×× Kakegurui

לא ידעתי כמה התגעגעתי ל-Kakegurui עד שצפיתי בפרק הראשון של העונה: במהלך שלדעתי סדרות צריכות לאמץ יותר, היא נפתחת – על הדקה הראשונה – במשחק הימורים מותח שנמשך לאורך כל הפרק, בלי שום ‘מאירועי הפרקים הקודמים’ או אקספוזיציה כפויה  (‘הו שמואל-קוּן, לא ראיתי אותך מאז ש-[הכנס שם של אירוע] ב-[הכנס של של מקום] ב-[הכנס מסגרת זמן]. בוא אספר לך מה אני עשיתי מאז’). מדוע להזכיר תירוצי-עלילה שקרו בעבר ולאיש לא אכפת מהם, כשבמְקום זאת אפשר לקפוץ לאלמנט שהצופים אהבו מלכתחילה? הימורים גרוטסקיים ופרצופי Ahegao (בבקשה אל תעשו גוגל. שמרו על התמימות שלכם).

בקצרה, למי שלא זוכר ואכפת לו משום מה: בבית ספר אליטיסטי מסוים כל התלמידים אוהבים להמר. למעשה, הם לא עושים שום דבר מלבד הימורים, כי לא ראיתי ולוּ איש חינוך אחד לאורך הסדרה (פרק יום-הורים עשוי להיות נפלא). ההימורים, כיאה לילדי עשירים, הם על סכומים גבוהים ולעתים על ערך חייהם, ותלמיד שהפסיד עשוי להיות משועבד לשארית חייו. יומקו, תלמידה מסתורית חדשה, הגיעה בעונה שעברה לבית הספר והחלה, מהתחתית, להפיל את המהמרים הגדולים, רובם חברי מועצת התלמידים הכוחנית.

בעוד שהעונה הראשונה היא על טהרת “הרוזן ממונטה כריסטו”, זו החדשה נכנסת למחוזות “משחקי הכס”: אל המוסד מגיעים, במפתיע, חברי שבט מומובאמי – כולם בני משפחה בדרך זו או אחרת, כולל יומקו שלנו אותה איש מהם לא הכיר קודם (זה בסדר, גם אני שוכח את שמות בני-הדודים שלי, ויש לי כוּלה אחד). שבט ילדי השמנת החליט כי הגיעה העת לבחירות, זאת בתקווה להדיח את הנשיאה הנוכחית קירארי. ואם חשבתם שהבחירות  פה בארץ ברוטליות, לחברי שבט מומובאמי יש מה ללמד את הפוליטיקאים שלנו: בני משפחתה המורחבת של יומקו (וגם יומקו) הם אנשים מופרעים וחולי נפש, חלקם לא רואים ממטר את טובת האחר, והם ידרסו את אימא שלהם עבור ניצחון וטוב אולי זה לא כזה שונה מבחירות בישראל.

בכל אופן, האקשן מתחיל: ההימורים בעונה החדשה עולים שלב והם כוללים אצבעות כרותות, הרעלות, קפיצה ממגדלים וגם, הנורא מכל, תחרות איידול.

ההבדל בין קאקגורוי לבין סדרות הימורים אחרות (נו, מלבד הסקסיזם) הוא שהגיבורה, יומקו, היא לא חתיכת אפס (סליחה קאייג’י, עדיין אוהב אותך): בכל רגע נתון שולטת יומקו במצב, גם כשהיא במוד Crazy Eyes (שזה 90% מהזמן). יומקו אוהבת להמר יותר משאתם אוהבים לנשום, ואם בעונה הקודמת עוד אפשר היה להסביר את הקווסט שלה בטענה ‘היא עושה את זה כדי לנקום’ (יש איזה סיפור לא ברור עם אחותה), בעונה הזו אין ליומקו תירוץ: היא תהמר על הכליה של עצמה רק כי זה נשמע לה כיף. לא חברי מועצת התלמידים ולא שבט מומובאמי המורחב – יומקו היא הסכנה האמיתית פה, ומרענן לשם שינוי לראות לא את הגיבורה מתפתחת אלא את הסובבים אותה.

בניגוד גמור ליומקו, אין לי מושג מדוע סוזוי עדיין דמות. סוזוי הוא האיש שמנקודת מבטו מתרחש, כביכול, הסיפור: הוא תלמיד ממוצע מינוס ומהמר ממוצע מינוס מינוס מינוס, שכל מזלו בחיים זה שהוא מכיר את יומקו ומזדנב אחריה כמו גרופי (כמו ניק מ-“גטסבי הגדול”, רק מעצבן). לסוזוי נוכחות של יתוש ביצות, ואני תוהה למה אנשים בכלל ממשיכים להסתובב איתו ומדוע הנרטיב מתעקש להפוך אותו למעניין; הוא תורם גורנישט לעלילה, וגם את העבודה האחת שהוטלה עליו – להיות האיש שמסביר את העלילה – הוא עושה לא משהו, כי רוב הזמן הוא בעצמו מבולבל (וזה אם הוא בכלל נמצא).

אבל בואו לא ניתן למטלית הזיעה האנושית להרוס את הכיף: קאקגורוי היא טראש, אבל טראש שכיף לראות. היא לא מתנצלת על היותה חסרת בושה אלא מאמצת את מי שהיא, בלי אצ’י אל תוך גרון הצופים (והיא בקלות יכלה ליפול למחוזות האפלים האלה). העונה השנייה מביאה את הסדרה לשיאים חדשים, ואני בכנות מסוקרן מהכיוון אליו מתקדם הסיפור; שמעתם נכון, לשם שינוי אכפת לי הפעם גם מהעלילה (מה שמותיר את העננה סביב עונה 3 למדאיגה).

עדיין לא הייתי אומר שזו סדרה להראות לסבתא (אלא אם היא  ממש ליברלית) אך עבור אוטאקו ממוצע, כזה שמחפש משהו להעביר עמו את שעות הפנאי, ובלי זלזול ניכר באינטליגנציה – כדאי להמר על Kakegurui.


הטוב: הימורים בהילוך עשירי; אפילו הסיפור נהיה מעניין.
הרע: סוזוי, לך הביתה.
והמכוער: לגלות שהדמות החדשה הכי מעניינת בכלל לא במנגה.

ציון במדד OK – סביר פלוס

×× Kakegurui | יפן, 2019 | 12 פרקים | מותחן, הימורים, אצבעות נוגעות בשפתיים בחושניות | סטודיו MAPPA | סאורי הייאמי [מיהו מ-“.Bakuman”], מינאמי טאנאקה [האנה מ-“Hanayamata”], טטסויה טוקוטאקה [קן מ-“Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga”], מיוקי סוואשירו [קורפיקה מ-(Hunter x Hunter” (2011″], אייאקה פוקוהארה [קאסומי מ-“Dies irae”], טומוקאזו סוגיטה [גינטוקי מ-“Gintama”], מאיוּ אוּדוֹנוֹ [גארוּם מ-“Garo”] | בימוי: יואיצ’י הייאשי [“Garo”], קיושי מאטסודה | יוצרים מקוריים: טורו נאומורה, הומורה קאוואמוטו


לקריאה נוספת: ביקורות הימורים
Kakegurui
[ביקורת על העונה הראשונה]
♦ Tobaku Hakairoku Kaiji [ביקורת מנגה]
♦ Gyakkyō Burai Kaiji: Hakairoku-hen [ביקורת אנימה]
♦ Kaiji [ביקורת לייב אקשן]
♦ Kaiji 2: Jinsei dakkai gêmu [ביקורת לייב אקשן]
♦ One Outs [ביקורת אנימה] 
♦ Liar Game [ביקורת לייב אקשן]
♦ Liar Game: The Final Stage [ביקורת לייב אקשן]
♦ Life is Money [ביקורת מנגה]

לקריאה נוספת
2 תגובות
  1. Vesil אומר/ת

    אני ידבר על הדולפין שבחדר, האם יש שם באמת דמות מעניינת שלא הייתה במנגה ואם כן מי היא?

    1. רם קיץ אומר/ת

      ריי

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם