(Kaiji (Live Action

ילדים, הימורים זה דבר רע. אבל אם כבר ממילא התדרדרתם לעולם הזה, נסו להשתתף במשהו שיגרום לרולטה רוסית להיראות כמו מחבואים. מה יש לכם להפסיד? אה, את החיים שלכם.

מה לבלוג הזה ולהימורים, אתם שואלים? טטסויה פוג'יווארה, מי שאתם מכירים בתור לייט מסרטי "מחברת המוות", הגיבור מ-"באטל רויאל" ודוֹדידוּ (יוכח בקרוב) חוזר בתפקיד נוסף "על הקצה", הפעם בתפקיד איטוֹ קאייג'י, מהמר עם יותר מזל מאשר שכל.

מי שמכיר את סדרת האנימה של סטודיו Madhouse מסוף 2007 לא צריך היכרות עם עלילת הסרט החדש. קווי העלילה של שניהם ישרים כמו קרש בין שני בניינים: קאייג'י הוא יפני שנכשל בהכל – בלימודים, בעבודה, בזוגיות ובהיגיינה. לאחר שהוא גילה כי הסתבך עד הצוואר בחובות כבדים, אותם השאיר לו חבר טוב שארז מזוודות וברח, מקבל קאייג'י את הזדמנות חלומותיו לא רק לנקות את החוב אלא אף לצאת עשיר.

אך אליה וקוץ בה, וקאייג'י מגלה כי "הזדמנות חלומותיו" היא ספינת פאר עם עוד 200 לוזרים כמותו. מחצית מהאנשים על הסיפון צפויים לא לחזור אל החיים האזרחיים בעוד החצי האחר צפוי ללכת הביתה עם סכום מכובד. ואם לא, אז לכל הפחות נקיים מחובות. איך? בעזרת משחק פשוט של אבן-נייר-ומספריים ("…המנצח בין השניים…") בגרסה עם קלפים. המטרה פשוטה: להיפטר מכל הקלפים ולהישאר עם מינימום 3 כוכבים, כאשר כל מתמודד מפסיד או מרוויח כוכבים בהתאם לתוצאת המשחק. כן, בערך "יו-גי-הו", רק שב-"יו-גי-הו" אין את הקטע הזה שהמפסידים נלקחים לחדר צדדי וצורחים מכאב (וחבל).

אני מוכרח לשבח את יוצרי הסרט שכן חשבתי, אישית, שהסרט יכסה (לכל היותר) את סאגת ספינת ההימורים מהמנגה המקורית. אך לא עברה שעה בטרם החלה הסאגה השנייה, זו שנחשבת לטובה והפסיכוטית יותר באנימה: הדרבי האנושי. באמצעות טוויסט חכם ששינה את עלילת המנגה, מוצא קאייג'י את עצמו בתחרות המתישה ביותר שהמוח האנושי יכול להעלות על הדעת. בתחרות הזו נאלצים קאייג'י וחבריו לעבור מקצהו האחד של גורד שחקים אחד לקצהו האחר, בלי, נגיד ככה, להשתמש במדרכה. כל מה שמפריד בין קאייג'י לתהום בעומק עשרות מטרים הוא מוט ברזל בעובי סנטימטרים בודדים.

ברגע שמתחילה התחרות קשה למצוא מרווחי נשימה, ואפילו אני (שיודע איך זה אמור להסתיים) מצאתי את עצמי נפעם מהתחרות, תחרות שמוציאה מהמתמודדים את הטבע האנושי, ומסתבר שהוא לא נחמד. מעריצי סרטי "מחברת המוות" ישמחו לגלות בסרט הופעת אורח של לא אחר מאשר קניצ'י מטסויימה, כלומר L בכבודו ובעצמו (וקראוזר מ-Detroit Metal City). כן, הסרט מפגיש את פוג'יווארה ומאטסויימה לראשונה מאז ימי "מחברת המוות" העליזים, רק שבמְקום שני גאונים במרדף חתול-עכבר, כאן שניהם לוזרים. אני כמעט בטוח שהליהוק הזה מכוון.

יש לי רגשות אמביוולנטיים כלפי העיבוד החדש. הוא מעבד, מצד אחד, את אחת מסדרות המנגה הטובות-יותר של השנים האחרונות, ולצורך כך הוא מגייס שחקנים מוכשרים למדי. מהצד השני של גורד השחקי… המטבע, 130 הדקות שבו מכסות עלילה בת צפונה מ-20 פרקים. סאגת האבן-נייר-ומספריים נגמרה עוד לפני שנכנסתי לשוונג שלה, ונדמה היה שמיהרו לסיים עם הסיפור הזה כדי להגיע כמה שיותר מהר לדרבי האנושי. אני מבין שאבן-נייר-ומספריים זה לא "סקסי" כמו אנשים שתלויים בין שמיים וארץ, ובכל זאת. קצת חבל.

למרות היותו נאמן עלילתית למקור, יש מספר שינויים שכדאי לציין, ובראשם אנדו. מי שבמקור היה כריש הלוואות מפוקפק שהכניס את קאייג'י אל עולם ההימורים, גידל בסרט הזה שדיים. וזה הגיוני, כי טענה שחוזרת כלפי הסדרה היא היעדר תמוה של נשים (מה? נשים לא נכנסות לחובות?). מלבד היותה של אנדו אחת הדמויות הראשיות בסרט (ולא דמות משנית כפי שהייתה במקור) היא זכתה לאלמנט נוסף: רגשות. אנדו הפכה לקול של היגיון הקטן בים השחיתות, והיא וקאייג'י מפתחים יחסי אהבה-שנאה. רואים? לפעמים סרטי לייב אקשן משנים גם דברים לטובה.


הסרט של קאייג'י מספק בדיוק את מה שנדרש ממנו: מקסימום הנאה במינימום זמן. הוא נאמן למקור ויקרוץ לצופים חדשים, והצופים הוותיקים שמגיעים מהמנגה או האנימה ייהנו מהשינויים והפרשנויות (או שהם ייהנו לחוות שוב את הסיפור הממכר הזה). אמנם הסרט סובל מבעיות של עיבודי לייב אקשן אחרים, ובהם משחק מוגזם, אבל בסרט בו התסריט מכיל משפטים כמו  "אם אתם מפסידים, אתם זבל" ו- "לנצח זה הדבר החשוב ביותר", המשחק המוגזם הגיוני לחלוטין. צפו בסרט, ההנאה מובטחת.


Gambling Apocalypse Kaiji | יפן 2009 | דרמה, מתח, אקשן, הימורים, יפנים מסכנים, יפנים בחליפות, יפנים מסכנים בחליפות | 130 דקות | טאטסוייה פוּג'יוָוארָה, קְניצ'י מאטסויימה, יוּקי אמאמי | הפצה: קודאנשה | במאי: טוֹיה סָאטוֹ | יוצר מקורי: נוֹבּוּיוּקי פּוקוּמוֹטוֹ ("אקאגי").


לקריאה נוספת:
Kaiji [ביקורת על החלק השני של המנגה]

• Gyakkyō Burai Kaiji: Hakairoku-hen [ביקורת על אותו חלק שני, אבל באנימה]
• Kaiji 2: Jinsei dakkai gêmu [ושוב אותו סיפור, רק בלייב אקשן]
Mr. Tonegawa: Middle Management Blues [ספין אוף קומדיית מקום עבודה]

לקריאה נוספת
1 תגובה
  1. […] את האלימות שלו מעט יותר ריאליסטית: יש גם טרילוגיית סרטי לייב אקשן בכיכובו של טטסויה פוג'יווארה (הנער הראשי מ"באטל רויאל". […]

התגובות נעלות