Hajime no Ippo – New Challenger

Round 1

בראשית היה איפו: נער צעיר ועני המגלה יום אחד את עולם האגרוף (מכות מאורגנות בזירה, לא מכות הרחוב שאתם מכירים מהשכונה). מאז איפו רק עלה ועלה בסולם הדרגות, וכך נשאר המצב במשך 76 פרקי האנימה המקורית. יום אחד סטודיו MADHOUSE החליטו שזהו, 76 פרקים הם די והותר עבור סדרה שעוסקת בתחום שכמעט אף אחד לא מכיר, ובאמת צריך היה להוריד בפניהם את הכובע עבור האומץ והנחישות – לא הרבה סדרות זוכות להגיע למספר שכזה. בתור בונוס שוחרר פרק OVA וסרט ספיישל הממשיך את מעללי החבורה, אך לכולם היה ברור שבכדי לדעת מה קורה לחבורה העליזה של איפו, טאקאמורה, קימורה ואֵאוֹקי צריך לקרוא את המאנגה. אבל למישהו יש כוח להתחיל לקרוא מעל 800 פרקים כשהסוף אפילו לא נראה באופק? ברור שלא.

אלא שמאדהאוס כמו מאדהאוס הפתיעו בגדול כאשר הכריזו על סדרת ההמשך “New Challenger”. להחלטה לא היה שום הגיון כלכלי, שכן הסדרה הקודמת הופסקה בשל רייטינג נמוך, ונתוני מכירות ה-DVD בארה”ב הגיעו לשפל גדול יותר מדודו טופז. אך כנראה לחץ המעריצים עשה את שלו (וגם הצלחת המאנגה תרמה לעניין) והעונה השניה יצאה לדרך, הפעם בסימן אחד: כיבוש העולם. 

Round 2

לאחר שהסדרה הקודמת התמקדה בעיקר באיפו מנצח מתמודד אחד, איפו קורע את הצורה למתמודד שני, איפו מראה מאיפה משתין הדג למתמודד השלישי ואיפו גורם למתמודד הרביעי להשתין בעצמו, העונה השניה שמה את איפו בצד ואור הזרקורים בזירה מתמקד בעיקר בחבר’ה מעניינים לא פחות: הקאמבק של מיאטה – יריבו הנצחי של איפו, הקרב על אליפות העולם בין אייג’י דאטה לריקרדו מרטינז, קרב בו לראשונה חווינו טעימה של מקצוענות אמיתית. איפו בעצמו חוזר לזירה כאשר הוא צריך להתמודד מול חבר מעברו, מה שמציב דילמה קשה בפניו, קרב מדהים בפנינו ומכות רציניות בגוף של היריב.

אך כל זה נשכח מהר מאוד כאשר טאקאמורה, האיש והבלורית, יוצא לקרב של חייו על אליפות העולם. טאקאמורה תופס את כיסא הדמות הראשית לכמעט שליש העונה, כאשר סוף סוף נחשפים המשפחה והחיים האישיים שלו. רק תבינו שבסדרה הראשונה, למעט קרבות בודדים וקצרים, לא זכינו לראות את טאקאמורה בפעולה. כולם ידעו שהוא חזק ולא כדאי להתעסק עם המטורף הזה, אבל NC עשתה את הבלתי יאמן והציבה מול המטורף הזה מישהו מטורף אפילו יותר: בריאן הוֹק. הוק, אלוף העולם, צמח ברחובותיה של ניו-יורק האלימה אל זירת האגרוף האלימה אף יותר, במטרה אחד: להרוות את צמאונו לאלימות. הוא כמעט ולא מתאמן אך מבנה הגוף שלו גדול יותר משל טאקאמורה. הוא חובב נשים ומאנייק חסר תקנה שמתגרה בכל מה שזז. הדבר הגיע לכדי כך שאפילו אני, צופה מהצד שיודע שהדמות לא אמיתית, קיווה שבריאן הוק יקבל את מה שמגיע לו.

Round 3

“Hajime no Ippo: New Challenger” ממשיכה במסורת עם כל מה שהיה טוב בסדרה המקורית. ההומור הפרוע חוזר גם הפעם עם רגעים בלתי נשכחים, בעיקר מהשרותים. 26 פרקים הם אולי לא 76, אך העונה מספקת היצע רחב של קרבות מותחים וטובים אחד אחד. המתאגרף החדש שמצטרף לחבורה, איטאדאקי, משתלב מהר מאוד בין החבר’ה של המכון. גם הצמד אֶאוֹקי וקימורה חוזרים להפיג את המתח ברגעים מטומטמים להחריד, בעיקר בגלל האדיוטיות שמציג אאוקי. אך מנגד, הדרמה, הנקמה והשאיפה קדימה מתבטאת היטב בעונה הזאת. איפו כבר לא הילד הקטן שלומד דברים חדשים והוא יודע שבשביל לשרוד הוא חייב לשנות גם את עצמו. הנחמדות, הסלחנות והתמימות של איפו היו יתרון עבורו בהתחלה, אך כעת הם עשויים להציב בפניו מכשול. 

כיאה לעונה חדשה, הכל בסדרה הזאת חדש…כולל פס-הקול. אני יודע שכבר נמאס עם ההשוואות של “איך היה בסדרה המקורית” ובאמת שלא הייתי מציין את העניין לולא היה בולט כל-כך. הסדרה המקורית התפארה בגיטרה חשמלית שהתנגנה במהירות כאילו סטיב ואי בעצמו עמד וניגן מאחורי המתמודדים. אבל הפס-קול החדש בעונה מתהדר בסגנון קלאסי. שינוי של 180 מעלות שלכאורה אמור להכעיס את המעריצים, אבל מה לעשות שהוא משתלב כל-כך טוב ובטבעיות עד ששוכחים את המוזיקה מהסדרה הקודמת.

למרות שרק שיר פתיחה וסיום אחד מלווים את כל 26 הפרקים, שום תלונות לא נשמעות לגביהם. הפתיח הקופצני מסוגנן ומתאים מאוד לאופי הסדרה, והסיום – על אף שהוא רחוק מ-“Yuuzora no Kamihikouki” שנהפך לאגדה – לא רע בכלל. אם הדיבורים על עונה שלישית אכן יאומתו, העונה הנוכחית היא סימן לדרך חדשה ומודרנית בתולדותיו של איפו. במידה ולא, העונה השניה היא טיזר אכזרי במיוחד למה שהיינו עשויים לקבל אם היה המשך: כולנו חייבים לדעת איך איפו הולך להסתדר בעולם ומה יהיה כעת על טאקאמורה, והאם איטאדאקי יתעלה על יריבו.

K.O

Hajime no Ippo הוכיחה גם הפעם שסדרה על עולם האגרוף, קומדיה מטורפת ודרמה מצויינת הולכים יד ביד (או הולכים מכות במקרה הזה). למרות שהאנימציה והגרפיקה משופרות, הפס קול שונה לחלוטין וקו העלילה מתמקד באחרים – עדיין מדובר באותה הסדרה שרבים בעולם למדו לאהוב, להתרגש ולכסוס ציפורניים של מישהו אחר מרוב מתח. מי שבוחר שלא לצפות באנימה הזאת בטענה שהוא לא אוהב סדרות ספורט, שיזכור שגם אני אמרתי את אותו הדבר לפני שהדלקתי את הפרק הראשון בעונה הראשונה. כיום “האג’ימה נו איפו” היא האנימה האהובה עלי בכל הזמנים.


הטוב: הקרבות נעשים גדולים יותר, חזקים יותר וטובים יותר.
הרע: רק 26 פרקים בניגוד ל-76 שהיו בעונה הראשונה.
והמכוער: הנשים בסדרה עדיין נראות רע.

ציון במדד OK – סביר פלוס נוק-אאוט

Hajime no Ippo – New Challenger | ספורט, קומדיה, דרמה, חרקים מהתחת | 2009 | סטודיו MADHOUSE | יוצר מקורי: ג’ורג’ מוריקאווה | במאי: ג’וּן שישידו (הבמאי של “אשתי תלמידת תיכון”, כן כן)

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם