-Kino’s Journey – the Beautiful World

הרשו לי בפתח הביקורת לומר דבר מה: לא אכפת לי מסדרת האנימה של ‘קינו’. לא זו החדשה אלא האחת ששודרה (גם במחוזותינו) לפני עשור ומשהו. יודעים מה? מחקו את מה שאמרתי. ניסוח נוראי. זה לא שלא אכפת לי – אני לא חסר לב או משהו כזה (בעצם אני כן אבל זה לא רלוונטי) – העניין הוא שבהקשר הסדרה החדשה, לא אכפת לי במיוחד מה שהיה פעם. ‘קינו’ אפיזודית לחלוטין, לשתי הסדרות יחדיו יש בלחץ כארבעה פרקים חופפים, ואם הסדרה הקודמת עשתה דברים בדרך אחרת – וואלה, שיבושם לה. שתיהן לטעמי טובות. מלחמת ההשמצות ברשת מוכיחה שום דבר מעבר לכך שבאינטרנט מוכנים לריב על כל דבר (חוץ מאשר על טום הנקס, אילון מאסק ופיצות).

“המסע של קינו” היא – לא תאמינו – סדרת מסע של דמות ושמה קינו. כעת הרשו לי לחשוף ספויילרון עתיק יומין (ולא משמעותי לדעתי) אחרת כתיבת הביקורת תהיה בלתי אפשרית: קינו היא בת. היא אמנם נראית כמו בן ולא טורחים לציין שהיא בת בפרקים הראשונים, אולם הערפל המגדרי חסר משמעות מלבד העובדה כי פעם אנשים חשבו שהיא משתינה בעמידה ואז אנשים הבינו שהיא משתינה בישיבה (… או עדיין בעמידה. לא שופט).

קינו שלנו אוהבת לטייל. ‘אוהבת’ זה אנדרסטייטמנט כי טיול הוא תכלית הקיום שלה. בעודה רוכבת על אופנוע מדבר ושמו הרמס (וזה כל הסיפור לגביו: הוא אופנוע, הוא מדבר וקוראים לו הרמס) מבקרת קינו בארצות שונות. מאוד שונות; הארצות ב-‘קינו’ הן כמו ערי-מדינה, אוטונומיה עצמאית עם היררכיה וחוקים שונים אחת מהשנייה. הכיף הגדול פה הוא המסתורין סביב היעד הבא אליו קינו והרמס נוסעים; בארץ אחת לדוגמה מותר עפ”י חוק לרצוח; ארץ שכנה בקטע מטריד של קולינריה, וזו האחרת בנויה כולה על גלגלי ענק ונעה ללא הרף, רומסת כל מה שנקרה בדרכה (לתשומת לב חובבי “מנועי התמותה“) וכן הלאה. במובן מסוים “המסע של קינו” היא כמו “גולשים בזמן” רק לקהל מעט יותר אינטליגנטי; כל ארץ שכזו – על שלל חוקיה ואזרחיה המוזרים – היא מעין ראי לציוויליזציה דומה שלנו עם תנאים שונים. רוב הארצות אגב שומרות הפתעות בשרוול, בדר”כ לרעה אך לעתים גם לטובה; הארץ בה רצח מותר, למשל: בעת הגיעהּ מגלה קינו כי זו אחת הארצות הבטוחות והנחמדות בהן ביקרה (והרציונל מאחורי כך הגיוני).

קינו בדרכים חלק הארי מזמנה וכך גם אנחנו; התרחשויות רבות ומעניינות יש גם בדרכי העפר, כולל מפגש טעון עם כבשים או פרק אמוציונלי במיוחד אודות קבוצת סוחרים נודדת והשפחה שלהם. אל תתנו לחזוּת הבהירה והחביבה של ‘קינו’ להטעות, הנרטיב אולי קליל וחביב ברובו אולם כמו העגבנייה בטוסט יכולים הדברים להשתבש מהר ובאופן כואב.

הסדרה אגב אולי קרויה על שמה אך בשליש מהפרקים קינו כלל לא הגיבורה; כשלא היא זו שמבקרת בארץ חדשה, כנראה זה שיזו. שיזו הוא הרפתקן אחר שלצדו כלב מדבר ושמו ריקו (וזה כל הסיפור לגביו: הוא כלב, הוא מדבר וקוראים לו ריקו). לא נוצרת תחושה כלשהי שביקור כזה או אחר היה מסתיים אחרת לוּ קינו הייתה שם במקום שיזו או להפך, אך האופי השונה של הגיבורים מעניק פרספקטיבה אחרת לאירועים. בעוד קינו עושה מעשים טובים ממניעים אנוכיים (ולעתים נקמניים), שיזו אלטרואיסט ולא יכול לשבת בחיבוק ידיים. כמו כן, סיפורו של שיזו מעניין ולוּ מהסיבה שלמסע שלו יש מניע ספציפי, בעוד קינו עושה זאת כי ככה.

קשה לומר שכל פרקי הסדרה איכותיים; אי-המשכיות בדרך-כלל מתכון בטוח לפרקים לא אחידים ברמתם, וזה נכון גם פה. חלק מהמקומות בהם מבקרת קינו חסרי פואנטה (מה שלגיטימי כשחושבים על זה. מצטער לאכזב אתכם אך הטיול האחרון שלכם לאמסטרדם משעמם, כמו כל טיול גנרי אחר שעשיתם בחייכם).

חרף הפרקים (וחצאי-הפרקים) הפחות טובים, “המסע של קינו” היא אחת הסדרות המוצלחות ששודרו לאחרונה (משפט מוזר לכתוב ב-2018) ועל כן היא מומלצת לכולם, בין אם צפיתם בגרסה מ-2003 ובין אם לא היה לכם את ערוץ האנימה הישראלי (… ובין אם היא לא  ‘סדרת מסע אפיזודית אופטימית אך מלנכולית על גבי אופנוע בעולם ביזרי’ הטובה מבין השתיים ששודרו בעונת השידור הקודמת). עלו על האופנוע וצאו עם קינו למסע.


הטוב: שובת לב, מעוררת מחשבה ובעלת סיפורים מעניינים.
הרע: לא כל הפרקים כאלה טובים.
והמכוער: 2018 ועוד אין רימייק ל-“גולשים בזמן”.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

בלה בלה (Kino’s Journey – the Beautiful World- (Kino no Tabi – the Beautiful World | יפן, 2017 | 12 פרקים | סטודיו Lerche | הרפתקאות, פנטזיה, מדע בדיוני, בּההההה | אאוי יוקי (אסוּי מ-“Boku no Hero Academia”), סומה סאיטו (טאדאשי מ-“!!Haikyuu”), יואיצ’י אומהארה (צ’אריאוס מ-“Shingeki no Bahamut: Virgin Soul”), קייניצ’ירו מאטסודה (האלטר מ-“Clockwork Planet”) | במאי: טומוהיסה טאגוצ’י (“Twin Star Exorcists”) | יוצר מקורי: קייצ’י סיגסאווה (“Sword Art Online: Alternative Gun Gale Online”)

לקריאה נוספת
2 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) אומר/ת

  ואוו ביקורת ממש מושקעת , כל הכבוד !
  אם אתה\את עדין פעיל באתר אני אשמח אם תוכל להמליץ לי על אנימה בז’אנר רומנטיקה ,למשל אנימה שדומה לסקיפ ביט או the wallflower,נשק אותו לא אותי וParadise Kiss {עדיף שכמה שיהיה יותר דומה לParadise Kiss בהקשר הרומנטי .)
  שהדמות הראשית עושה מהפך,לא אכפת לי גם עם יהיה פנטזיה .

 2. idom אומר/ת

  Ore Monogatari
  https://animeok.co.il/ore-monogatari/

  (אני סתם משתמש אבל זו סדרה מקסימה)

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם