עונת יולי 2019: סקירה מקוצרת

סקירה קצרה מהרגיל הפעם, כי לא הספקתי להתנסות עם  כל הסדרות שרציתי לראות. לא נורא, תתמודדו.


Vinland Saga

גולת הכותרת של עונת הקיץ (ואולי של השנה? ימים יגידו): אפוס היסטורי מבית סטודיו Wit. איך אפשר  לא להתרגש.

Vinland Saga – אשר מבוססת על המנגה הנהדרת של מאקוטו יוקימורה – מתרחשת טיפה’לה צפונה משנת 1,000, בשלהי תקופת שלטונו של סוון הראשון מלך דנמרק: האנגלים נלחמים בדנים והדנים באנגלים. מלחמת הירושה על כסאו ומורשתו של סוון מותירה שבילי דם לאורך ארצות האוקיינוס האטלנטי.

נשמע נהדר, כן, אבל את “משחקי הכס” הויקינגי הזה נוכל לראות רק במורד הדרך – זאת כי Vinland Saga נפתחת בכפר ויקינגים נידח באיסלנד. בכפר מתגורר ת’ורפין – ילד (די מעצבן, אם לומר את האמת) שחולם לצאת להרפתקאות ולשחוט אויבים בשדה הקרב, זאת מבלי להבין את משמעות הדבר. חייו של ת’ורפין משתנים כאשר אל הכפר מגיעים ה… אממ… Jomsvikings (יומויקינגים? ג’ומויקינגים?) – קבוצה מובחרת של ויקינגים-שכירי-חרב אשר קשורה, איכשהו, לאביו של ת’ורפין, ראש הכפר.

סדרת המנגה המקורית (שאני ממש אוהב) נפתחת מספר שנים קדימה עם ת’ורפין הנער – בעוד אל עברו הברוטלי מגיעים הקוראים זמן קצר לאחר מכן. יש שיגידו כי ההחלטה של Wit להתחיל את הסדרה כרונולוגית היא מטופשת, משום שעיקר המתח הוא להבין  איך הדמויות האלה מהעבר הופכות למי שאנו רואים בהווה. אחרים יגידו כי ההחלטה דווקא נבונה, משום ש-Wit חתכו את השומן על-מנת לטוות נרטיב בסדר כרונולוגי.

לי אישית לא אכפת לכאן או לכאן. מה שאני כן יכול לומר הוא שלפי 3 הפרקים הראשונים (שזמינים באמזון פריים), ניכר כי הסטודיו יודע מה הוא עושה: סדרת האנימה מרתקת, דרמטית, ברוטלית ועם דיאלוגים מושחזים. חובבי היסטוריה בפרט ייהנו מ-Vinland Saga לא רק כי היא בנויה על מאורעות היסטוריים אמיתיים – אלא גם כי הדמויות הראשיות שלה מבוססות על אנשים שחיו ונשמו באותה תקופה (כולל ת’ורפין עצמו). אמנם לא הייתי ממליץ להיבחן בהיסטוריה רק על-סמך הידע שצברתם בסדרה, אבל היא בהחלט מרחיבה אופקים.

לאלו מכם שחוששים מכמויות הדם – כיאה לסדרה על ויקינגים, Vinland Saga אלימה לפרקים. עם זאת, היא לא מתקרבת לרמות של, נניח, Berserk או אפילו Attack on Titan (מבית אותו סטודיו). כלומר את האלימות בה אפשר לעכל. יודעים מה? אתם מוזמנים להתנסות רק עם סצנת הפתיחה הברוטלית של הסדרה; אם שרדתם, לא יהיה לכם קושי עם שאר הפרקים. Vinland Saga שווה את זה.


Fire Force
[Enen no Shouboutai]

בואו נבהיר משהו: לקרוא ל-Fire Force סדרה על מכבי-אש היא כמו לקרוא לנארוטו סדרה על נינג’ות. מה היא כן? סדרת אקשן על אנשים שנלחמים באש. פיזית נלחמים באש. לא עם זרנוקים אלא אגרופים וקסמים ומה לא. הסדרה מתרחשת בתקופה מוזרה בה אנשים פשוט… מתלקחים בספונטניות. כשאני אומר “מתלקחים בספונטניות” אני לא מתכוון לכך שהם נשרפים ומתים מיד, אלא הופכים למפלצות-אש שזורעות הרס וחורבן.

לשם כך הוקמה יחידה לוחמת שמטרתה לכבות את האנשים הבוערים (אין לי מושג אם הם מתעסקים גם עם שריפות רגילות ומצילים חתולים שתקועים על עץ). גיבור הסדרה, שינרה, הוא צעיר שבדיוק הצטרף ליחידת העלית הזו, והוא מסוגל לשלוט באש בלי להפוך למפלצת עשן.

ו… זהו בערך. האנימה היא מבית David Production (החבר’ה מאחורי JoJo) והיא נראית נהדר, עם כמה מסצנות האקשן הטובות שראיתי השנה – מה שמפתיע בהתחשב בכך ש-Fire Force צפויה לרוץ שנה שלמה (עניין נדיר בימינו). David Production לא חוסכים בתקציב ורק על זה מגיע להם שאפו. לגבי הסיפור, אין לי מושג לאן הוא עתיד להתקדם, לא קראתי את המנגה, אולם הנחת היסוד הראשונית מעניינת דיה כדי שאמשיך לצפות בה… כשהיא תחזור לשידור, כי נכון לעכשיו הסדרה בפסק זמן בעקבות הטרגדיה ב-KyoAni (שריפות זה נושא רגיש בתעשייה).

עריכה: אוקי, נראה כי הסדרה תשוב לשידור כבר בסופ”ש הנוכחי. כנראה הנושא לא כזה רגיש.


Cop Craft

בואו נבהיר משהו: לקרוא ל-Cop Craft סדרה על שוטרים היא כמו לקרוא ל-Fire Force סדרה על מכבי-אש. מה היא כן? סדרת אקשן על שוטרים שנלחמים ביצורים מיתולוגיים.

הסדרה מתרחשת 15 שנים לאחר ששער מסתורי נפתח באוקיינוס השקט, שער שהביא לעולמנו שלל יצורים מיתולוגיים – פיות, אלפים ואנשים שיוצאים לחדר כושר ולא מעלים על זה סטורי באינסטגרם. העיר סן-תרזה, שנבנתה על האי קאריאנה (סמוך לאותו שער) – היא מופת לדו-קיום, ובה חיים 2 מיליון יצורים אגדיים לצד-בני-אדם… הוא לא משפט לגמרי נכון. כלפי חוץ העיר אמנם משגשגת, אך הרחובות שורצים בפושעים מכל הסוגים והזנים.

קיי מאטובה הוא בלש במשטרת סן-תרזה. קיי הוא טיפוס קשוח ש-“לא פועל לפי הכללים”. כן, זו סדרה של קלישאות משטרה – אבל אני מזכיר לכם שזו גם אנימה, ומוזר לראות את הקלישאות האלה בשפה היפנית. כאשר קיי חוקר מקרה של חטיפת פיה רמת-דרג, מצוותת אליו טילארנה — אבירה לוחמת מהצד השני של השער אשר אינה מכירה את חוקי העולם שלנו. אתם בוודאי לא תאמינו אך קיי וטילארנה לא מסתדרים בהתחלה – אבל בהמשך הם כן.

מי מכם שרוצה לצעוק “בואנה, הם העתיקו מהעלילה של הסרט הדבילי ההוא עם וויל סמית’ בנטפליקס” – ובכן, אם כבר ההפך הוא הנכון: Cop Craft מבוססת על סדרת לייט נובל שרצה עוד מ-2009 (ואותה כותב שוג’י גאטו, יוצר Amagi Brilliant Park ו-!Full Metal Panic). אני יכול לומר בוודאות שנהניתי משלושת הפרקים הראשונים: העולם נבנה בקפידה, הדמויות מעניינות והסיפור הבלשי לא רע בכלל. יש לי בעיה מסוימת עם הפרק השלישי שמחליט למהר עם הסיפור כאילו הסדרה מסתיימת מחר (היא לא) — אבל אף אחד לא מושלם. מי שמחפש סדרת Buddy cop לא-טיפוסית וכן-טיפוסית במקביל, מוזמן לתת ל-Cop Craft הזדמנות (אגב, ה-Buddy cop הוא ממש לא ז’אנר שהמציאו האמריקאים; צפו ב-Stray Dog של אקירה קורוסאווה מ-1949).


עד כאן, מניח. רציתי לצפות ולספר לכם אודות Astra Lost in Space ו-Given (עליהן יש ביקורות טובות) אך לא הצלחתי לפנות עבורן זמן, לכן הן יחכו לתורן בביקורת המלאה. אתם כמובן מוזמנים לספר בתגובות מה אהבתם או לא אהבתם בעונת השידור הנוכחית ומה סוג המילקשייק האהוב עליכם.

לקריאה נוספת
1 תגובה
  1. Onigiri אומר/ת

    נשמע שיש לי למה לחכות העונה.
    ומאוד מקווה לא להתאכזב מוינלנד.

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם