Hal


אתם זה אתם ואף אחד לא יכול להחליף את מי שאתם. משפט זה היה נכון לימים יפים יותר, אך בזמן האחרון נבחנת הסוגיה הזו מחדש: עם טשטוש הגבולות בין הטכנולוגיה שסביבנו לעצמנו אנו, מה מונע מרובוט שנראה כמוכם, מתנהג כמוכם ואפילו מרגיש כמוכם – להחליף אתכם כישות על פני האדמה?

דיון מעמיק בנושא תוכלו למצוא ב… סרט אחר. Hal פה כדי לספר סיפור.

קוּרוּמי איבּדה את בן זוגה הָל [Hal] בהתרסקות מטוס (‘התפוצצות ספונטנית’ יהיה תיאור מדויק יותר). סב המשפחה אינו מסוגל לראות את קורומי בדיכאון ולכן הוא מבקש מהרובוט שלו, Q01 שמו, להיות בן-אדם.

[פרט טריוויה לא מעניין לפני שאמשיך: “Q01” הוא קריצה לסדרת הלייב אקשן “Q10” מ-2010 בכיכובה של תלמידה-רובוט בשם Q10. איזוּמי קיזארה היא התסריטאית של של אותה סדרה ושל Hal]

לא תאמינו, אבל מסתבר שהרובוט-שנראה-כמו-החבר-המת-של-קורומי לא מתקבל בזרועות פתוחות אצל קורומי המדוכאת. במקום לנסות לעודד אותה, Q01 מנסה להסתדר במצבו החדש; הוא הולך לקניות, מתיידד עם המקומיים וחי את חייו של הָל. על הדרך הוא שומע סיפורים ולומד ש-הָל המקורי היה… איך להגיד… קצת בן זונה. לכן עליו להיות כמו הָל, רק לא בן זונה. כך קורומי תקרב את לבּה ל-Q01. רק לפני זה עליו להתמודד מוּל בריונים של השוק האפור להם הָל היה חייב כסף (בן זונה, כבר אמרתי?).

הסרט קצר מדי, 50 דקות שכוללות – כולל כתוביות הסיום – המון רגעים שקטים (‘עכשיו אבהה בנהר ואהרהר לי על החיים’). Hal מעניק לסיפור עצמו פחות זמן מהסביר, ולמעשה הוא מתנהג כמו סרט Slice of Life רק עם רובוטים, ובאופן הזה מזכיר הסרט את Time of Eve הידוע לחיבה. 

לקראת הסוף נזכר הסרט שלהיראות יפה זה לא מספיק, וכל רבע השעה האחרונה של Hal מצדיקה את 35 הדקות שלפני. למעשה, כדי באמת להעריך את הסרט, יש לצפות בו לפחות פעמיים. העלילה הפשוטה של Hal הופכת למתוחכמת בדקה אינטנסיבית אחת ששווה את זמנכם, גם אם סרטים מלנכוליים אינם הקטע שלכם.

ואם לא בשביל האווירה, ואם לא בשביל הסיפור, אז לפחות בשביל היופי: סטודיו Wit – שעומד מאחורי Attack on Titan יקירת לבנו – מביא לעולם את סרט הקולנוע הראשון שלו (למעשה Hal הוא פרויקט האנימה הראשון אי פעם של Wit), ואם זה מה שמסוגלים שם ליצור בתקציב בינוני, נותר לתהות מה אנשי הסטודיו מסוגלים להביא לעולם בעזרת תקציב לסרט באורך מלא? Hal הוא אחד מסרטי האנימה היפים שתיתקלו בהם, ואני מדבר עמכם על סטנדרטים של 2014 לסרט שיצא ב-2013. נעשתה מלאכת מחשבת רבה בכל הנוגע לעיצוב העתידני (סמרטפונים שקופים ודברים מהסוג הזה), רק שבניגוד לסרטים אחרים, הטכנולוגיה המיוחדת ב-Hal לא גונבת את אור הזרקורים.


Hal הוא סרט גוּרמה ששווה לטעום ממנו גם אם הוא אינו עשוי לטעמכם. כמו מנת גוּרמה אמיתית, אתם תסיימו אותו מהר. אם עדיין תישארו רעבים אחריו, צפו בו שוב.הטוב: עלילה שתותיר אתכם מרוצים; סגנון ויזואלי מרהיב; רק 50 דקות.
הרע: אטי לפרקים; ללא הרבה ערך מוסף; רק 50 דקות.
והמכוער: אולי כולנו רובוטים ואנחנו לא יודעים את זה?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Hal | יפן, 2013 | מד”ב, דרמה, רומנטיקה, הבנו כבר שזה כמו במראה שחורה | סטודיו Wit | יוֹשימאסה הוֹסוֹיה [אראטה מ-“Chihayafuu”], יוֹאוּקה היקאסה [מיאוֹ מ-“K-ON”], מאמורו מייאנו [לייט/קירא מ-“Death Note”] | תסריט: איזומי קיזארה | במאי: ריוֹטארוֹ מאקיהארה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם