Hanayamata

נארוּ היא נערה בת 14 שמתוארת כמישהי רגילה, ואכן היא אחת הדמויות הראשיות המשמימות שראיתי השנה. למזלה, סדרת האנימה החדשה Hanayamata היא לא רק עליה. חברתה הטובה ביותר של נארו היא יאיה, תלמידה מצטיינת, יפה ופופולרית (למה היא לא הגיבורה?). נארו חשה שהיא רק הצל של חברתה הקרובה, אך כל זה משתנה כאשר היא פוגשת את חנה (האנה, אבל נישאר עם חנה). חנה היא נערה אמריקאית שעוברת לכיתתה של נארו ואובססיבית לדבר אחד: יוסאקוי. בדרך כלל אמריקאים שנהיים אובססיביים למשהו מהתרבות היפנית זה בדרך-כלל אנימה, מנגה, משחקים או סמוראים אנד שיט. אבל מה זה לכל השדים יוסאקוי?

אני מתחיל לחשוב שהיפנים ממציאים דברים כדי לעשות עליהם סדרות (כאילו שמשחק זיכרון יכול להיות ספורט לאומי. קארוּטה זו המצאה!). מסתבר עכשיו שיש דבר כזה שנקרא יוסאקוי, ו-Hanayamata עובדת קשה כדי למכור לכם את הריקוד היפני המסורתי הזה בתור משהו מהנה. חנה מנסה לשכנע את נארו להקים יחדיו מועדון יוסאקוי, אך נארו – כמו יתר חברותיה – מביטות עליה במבט מוזר. בצדק. זה כמו שאמריקאי יבוא לארץ וישכנע אתכם להצטרף לחוג ריקודי הוֹרה.

אם לא הבנתם עד עכשיו, Hanayamata זו סדרה לבנות. כלומר, בנים – צפו בכיף, כמו שאני צפיתי. אבל שום תירוץ שתספרו לעצמכם לא יסתיר את העובדה שזו סדרה על קבוצה של נערות בכייניות בחטיבת ביניים שמקימות מועדון ריקודים מסורתי. ואני סבבה עם זה.

בתור היותה סדרת דרמה (ספוילר: סדרת אימה זה לא), שמה Hanayamata דגש חזק על פיתוח דמויות. לאורך 12 פרקיה תראו כיצד נארו הופכת מנערה ביישנית עם פחד קהל, לנערה ביישנית עם פחד קהל שנכנעת ללחץ חברתי. אי אפשר כמובן להקים מועדון עם שתי חברות בלבד, ולכן אט אט מצטרפות אליו עוד בנות שמעולם לא רקדו הוֹרה אבל אוהבות את נארו (השד יודע למה) ולכן נותנות לזה הזדמנות. לכל אחת מהבנות (חוץ מנארו משום מה) יש בעיות מהבית; לרוב אבא, אימא או אחות שמהווים מקור לחץ, אך יוסאקוי – מסתבר – הוא הפתרון להכל. 

אם זה נשמע כאילו אני לא מחבב את הסדרה, זה לא נכון. אני לא מחבב רק חצי ממנה: קצת אחרי תחילתה, בדיוק כמו המועדון, נתקלת Hanayamata בקשיי התפתחות. הפרקים אטיים להחריד והבעיות של חברות המועדון לא אמינות ומלאות במלודרמה (בכל רגע חיכיתי שמישהי תצעק “soy tu madre”). אם תצליחו לשרוד את הפרקים האלה, תגיעו לחלק של הסדרה ששווה היה לחכות בשבילו. אני אוהב לקרוא לו ‘החלק הנסבל’ (ידוע בלטינית בתור “Tolerabilem Partem”). באופן אירוני, הדרמה ב-Tolerabilem Partem דווקא עולה מספר שלבים, אבל היא שם כתוצאה ממשהו אמין, משהו ששווה לעשות בשבילו דרמה, ולא ה-‘אכלו לי שתו לי’ של הפרקים הראשונים.

קשה לומר ששווה לכם צפות ברצף של פרקים משעממים (יש לציין שהפיילוט לא ביניהם) רק כדי להגיע לרצף של פרקים משעממים-פחות, חלקם אעז לומר מעניינים למדי. התשובה טמונה בטעמכם האישי: האם אתם אוהבים את הז’אנר? אם כן, לכו על זה. חוץ מזה: Hanayamata היא לא סדרה של שונן ג’אמפ. בנארוטו או בליץ’ למשל, סביר מאוד לשמוע מישהו שיגיד לכם “חכה, אחרי פרק 245 זה נהיה מעניין”. Hanayamata זו אנימה בת 12 פרקים בלבד. 12 פרקים נכנסים 20.416666 פעמים ב-245. איך זה בשביל פרופורציות?

אציין לטובה גם את איכות ההפקה. 
Hanayamata הוא הבייבי החדש של אטְסוּקוּ אישיזוּקָה, אחת הבמאיות המבטיחות בתעשייה. אלא שהפרויקטים שלה עד כה לא ידועים בזכות עלילות… איך לומר… מעוררות מחשבה (אני מסתכל עלייך, No Game No Life) אלא בזכות עיצוב ויזואלי יוצא דופן. הצבעים העזים שאישיזוקה ידועה בהם נשארו הפעם במגירה, מה שאומר שאפשר לצפות ב-Hanayamata מבלי לקבל התקף אפילפסיה (הנה לכם כותרת פרסומית: “אפשר לצפות בה בלי לקבל אפילפסיה / רם קיץ, AnimeOKׂׂ”). רק שלצערי לא כל הפרקים אחידים. בפרקים בודדים בלבד אפשר לראות את הבנות אשכרה רוקדות יוסאקוי, ואפילו להבין – לרגע – את ההתלהבות מהדבר הזה. אך רוב הזמן, בעיקר בחזרות, הסצנה קופצת לסוף הריקוד או שהמצלמה מתמקדת בידיים ולא בכל הגוף. מדכא.


זו אולי לא הסדרה הכי טובה של העונה אבל לרגעים תפיקו ממנה הנאה, בעיקר ב-Tolerabilem Partem. אני מקווה לראות את אישיזוקה מביאה את המגע הייחודי שלה בסדרה עם עלילה מאתגרת (או מקורית. יהרוג אותה לנסות?). יוסאקוי לא ממש בא לי לרקוד, אבל לפחות זכיתי להכיר פן חדש בתרבות היפנית. וזה חשוב וכאלה כי אנחנו רואים אנימה בשביל להשכיל. נכון? נכון??


הטוב: Tolerabilem Partem
הרע: השאר
והמכוער: אנימה על הוֹרה.

ציון במדד OK – סביר

Hanayamata | יפן, 2014 | 12 פרקים | סטודיו Madhouse | דרמה, קומדיה (ככה אומרים), Slice of Life, קולות צפצפניים | ריינה אוּאְדָה, מינאמי טאנאקה, קאיה אוּקוּנוּ, מאנאמי נומאקוּרה, יוּקה אוטסוּבּוּ | במאית: אטסוקו אישיזוקה | יוצרת מקורית: סוֹאוּ האמאיוּמיבָּה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם