Have a Song on Your Lips

סאטורו הוא נער נמוך קומה וללא חברים המתגורר בעיירה טרופית קטנה. בסופו של כל יום לימוד אוסף סאטורו את אחיו הבכור הסובל מפיגור. נאזונה, מנגד, היא תלמידה פופולרית, ובסוף יום הלימודים היא מתאמנת במקהלת בית הספר. אולם החזות השמחה על פניה מסתירה עצב רב: אימה נפטרה לפני מספר שנים ואביה נטש אותה. המקהלה מסבה לה אושר רב ובריחה מהמציאות, מציאות אשר מתערערת עם בואה של המורה החדשה למוזיקה, יורי קאשיוואגה, פסנתרנית ידועה מטוקיו. מדוע זנחה יורי קריירה מבטיחה בעולם המוזיקה, ותמוה מכך – מדוע היא מסרבת לגעת בפסנתר?

שלושת הסיפורים הללו מצטלבים בסרט “Have a Song on Your Lips” [או Kuchibiru ni Uta o] שיצא לאקרנים ב-2015. על אף שהוא לא מנפץ את הנוסחה הקלאסית של סרטי ‘מורה חדש בא לעשות סדר’, מדוּבר בדרמה נהדרת עם טייק מעניין על הז’אנר. יורי, בתור התחלה, לא מגיעה מתוך תחושת שליחות: כמו תלמידיה, גם יורי זקוקה לעזרה. זו הסיבה שחברתה הטובה (המורה אותה החליפה) קראה לה לדגל. הרי לפי עולם הקולנוע, אין כמו עבודה עם בני נוער כדי להוציא אדם ממשבר. במציאות יורי הייתה שוקעת בדיכאון עמוק יותר.

תלמידות המקהלה נמצאות חודשים ספורים לפני התחרות האזורית, וליורי אין כל כוונה להדריך אותן. יתרה מזאת, היא מאפשרת גם לבנים להצטרף למקהלה, לראשונה בתולדות בית הספר. בעקבות כך, רמת הטסטוסטרון במקהלה מזנקת, אם כי לא בגלל הזוהר הרב של עולם המקהלות, אלא כי יורי היא יפת תואר וחיננית גזרה (אפילו ערך הוויקיפדיה של השחקנית, יואי ארקאגי, נפתח ב-“She is known for her beauty”). לכן אין זה פלא שנאזונה לא מרוצה מהשינוי: לא רק שמקהלתה האהובה אינה מוכנה לתחרות, זיופי הבריטון של הבנים ההורמונליים מרחיקים את חלום הזכייה. סאטורו, מנגד, לא יכול היה להיות מאושר יותר: בזכות הצטרפותו למקהלה התיידד לראשונה בחייו עם תלמידים אחרים, ונוסף על כך הוא גילה בעצמו כישרון לשיר כמו מלאך. אך חייו הפרטיים מפריעים לפריחתו המאוחרת בדמות אביו האוסר עליו להשתתף במקהלה. לא כי זה “בילי אליוט”, אלא כי לא יהיה מי שיאסוף את אחיו של סאטורו מדי יום.

חלק נכבד מיופיו של הסרט הוא הסביבה בה הוא מתרחש. העלילה שלו מתרחשת באיי גוטו הנידחים (אזור שמוּכּר היטב לצופי Barakamon – גם היא יצירה על ידוען בתחומו שמכתת רגליו לפריפריה). זו מבחינתי סיבה מוצדקת דיה על מנת לצפות בסרט: הנוף הטרופי מעורר קנאה, ובשמחה הייתי צופה ב-132 דקות של גלים המתנפצים על החוף. חלקי העיירה שאינם חלק מערוץ “החיים הטובים” מצטלמים גם הם לפרטי פרטים. הבמאי טאקהירו מיקי (“Hot Road”) היטיב לתת אופי למקום המגורים של גיבוריו; יורי גרה בדירה קטנה ואת ארגזי הקרטון היא לא טרחה לפרוק, כיאה לתנודות בחייה. סאטורו מתגורר בבית עץ יפה עם משפחתו, ואחיו ישוב תמיד בסלון, כמעין תזכורת קבועה כי לא סאטורו הוא מרכז העניינים בבית. נאזונה מתגוררת עם הורי אימה המנוחה בבית מקושט ושמח, אך את מרבית זמנה מבלה נאזונה בכנסיה המקומית שאימה נהגה לפקוד (שיעור היסטוריה בהפתעה: כ-10% מאוכלוסיית איי גוטו הנם צאצאים של הקקורה קירישיטן, נוצרים קתולים שירדו למחתרת בתקופת המדיניות הבדלנית).

אין בסרט הזה אנשים רעים, רק אנשים שרע להם. כאשר מתעמתים התלמידים מול יורי, הם עושים זאת מתוך תחושה שהיא מתנשאת עליהם. סרטון בכיכובה בו רואים את יורי נוטשת קונצרט בתחילתו רק תורם למעמדה כאליטיסטית. אולם כאשר מתאחים הקרעים, מגלים את יורי האמיתית, הפוחדת, זו שעברה טרגדיה שהובילה למה שקרה בסרטון (סיבה ותוצאה אשר זהות באופן מעורר חשד למתרחש בתחילת “Shigatsu wa Kimi no Uso“).

חלקו המאוחר של הסרט מוקדש לחזרות אינטנסיביות, וכראוי לסרט שעוסק במקהלה, תשמעו בו אנשים שרים: גם מי שאינו חובב שירה צפוי ליהנות מהעולם המוזיקלי העשיר. שיר הנושא של הסרט, עמו מתחרים גיבורינו בָתחרות, הוא “Tegami” של אקי אנג’לה (אם צפיתם ב-“Colorful” כנראה שמעתם אותו). זהו שיר שקשה להוציא מהראש ברגע שמאזינים לו, ואם גם אחרי הביקורת המשתפכת שלי אין לכם כוונה לצפות בסרט – לפחות הקדישו 5 דקות עבור סצנת השיא, ביצוע המקהלה בתחרות.

לא מדובר באחד הסרטים הכי טובים שראיתי, אך הוא מיוחד בדרכו שלו ויוציא אמוציות גם מהציניקנים שבכם. כל אחד יכול למצוא בו לפחות היבט אחד שמעניין אותו: בין אם האי הטרופי, המוזיקה, הסיפורים האישיים, המתח התחרותי או אפילו אם אהבתם את Hibike! Euphonium ואתם מחפשים קונספט זהה (זו כבר סדרת האנימה השלישית שהסרט הזה מזכיר). השחקנים, גם אלה הצעירים, נותנים עבודה משובחת, ואת העיניים לא תוכלו להוריד מיואי ארקאגי (או מהשחקן של סאטורו הדומה לקניצ’י מאטסוימה). “Have a Song on Your Lips” הוא סרט דרמה פשוט אך מרגש שיעלה לכם חיוך על השפתיים… ושיר.


Have a Song on Your Lips | יפן, 2015 | דרמה, שקיעות | 132 דקות | יוּאי ארגאקי, יורי טְסוּנמאטְסוּ, סאטוֹרוּ קוּוָארה, פוּמיקוֹ קימוּרה, קנטה קיריטני, היקארי אישידה | במאי: טאקהירו מיקי | יוצר מקורי: אייצ’י נאקאטה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם