(JoJo’s Bizarre Adventure (OVA

ג’וטארו הוא קוּל. הוא כל-כך קוּל שהוא כולא את עצמו בתא מאסר כי כי הוא חושש מפני עצמו. עד כדי כך הוא קול שהוא לא צריך אפילו לדבר – מבין כל גיבורי הסדרה ג’וטארו הוא שפוצה פיו הכי פחות, הבדל של שמים וארץ מסבא שלו ג’וזף כשזה היה צעיר.

דיאו ברנדו הוא גם קוּל. הוא כל-כך קול שהוא הכניע את אויבו המושבע ג’ונתן – סבוֹ של ג’וזף – ללא גוף. הוא כל-כך קול שהוא שרד 100 שנים בקרקעית האוקיינוס וכעת הוא רוצה לשלוט בעולם. לאחר שדיאו צבר לעצמו כוח וצבא, יוצאים ג’וטארו וקבוצה של קוּלים כדי להילחם ולשים לדיאו סוף. 

אבל קודם הקדמה!
עשור וחצי לפני שהופקה לראשונה הסדרה שאתם מכירים, המילים “JoJo” ו-“אנימה” יצרו רק קונוטציה אחת: 13 פרקי OVA מאמצע שנות ה-90 ותחילת ה-2000. כיצד 13 פרקים מתפרסים על-פני כל-כך הרבה שנים? התשובה מעצבנת: פרקים 8-13 הופקו לפני פרקים 1-7. כנראה שהתקציב הספיק לשישה פרקים בלבד ולכן הוחלט להפיק רק את הפרקים המאוחרים והמגניבים יותר. מי שחי באותם זמנים ולא הבין מה קורה על המסך אוּלץ לפנות למנגה (מקדם מכירות גאוני כשחושבים על זה). רק שנים לאחר מכן, כאשר ה-OVA צבר פופולריות בכל העולם, ניתן אור ירוק להפקת הפרקים החסרים. הדבר יצר אבסורד בו בין פרק 7 (החדש ביותר שהופק) לפרק 8 (הישן ביותר שהופק) מפרידים כמעט עשר שנים.

אל תתנו לבלגן הקטן הזה להשפיע עליכם: סדרת ה-OVA היא אחת מסדרות השונן היותר טובות שיצא לי לראות.

זו הפעם הראשונה בה סדרה של JoJo לוקחת אותנו ליפן, אך הם לא נשארים בה הרבה: בגלל דיאוֹ ברנדו מצויה אמוֹ של ג’וטארו בסכנת חיים ועליו וחבריו להגיע למצריים כדי לתת לדיאו 10 מכות. בדרך הם עולים על ספינה נטושה ועוצרים גם בהודו. בכל פרק עליהם להתמודד מול לוחם מיומן כזה או אחר ששולח דיאו, וכמעט תמיד הם צריכים להשתמש בכוח השכל לא פחות מבכוחם הפיזי. למעשה לא תראו בסדרה סצנות אקשן גדולות במיוחד. הפרקים הטובים ביותר הם הפרקים בהם הגיבורים לא זזים הרבה (באחד מפרקי הסדרה ג’וטארו והאויב משחקים בהימורים ובפרק אחר אסור לגיבורים לדרוך על האדמה פן יותקפו).

כאשר צפיתי ב-JoJo גרסת 2012 (למי שלא מכיר: היא מכסה חלקים מוקדמים יותר במנגה) תהיתי רבות אודות ה-OVA המפורסם וכיצד הוא יכול להיות כביר יותר ממה שראיתי בסדרה החדשה. הרי למען השם, ג’וזף בסדרה החדשה נלחם מול שלושה אלים! בשיא הסיפור הוא מתרסק במטוס קרב עם אנדרואיד-נאצי לתוך לוע של הר געש. For fucks sake, איך מתעלים על משהו כזה?

רק כשסוף סוף ראיתי את ה-OVA הבנתי כי חשבתי בכיוון הלא נכון. לא תמצאו ב-OVA סיפור אפּי עם מטוסי קרב ואנדרואידים נאצים. אפילו הקרב הסופי מול דיאו מאכזב ביחס לקרב הגדול הראשון (הראשון!) שהיה בין ג’ונתן לדיאו בתחילת המנגה. מה שכן תמצאו ב-OVA הוא סיפור מסע מהודק אודות קבוצה נחושה של צלבנים; אכפת היה לי מהדמויות ב-Stardust Crusaders (שם הסגה) מבסיפורים המוקדמים יותר.

למעשה היה לי אכפת מכולם למעט ג’וטארו עצמו שהוא גיבור מעט… בנלי. כיוון שבמסע נמצאים גם ג’וטארו וגם ג’וסף – מנין לנו שה-“JoJo” ב-JoJo’s Bizarre Adventure” מתייחס לג’וטארו? לסבא ג’וזף יש תפקיד מכובד לא פחות בסיפור. רק שיש למישהו תפקיד מכובד אפילו יותר: פּוֹלנארף, שרירן צרפתי שדיאו הרג את אחותו ומצטרף למסע כדי לנקום. ספרתי ושמתי לב שלפולנרף יש יותר פרקים בכיכובו מאשר למישהו מהג’וג’ואים, מה שגרם לי לתהות מדוע הסדרה לא נקראת “Polnareff’s Bizarre Adventure”? וסמכו עלי כשאני אומר לכם שלולא פולנרף, הסדרה הזו הייתה משעממת הרבה יותר.

אחרי מסע מפרך חוצה יבשות, מגיעים הגיבורים לקרב החשוב בחייהם (והשני הכי חשוב בחייו של ג’וזף. ברצינות – אנדרואיד נאצי והר געש. איך הוא לא נרדם משעמום בקרב מול דיאו?). הקרב הגדול מול דיאו לא מאכזב: הוא מתפרש על פני כל העיר המצרית וההרס הוא תענוג לעיניים. כיאה למעמד, ערכי ההפקה בשני הפרקים הללו מזנקים! ולא פלא: את פרק 12 ביים הבמאי המנוח האגדי סאטושי קון, ואילו את פרק 13 ביים הירוֹיוּקי קיטאקוּבּוּ, הבמאי של “Blood: The Last Vampire” ואחד האנימטורים הראשיים ב-“Akira”.

עוד לא צפיתי בגרסת 2014 של Stardust Crusaders שתגיע בהמשך השנה, אך אני בספק אם קרב הסיום יראה טוב כמו שהוא נראה ב-OVA (ואני מזכיר שמפרידים ביניהם 20 שנה). לפני שתצפו באותו הסיפור, מומלץ להכין שיעורי בית ולראות כיצד נראה המקור. את 13 הפרקים תוכלו לסיים מהר. הם אולי פחות אנרגטיים ברובם ומיושנים – אך הרבה אהבה הושקעה בהפקתם. 


הטוב: מעניינת לכל אורכה; עומדת במבחן הזמן; סיום אפי.
הרע: סדר הפקה מבלבל.
והמכוער: רק באמצע הסדרה הבנתי את ההיגיון בעיצוב הכובע של ג’וטארו.

 ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

(JoJo’s Bizarre Adventure (OVA | יפן 1993-1994, 2000-2002 | 13 פרקים | אקשן, הרפתקאות, על-טבעי, שונן, קוּליות | סטודיו APPP | ג’ורוֹטה קוֹסוּגי [אסומה מ-“Naruto”], קיוֹשי קובייאשי [דאייסוקי ג’יגן מ-“Lupin III”], צ’יקאו אוֹאוּטסוקה [ד”ר אגמן מ-“Sonic”], הירוֹטאקה סוּזוּקי (נפטר) [טנשינהאן מ-“Dragon Ball Z”], קאטסוג’י מוֹרי [Ken the Eagle מ-“Gatchaman” ו-J.J מ-“Gatchaman Crowds”], נוֹבּוּאוֹ טאנאקה [סוֹסאי-X מ-“Gatchaman Crowds”] | בימוי: כל מיני | יוצר מקורי: הירוֹהיקו אראקי

לקריאה נוספת:
· JoJo’s Bizarre Adventure [ביקורת על הסדרה מ-2012]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם