!!K-ON [העונה השניה]

“ללא מוזיקה, החיים היו טעות” / ניטשה

כולל העונה שעברה, ה-OVA ופרקי האקסטרא, יש ל-K-ON לא פחות מ-40 פרקים. 40 פרקים בהן הבנות הספיקו לאכול מספיק עוגות כדי לחטוף סכרת, לשתות תה יותר מנזיר בודהיסטי ולנגן במספר לא מבוטל של פסטיבלים בבית-הספר. מצד שני, אני מכיר מישהו שב-37 פרקים בלבד השמיד 5% מאוכלוסיית העולם. אבל לא הוגן להשוות.

העונה השניה של !K-ON (להלן “!!K-ON…כי טובים שני סימני הקריאה מן האחד) לא מתחילה בבאנג. הבנות כולן עלו שנה, אבל פני הדברים נשארו פחות או יותר זהים: יוּאי – על אף שכישורי הגיטרה שלה (כפי שהסולו בתחילת הפרק הראשון יעיד) שופרו במעט – עדיין אותה יצור מעוות הממשיך לאחר כל בוקר לבית הספר ולעשות הכל כדי לישון עוד. ריטסו, מנהיגת המועדון, ממשיכה להתעלל במיאו, שמעמדה K-ONכסמל סטטוס גלש מהחיים האמיתיים אל תוך הסדרה עצמה וקיבלה מועדון מעריצים משלה. מוּגי נעשית עשירה יותר ככל שחולף הזמן ואזוסה כבר לא על תקן ‘החדשה’.

העונה השניה מתנהגת כבר בתחילתה על תקן ‘סוף’, כאשר במשך פרקים רבים מוזכר מה יקרה למועדון אחרי שארבע מתוך חמש הבנות יעזבו. תאמינו לי, זה חתיכת קסם; אם העונה הראשונה על 14 פרקיה (נו, כולל ה-OVA) כיסתה כשנתיים, העונה השניה בת 26 הפרקים ממלאת שנה שלמה. מדובר בסממן הבולט ביותר שהיוצרים מעולם לא בנו על הצלחה כה רבה לסדרה; הדיסקים עם שירי הסדרה הם בין המושמעים ביותר ברדיו, מכירות הבּלו-ריי הרקיעו שחקים ורבבות אוטאקואים שמנים נהרו לחנויות לרכוש ווזלין ופוסטר גדול של מיאו.

אני חייב להודות, על-אף שעליונותה של העונה החדשה ברורה הרבה יותר מזו של הראשונה, בשל אורכה הרב היא גם הכילה פרקים משעממים יותר. מחציה השני הפסקתי לעקוב אחריה שבוע-שבוע וצברתי שלושה פרקים לצפות על מנת לראות במכה. כך שאם יהיה פרק משעמם, הוא יוחלף מיד בפרק משעמם קצת פחות, במקום שהוא ייצרב לי במוח שבוע שלם. לצערי הרב, ניכר היה בפרקים רבים שהיוצרים זעקו למסך “נגמרו לנו הרעיונות, הנה לכם פרק שאפילו לבנות עצמן משעמם”. חבר’ה – היה פרק שלבנות היה חם, אז הן חיפשו מזגן. היה אפילו פרק שסגרו שסגרו את חדר המועדון בשל שיפוצים, אז הן חיפשו חלופה. היה גם פרק של מחנה אימונים. מה הבעיה בזה? כלום, חוץ מזה שכבר היו 2 כאלה בעונה הקודמת. אך בעוד שהפרקים הללו ממלאים לרוב תפקיד של פילרים בסדרה שהיא ממילא Slice of Life (כזו שהתפתחות משמעותית בעלילה זה לא משהו שכדאי לחכות לו), היו גם פרקים רבים שפשוט יצאתי מהם עם חיוך.

כזה היה הפרק בו יוצאות הבנות לפסטיבל רוֹק, פרק שפשוט צעק ונשם “BECK” לכל אורכו. פרק מוצלח נוסף היה הפרק בו הבנות נוסעות לטיול שנתי לקיוטו (ידעתם שבתיכון טיולים כאלה הן אחת לשלוש שנים?). אתנחתה טובה מכל השצף-קצף היה פסטיבל התרבות, בו הבנות השתתפו בהצגה כיתתית של רומיאו ויוליה, ואת התפקידים שלהם מאיישים מיאו וריטסו בהתאמה. אך שיא השיאים היה פרק 20 (“!Mata Mata Gakuensai“), הידוע גם כפרק ‘המופע’, בו הבנות דופקות את הופעת חייהן בפסטיבל בית הספר. הפרק היה גדוש אדרנלין והתרגשות מההופעה, עד שלא יכולתי בעצמי להפסיק לחייך כמו אוויל.

בין היתר, הושם דגש רב יותר על דמויות משנה, כמו חבריה לכיתה של אזוסה שאחת מהן היא במקרה אחותה (ואשת החיל) של יואי. הפרקים בכיכובן היו חמודים, אבל הקשר שלהם לרוח הסדרה הלך ואיבד ממשמעותו ככל שחלף הזמן. לכן כשראיתי בפריוויו שהולך להיות עוד פרק בלי הבנות המרכזיות שלנו, לא נותרו לי יותר שערות למרוט.

העונה אופיינה במספר רב של שירים חדשים, כמו גם 2 פתיחות וסיומות חדשים. אף אחד K-ONמהם לא השאיר עלי רושם מסויים, אולי למעט שיר הסיום השני (“!NO, Thank You“, מדוע כל דבר שקשור לסדרה צריך להסתיים בסימן קריאה?). מלבד זאת סוף סוף נרשמה קפיצה משמעותית בכמות ההופעות של הבנות שאנחנו אשכרה זוכים לראות, ולא מונטאז’ים הנעים ברקע.


אם הייתה העונה מצטמצמת לאותו אורך פרקים כמו קודמתה, הייתי אומר ללא ספק שמדובר באחת הסדרות המוצלחות בשנה האחרונה. מספר הפרקים הממש טובים מתקזז כאשר באים לא מעט פרקים מיותרים, או כאלה שכבר חזרו שוב על נושא שנטחן בעבר. הבנו שהן אוהבות לאכול עוגות במקום להתאמן, הבנו שיואי וריטסו צריכות ללמוד למבחנים, והבנו שמחנה אימונים זה דבר חשוב. אך בסופו של דבר יצאתי רק עם הזכרונות הטובים; מהפרקים שגרמו לי לחייך, מהמוזיקה החדשה, ומהדמויות שקשה לא לאהוב. לדעת שהעונה השניה לא הייתה בזבוז מוחלט, והביאה את “!K-ON” למחוזות חדשים, בהחלט עושה טוב. עכשיו נשאר להתפלל שסרט הקולנוע החדש שהוכרז לא ינפץ את מה שהסדרה בנתה לרסיסים. מומלץ? בהחלט. חובה? תלוי מה עושה לכם את זה.

הטוב: עונה מוזיקלית וטובה יותר מקודמתה, והעלילה הגיעה לשיאים חדשים.
הרע: פרקים רבים שפשוט לא קורה בהם כלום.
והמכוער: קרוסאובר של “מחברת המוות” ו-“K-ON”.

ציון במדד OK – סביר פלוס

K-ON!!

!!K-ON | קומדיה, דרמה, מוזיקה, שעמום | 2010 | 23 דקות | סטודיו Kyoto Animation | במאי: נאוקו יאמאדה | יוצר מקורי: Kakifly

לקריאה נוספת:
· !K-ON [העונה הראשונה]
· K-ON! OVA Special: Live House

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם