Kuroko no Basuke 3nd Season

· אם בא לכם, קראו קודם את הביקורת על העונה הראשונה ו/או הביקורת על העונה השנייה ו/או כיצד מכינים עוגת כרוב.בין העונה השנייה של Kuroko no Basuke לשלישית קרה לסדרה משהו לא טוב.

במשך שתי עונותיה הראשונות הייתה Kuroko הילד החדש והמגניב בשכונה, זה שיש לו גם קורקינט וגם את הקלף המוזהב של צ’אריזרד. סגנון משחק הכדורסל הלא-ראליסטי (בלשון המעטה) השאיר את המתרעמים בחוץ, בעוד שאנחנו נהנינו ממשחקים קצביים ומותחים. בחציה השני של העונה השנייה הגזימה הסדרה עם ה-Power Ups של גיבוריה, אך סך הכול זו אותה אנימה מטורפת שכולנו מכירים. אז מדוע העונה השלישית (והאחרונה) של Kuroko החלה עם רבע מכמות ההייפ של קודמותיה?

כי !!Haikyuu הגיעה וירתה ל-Kuroko ברגל. ואז Yowamushi Pedal נסעה עם זוג אופניים על אותה רגל מסכנה.

סדרת הכדורעף לימדה את כולנו שאפשר להיות איכותית וראליסטית, וגם לשמור על החוקים הבסיסיים ביותר של ז’אנר השונן. סדרת האופניים לימדה את Kuroko מה זה מתח אמיתי. לפתע, בדיעבד, משחקי הכדורסל של Kuroko נראים מגוחכים אפילו עבור מעריציה הכבדים ביותר של הסדרה. מילא עונה אחת, מילא שתיים, אבל כמה אפשר לחזור על אותה נוסחה? ואני חייב להודות שאפילו אני, שציפיתי בכיליון עיניים לכל פרק, הגעתי לעונה השלישית מותש עוד לפני שריקת הפתיחה.

וההתשה רק גברה, כיוון שחציה הראשון של העונה הוא בזבוז זמן, כבר עדיף לראות חילזון שמסתכל על צבע מתייבש: שני המשחקים בחצי המדובר הם לא רק משעממים, הם מיותרים. כל מי שראה סדרת ספורט אחת בחייו יכול לנחש את התוצאה של שני המשחקים הללו. אך הסדרה מכרה לנו אותם כמשחקים חשובים, ה-Power Ups לא איחרו להגיע וה-ZONE – שהיה אלמנט מיוחד בעונה שעברה – הפך לשמיכה פלוגתית. לפחות הפתיח ממכר.

אלא שאז הגיע החצי השני של העונה, ולמעשה השלב האחרון של הסדרה: משחק הגמר. אפילו אם Kuroko איבדה את המומנטום שלה, גמר זה גמר. אי אפשר לא להתרגש. וכדי להעלות את רף הגירוי, ארבעת הפרקים שלפני הגמר הם למעשה מיני-עונה (עם פתיח משלה והכול) אודות עלייתם ונפילתם של שחקני דור הניסים. אני פרייר של סגות פלשבק, ואפילו אני לא ציפיתי לרמת ההשקעה בארבעת הפרקים הללו. הרבה כדורסל אנחנו לא רואים בסגה, ובסדרה כמו Kuroko זו הפתעה גדולה; הדגש הוא על דרמה, ואת ארבעת הפרקים ביחד אפשר לתאר כ-Kuroko’s Basketball: The Movie. רק המלצה קטנה: כדי להבין טוב יותר את הסגה, מומלץ לצפות בפרקי ה-OVA של הסדרה (פרקים 22.5 ו-41.5 המתרחשים באותה תקופה).

עוד לא הספקתי להתאושש מסגת הפלשבקים, ו-בום: הגמר!
בתחילת הדרך, אי שם בפרק הראשון של העונה הראשונה, משחק הגמר נראה כמו חלום רחוק. כיוון שהמשחקים עד הגמר היו (ברובם) טירוף מוחלט, המשחק האחרון מוכרח להיות אחד מרגעי השיא של ז’אנר הספורט. והוא… בהחלט… כזה.

ברובו. המשחק נמשך תשעה פרקים, שהם בעצם 3 שעות. לא נעים לי להגיד: אבל אף אחד לא יכול לשמור על 3 שעות של אדרנלין גבוה (לא בצורה חוקית, בכל אופן). על כן המשחק האחרון נפתח בהילוך שישי ותוך פרק יורד להילוך ראשון. ואז הוא עולה בהדרגתיות, בהתחלה להילוך שני, ושלישי, ולפני שבכלל שמתי לב: שני הפרקים האחרונים מביאים את הסדרה לשיא שכמותו לא נראה. במנגה, המשחק המדובר נמשך הרבה זמן והקוראים התעצבנו מהטוויסטים והקצב האטי של המשחק. האנימה (בלית ברירה) השכילה לזרז את המשחק, להתמקד במה שחשוב ולסמן מהר וי על מה שלא עובד.

משהו חשוב שלמדתי בעונה הזו: קאגאמי הוא דמות ראשית בלי אופי. ההתפתחות היחידה שלו היא פיזית, אין לו רבדים באישיות ותפקידו היחיד הוא להרביץ תורה בחברי דור הניסים ולגרום להם לא להיות מרוכזים בעצמם. ואין לי בעיה עם כך שהוא כלי תסריטאי זול להעצמת האישיות של הסובבים אותו, אבל אפשר היה לזרוק לו איזה צד אפל. אב מכה, התמכרות לנוטלה. משהו. 

קיוויתי שכל פרקי המשחק האחרון יקבלו אנימציה טובה, אך כנראה שסגת הפלשבק אכלה את מרבית התקציב; אוּלם החלקים החשובים במשחק זוכים לטיפול טריפל A, כך שאין לכם ממה לחשוש. כמו כן, בניגוד לעונה השנייה, הפרקים בעונה הזו לא נפתחים בתקציר בן 3 דקות של הפרק הקודם. זה אולי לא נשמע כמו ביג דיל, אבל זה חסך לעונה הזו יותר מ-70 דקות.


היא אולי לא מלכת המגרש כמו שזכרנו שהיא, אך העונה השלישית של Kuroko החלה בפיגור, והיא עשתה ריבאונד וסיימה עם סלאם דאנק. אני שמח שהסדרה הסתיימה בשלב הזה, בניגוד לסדרות ספורט אחרות – קורוקו לפחות פרשה בשיא (או לכל היותר דקה ממנו). אין לי מושג אם אי פעם נזכה לראות את קורוקו, קאגאמי וחבריהם פעם נוספת על המגרש. אבל לפחות הם השאירו זיכרונות יפים.הטוב: המחצית השנייה של העונה החזירה את כל מה שטוב בסדרה, ואף שיפרה אותו.
הרע: המחצית הראשונה של העונה מלכתחילה איבדה את כל מה שטוב בסדרה.
והמכוער: “ה-Zone…שבתוך ה-Zone”. אתם חייבים להודות כמה מגוחך זה נשמע.

ציון במדד OK
המחצית הראשונה של העונה – סביר מינוס
המחצית השנייה של העונה – סביר פלוס פלוס

(Kuroko no Basuke (Kurok’s Basketball | יפן, 2015 | 26 פרקים | סוג-של-ספורט | יוּקי אוֹנוֹ [זנקיצ’י מ-Medaka Box], קנשוֹ אוֹנוֹ [שום דבר חשוב], הירוֹשי קאמִיָה [לוי מ-“Attack on Titan” | במאי: שוּנְסוּקה טאדה [Bungaku Shōjo] | יוצר מקורי: טאדאטושי פוּג’ימאקילקריאה נוספת:
· Kuroko no Basuke [ביקורת על העונה הראשונה]
· Kuroko no Basuke 2nd Season [ביקורת על העונה הראשונה]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם