Kuroko no Basuke 2nd Seasonתתפלאו אבל הספויילרים (ל-2 העונות) מינימליים.


“The Zone”
“Thor’s Hammer”
“Over Flow”
“Ignite Pass”
“Mirage Shot”

רבותי, הכירו: אלה מונחים בכדורסל.

לפחות כך לפי Kuroko’s Basketball. אם העונה הראשונה עוד מעמידה פנים שמדובר בסדרת כדורסל, עונתה השנייה כבר לא מתביישת להודות שמדובר בסדרת-קרב שמתרחשת במקרה על מגרש כדורסל.

אם מישהו מתכנן ללמוד את חוקי המשחק על פי האנימה הזו, קרוב לוודאי שאותו מישהו יגמור בבית חולים. אך זה לא אומר שהדבר עובד לרעתה, אם כבר להפך: אלמנט התחרותיות קיים בסדרה יותר מבהרבה סדרות ספורט אחרות, ובשילוב כוחות-העל של הגיבורים הופכת Kuroko לאחת מסדרות הספורט (כן, ספורט) האינטנסיביות שקיימות. מחפשים כדורסל אותנטי? תראו Slum Dunk או NBA. 

Kuroko’s Basketball 2 היא המשך ישיר לעונה הראשונה. חברי סיירין – הפעם עם מייסד הקבוצה קיושי שנעדר מטורניר העונה שעברה – נכנסים למשחקי גביע החורף הגדול והמשמעותי יותר. הפעם הם בוגרים ונחושים בהרבה משהיו קודם.

העונה עצמה מספיקה להכיל פחות משחקים, רק שלושה, אבל כל אחד מאותם משחקים הוא אכזרי, מותח וצמוד. אגב, הגיהינום יקפא לפני שמשחק חשוב של סיירין יסתיים בתוצאה לא צמודה. בניגוד לעונה שעברה, אין הפעם התמקדות במשחקים מול דגי רקק (זוכרים אותו?), מעתה סיירין מתמודדים רק מול מלכים, מוכתרים ולא מוכתרים. ואם כבר לא מוכתרים…

המשחק של סיירין מול תיכון קיריסאקי דאיצ’י הוא להערכתי המשחק האמוציונלי ביותר של העונה. שני המשחקים האחרים מול דור הניסים גדולים וטובים כמו שמצופה מהם, אך זה דווקא המשחק מול קבוצת הרמאים הוא שגורם לורידים במצח לבלוט; אם Kuroko היא סדרת מכות על המגרש, אז המשחק הזה הוא כבר טבח לכל דבר. 

בעונה הזו גם המהלכים המיוחדים עולים שלב.
כ-90% מהם ודאי היו מובילים לפסילה בעולם האמיתי, אבל אדגיש שוב, Kuroko היא לא סדרה למי שמחפש ראליזם. גולת הכותרת של המהלכים החדשים היא ה-Zone. בביקורת על העונה הקודמת התלוצצתי על כך שבקצב הזה, מישהו בעונה הזו יהפוך לסופר סאייה. מסתבר שצדקתי: ה-Zone הוא מצב בו שחקן נהיה מאוד מרוכז ויכולותיו פועלים על אוטומט.
אני חייב להודות שברגע הראשון בו ראיתי את ה-Zone עברה בי צמרמורת. כדורסל (או מה שזה לא יהיה) מעולם לא נראה טוב יותר מאשר ברגע הזה. כמובן שכמו עם הסופר סאייה, גם ה-Zone נהיה מסורסר בהמשך: במשחק האחרון בעונה, המצב הקיצוני והמיוחד מגיע בכל הזדמנות אפשרית.

הגיבורים עצמם מתפתחים רבות ולא רק בכל הנוגע לכדורסל. קאגאמי פוגש העונה את חבר ילדותו טאטסוּיה שלימד אותו כדורסל בארה”ב. בשל סיבה שאני עד עכשיו לא לחלוטין מבין, הוא הופך לדושבאג ורוצה להשמיד את קאגאמי על המגרש. זו גם הסיבה שאלכס, המאמנת המקורית של שניהם, באה ליפן: כדי לראות את שני תלמידיה ראש בראש. אין לה כמובן פייבוריט, אבל היא מאמנת את קאגאמי על מנת שהוא יביס את טאטסויה. איזו נשמה טהורה.

זו העונה הראשונה בה הכרנו את כל חברי דור הניסים. מורסקיבארה וחביב הקהל אקאשי הם סוף סוף יותר מצלליות ברקע. את אקאשי עוד לא ראינו משחק, יש להניח שנראה אותו בגמר מול מי שלא יתמודד מולו. אך מוראסקיבארה הוא יריב שמצליח לגרום לאאומינה להיראות כמו חתלתול. המשחק נגדו, ונגד החבר הבוגדני של קאגאמי, הוא משחק מיוחד בשל כך שסיירין מפגינים בו מקצועיות לכל אורכו, ולא נלחמים בעור שיניהם על ניצחון דחוק (אפילו שהתוצאה בכל זאת צמודה).

ערך ההפקה של הסדרה שודרג; ישנם פחות פרקים בעלי אנימציה בינונית, הגרפיקה איכותית יותר והמשחקים זורמים בזכות המגרש הגדול יותר של גביע החורף. על אף זאת מפריע לי שפרקי העונה נפתחים בתקציר לא-כזה-קצר של אירועי סוף הפרק הקודם, חלקם תופסים 3 דקות מהפרק. בלעדיהם ניתן היה לדחוס עלילה של פרק שלם נוסף לתוך העונה, משהו שלא היה מזיק בהתחשב בסוף היחסית קטוע.

על אף האינטנסיביות, מדובר בתחילת הטורניר ומפחיד אותי לחשוב מה מחכה בהמשך הדרך.
הפגמים שאחרים רואים ב-Kuroro הם עבורי היתרון והייחודיות של הסדרה. מה שחשוב הרי זה המתח, ומתח ניתן לייצר גם אם השחקנים היו מטביעים סָלים מהסטרטוספרה. Kuroko היא סדרה טובה שזכתה להפקה מיוחדת ונאמנה למה שהיא באה לייצג, שזה בעיקר כיף.

מה עוד אפשר לדרוש משונן? 


הטוב: אינטנסיבית יותר; יפה יותר; ראוותנית יותר.
הרע: תקצירים ארוכים מדי בתחילת הפרקים; לא סדרה לפלצנים.
והמכוער: Kukuriko’s Basketball, כדורסל תרנגולים.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

(Kuroko no Basuke (Kurok’s Basketball | יפן, 2013-14 | 25 פרקים | ס…ספורט? | יוּקי אוֹנוֹ [זנקיצ’י מ-Medaka Box], קנשוֹ אוֹנוֹ [שום דבר חשוב] | במאי: שוּנְסוּקה טאדה [Bungaku Shōjo] | יוצר מקורי: טאדאטושי פוּג’ימאקי


לקריאה נוספת:
· Kuroko no Basuke [ביקורת על העונה הראשונה]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם