך בפעם הראשונה בחייו – כלומר במותו – למנצח. יחסית לקומדיית ספורט לילדים היה שם הרבה ווירד שיט). 

איפה הייתי? אה כן, הזרים. לאחר שהם מנצחים קבוצה מקומית, אומרים הסטריט-בויז שהיפנים משחקים כדורסל כמו קופים. זה גזעני ולא יפה (אבל נכון). קורוקו, ואיך שלא קראו לכל השאר, כועסים מאוד על האמירות הלא-מנומסות של האמריקאים. יתרה מזאת: הגאיג’ין האלה אומרים ‘Fuck’ ו-‘Bitch’ בין כל מילה (במדד גזענות, דווקא יפן יצאה פה גרועה יותר). אז איך משיגים בחזרה את כבודם האבוד של היפנים? קורוקו מחליט לרצוח אותם… הוא לא פרט עלילה שלצערי קרה, כי אז המנגה הייתה מעניינת. הם מחליטים לשחק כדורסל ובכך יוצרים סופר-גרופ של קורוקו וקאגאמי עם חברי דור הניסים. 

יש דבר אחד עיקרי שלמדתי במנגה הזו: אני לא מבדיל בין הגיבורים בשחור-לבן. סדרת האנימה לפחות עשתה חסד עם אנימציה צבעונית ששמרה על רמת עניין, אבל בתור מנגה זו סדרה לא נהירה בעליל, וכולם נראו לי בלונדיניים. מלבד העובדה שהבנתי מה קרה במהלך המשחק כמו שאני מבין בבישול מולקולרי (ספוילר: אני לא מבין בבישול מולקולרי), הסדרה עצמה היא… איך להגיד יפה… מעניינת כמו טחורים של זברה. הסדרה המקורית נחשבת לטובה, מחמת הספק, כיוון שהיה לה זמן לפתח את הדמויות בעוד שהמהלכים הלא-הגיוניים פותחו בהדרגה. אך בשמונה פרקים בלבד אין את הפריבילגיה הזניחה הזו של בניית עלילה. לא ולא. פרק ראשון: “אתם גרועים”. פרק שני: “פאק יו אנחנו ננקום על מה שאמרתם”. פרק שלישי: משהו שמזכיר כדורסל. פרקים ארבע עד שמונה: קמאהמהא! דיג’יגדל! האדוקן! “אהההההההה”. 

לפחות בסדרה המקורית המהלכים המטופשים — אלה שהקשר בינם למשחק כדורסל הוא מקרי לחלוטין — נחשבו לרעננים והגיעו כתוצאה מלחץ נפשי שנצבר במשך זמן רב. אלא שבמקרה הזה, דמויות נכנסות ל-“Zone” ול-“Super Zone” ול-“Super Zone Mega Emperor Eye 2000” באותה הקלות שאני כותב ביקורות בדקה התשעים על מנגת ספורט קצרה שקראתי לפני חודשיים ושבחיים לא הייתי כותב עליה אם לא היה לי חומר אחר לביקורת. אה, כלומר, באותה הקלות שאני גורב גרביים! לזה התכוונתי!

זה לא סוד ש-‘Kuroko’ לא נועדה להיות הסדרה החכמה בשכונה, אבל “Extra Game”, בדומה לסרט של Yowamushi Pedal, מזקק את מהות הסדרה לתוך מסגרת מצומצמת, אך בעוד ש-Yowamushi לא ניסה להיות אפי מהמקור בפרק זמן קצר יותר… המנגה הזו דווקא כן, ומשחק הגמר בגביע החורף (שאני יכול להישבע שאנשים עפו בו) נראה כמו קאנדי קראש לעומת המשחק במנגה החדשה. ואני בטוח שהסרט החדש של ‘Kuroko’, שיתבסס על הסיפור הזה, יהיה מהנה יותר (או אסבול בו פחות), בעיקר כי סוף סוף אבין מה קורה על המגרש. אבל אני מפציר בפני כל מי שקורא שורות אלו ויש לו איזושהי סמכות: אנא, בלי עוד ‘Kuroko’ לאחר מכן.


הטוב: רק 8 פרקים של סבל. 
הרע: אי אפשר למחוק את הסדרה הזו מהזיכרון.
והמכוער: לגמרי הייתי קורא את ‘Schnauzer no Hockey’. 

ציון במדד OK – סביר מינוס מינוס

Kuroko’s Basketball: Extra Game | יפן, 2015-16 | 8 פרקים | אקשן, כדורסל (הכדור, לא הספורט) | מנגקה: לך לישון


לקריאה נוספת: ביקורת על העונה הראשונה | ביקורת על העונה השנייה | ביקורת על העונה השלישית.

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם