Kuroko no Basuke

כאשר הגה ד”ר ג’יימס נייסמית’ את משחק הכדורסל, אני לא מאמין שהוא ציפה אי פעם למשהו כזה; לקרוא ל-“Kuroko no Basuke” ‘סדרת ספורט’ זה כמו לקרוא לדרגון בול Z ‘מדריך לחימה’. נכון, יש בסדרה קבוצת כדורסל. יש גם כדור, סלים ואיזה טורניר. אך אם אתם מחפשים סדרת כדורסל ראליסטית, חפשו במקום אחר: Kuroko no Basuke היא סדרת אקשן שונאנית במסווה של סדרת ספורט: גיבורי הסדרה מפתחים כישורים בקצב מטורף, עובדים על טריקים שאני כמעט בטוח שיש איזושהי צ’אקרה מאחוריהם, ומגיעים ליכולות שגורמות ללברון ג’יימס להראות כמו התלמיד שתמיד נבחר אחרון בשיעורי ספורט (כלומר, כמוני וכמוכם). וכל זה כאשר הם כולה החלו תיכון.

רק זה לא נראה כך תחילה.
הסדרה מתחילה עם קבלתו של קורוקו טטסויה לקבוצת הכדורסל של תיכון סיירין, קבוצה שקיימת שנה בלבד. חברי הקבוצה שמעו שקורוקו, על-אף שהוא לא נראה כך, השתייך בימי חטיבת הביניים לקבוצת כדורסל אגדית שחבריה, למעט קורוקו, מכונים “דור הניסים” (ולא כי למאמן שלהם קראו ניסים). הימים האלה הסתיימו כאשר כל אחד מחברי הקבוצה עלה לתיכון שונה. קורוקו עצמו מכונה “הפנטום השישי המסתורי” מפני שהוא לא התבלט כמו חבריו לקבוצה, ובסופו של דבר הוא נטש אותם מסיבותיו שלו. על פי הגיון אנימה פשוט, קורוקו ודאי טומן בחובו יכולות וכישורים פנומנליים, כישורים שחברי סיירין יתמוטטו כשיראו.

alt

לא ב-“Kuroko no Basuke”.
קורוקו לא רק נראה חלשלוש, כאשר מגיע רגע האמת – מסתבר שהוא באמת כזה. אף אחד מחברי סיירין לא מבין כיצד קורוקו השתייך לקבוצת כדורסל אגדית (“אגדית”. החבר’ה רק סיימו חטיבה והם כבר אגדיים. וואטבר), ובין הספקנים משתייך קאגאמי. קאגאמי הוא תלמיד חדש ביפן שאת מרבית ימיו בילה בארה”ב: מולדת ההמבורגרים והכדורסל, וזו הסיבה שקאגאמי מצטרף אל סיירין בגישה של “כולם פה נחותים ממני”. על אף שקאגאמי אכן בולט ביכולותיו ממרבית חבריו לקבוצה, האגדה על דור הניסים מסקרנת אותו מספיק על מנת לבדוק את יכולותיו מולם. מיותר לציין שמוּלם הוא נראה כמו חומייני שיכור. הדרך היחידה להצליח היא – נו, איך לא – עבודת צוות. כישרונו של קורוקו טמון ביכולת שלו להיות חסר נוכחות, כמו נינג’ה רק בלי כוונה. את התכונה הוא מאמץ אל תוך המשחק: קורוקו מתגנב מאחורי השחקנים ומנתב את הכדור לחבריו, ובעיקר אל קאגאמי שנהיה שותפו הרוחני. הצל של האור או משהו כזה (אנלוגיה שחוזרת על עצמה 20 פעמים יותר מדי במהלך הסדרה).

Kuroko no Basuke מצטיינת בייצור מתח. העונה ראשונה מכסה פרק זמן של שלושה משחקים חשובים בין סיירין לקבוצות מתחרות, בכל אחד מהם חבר דור-ניסים כזה או אחר, כל אחד מוכשר יותר מקודמו. כבר המשחק הראשון מול תיכון קאייג’ו, בו משחק הבוגר החלש ביותר של “דור הניסים”, אינטנסיבי כמו גמר NBA. מיותר לציין שאם ברגעי הקליימקס של המשחק הזה הייתי ישוב בקצה של הכורסה, במשחק השלישי הכורסה כבר הייתה מטר ממני. אני לא זוכר את עצמי דבוק כל-כך למסך בעקבות משחק כלשהו – פיקטיבי או לא – מאז ימי Hajime no Ippo.

alt

כמו בכל שונאן טוב, הסדרה מתרכזת גם בפיתוח דמויותיה בין קרב משחק אחד למשנהו. חלק מהפרקים האלה טובים לא פחות מהמשחקים, וגם זוכים בדרך כלל לטיפול טוב יותר מבחינת אנימציה. ללא הפרקים האלה, המשחקים לא היו כאלה מעניינים מפני שלא היה אכפת לנו מהדמויות. פה אגב טמונה הסיבה שאני מעדיף סדרות ספורט על-פני צפיה בספורט אמתי – הכרת הרקע של המשתתפים באופן אינטימי כל-כך מייצרת עניין רב יותר במתרחש. הסדרה יוצרת אכפתיות לא רק כלפי קורוקו, קאגאמי והיריבים האגדיים; יש חברים נוספים בסיירין ואפילו שחקנים מתחרים (ומוכשרים) למרות שאין אגדה על שמם. חלקם מעצבנים ואגואיסטים, אבל חלקם אנשים טובים שמגיע גם להם לזכות. עד כדי כך בולט העניין ב-‘קורוקו’ שיש באנימה לפחות שני משחקים שלא הייתי בטוח איזו קבוצה אני מעודד.

המהלכים במשחק בכלל לא ראליסטיים. אני אולי לא צופה הרבה בכדורסל, אבל הביטו רגע ב-AMV של האנימה. ועכשיו הביטו דקה בגמר שבין עירוני ט’ לתיכון בליך. יש קצת הבדל. זו הסיבה שאמרתי שהסדרה לא נועדה למי שמחפש סדרת ספורט ראליסטית – האנימה פה בשביל הכיף: כל מה שאנו יודעים שלא אפשרי בחיים האמתיים, בטח שלא בגיל 16, מובא לנו במנות קצובות בנות 20 דקות. הכניסו לכל העסק טורנירים ללא קריין מעיק שצורח למיקרופון, והרבה גיטרות חשמליות, וקיבלתם את סדרת הכדורסל המגניבה והמותחת ביותר שנוצרה To date. עד לעשירית השנייה האחרונה לא תמיד ברור מי המנצח, ואני מקנא מאוד בברי המזל שיזכו לצפות בסדרה במרתונים. ההמתנה הארוכה בין פרק לפרק הייתה סיוט.

alt

נכון לכתיבת שורות אלה עוד אין לי מושג אם תהיה עונה שניה. אני בהחלט מקווה שכן, מפני שהסדרה נבנתה עם כוונה להמשך: תכניות האימונים של הגיבורים, חשבונות לא סגורים וגם שני חברי דור-הניסים שעוד לא הוצגו. אני מפחד לדעת באיזה אופן הם עשויים להיות חזקים ומוכשרים יותר מהשלושה שכבר ראינו, אבל בקצב הזה – מישהו עוד יהפוך לסופר סאייה.


הטוב: לוקחת את משחק הכדורסל למקומות חדשים.
הרע: השאלה היא האם זה עדיין כדורסל?
והמכוער: תצלום הרנטגן של עמוד השדרה שלכם אחרי שניסיתם לבצע הטבעה.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

alt

(Kuroko no Basuke (Kurok’s Basketball | יפן, 2012 | 25 פרקים | כדורסל על סטרואידים | יוּקי אוֹנוֹ [זנקיצ’י מ-Medaka Box], קנשוֹ אוֹנוֹ [שום דבר חשוב] | במאי: שוּנְסוּקה טאדה [Bungaku Shōjo] | יוצר מקורי: טאדאטושי פוּג’ימאקי

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם