!!Haikyuu

אין עוררין על שלטונה של Kuroko’s Basketball בתחום הספורט; העונה השנייה של אנימת הכדורסל מלאה בטורנירים מאצ’ואיסטיים כל כך עד שהייתי שולח את גיבוריה להילחם בסאיינים. זו ללא ספק סדרה מלאה באדרנלין, רק שבתומהּ יצאתי עם הרגשה כי טובה Kuroko ככל שתהיה – ספורט היא לא ממש. אי אז עלתה !!Haikyuu לאוויר, מבית אותו מגזין (שונן ג’אמפ) וסטודיו (Production I.G) שהביאו לעולם את המנגה והאנימה של Kuroko. בתור סדרה עם אותם הורים, לא ציפיתי לסיכוי רב עבור !!Haikyuu להיראות שונה מאחותה הגדולה.

כמה טעיתי.

!!Haikyuu היא האקמול שהייתי צריך אחרי Kuroko (ממנה התחלתי להזיע רק מהצפייה בה). השתיים מתבדלות כבר מעצם המיקום: !!Haikyuu לוקחת אותנו אל מחוז מיאגי הפסטורלי. שוֹיהָ הינטה חוזה יום אחד במשחק כדורעף בטלוויזיה ומחליט להיות שחקן כדורעף מקצועי (אם זה היה עובד ככה אצלי, הייתי היום צייד ערפדים). גובהו הנמוך של הינטה לא מונע ממנו להצטיין בתחום ששייך לגבוהים.

טוֹבּיאוֹ קאגיימָה קרוי בפי כל ‘המלך המגרש’ ונחשב לאחד המגישים הטובים במדינה, אולם אופיו הלא מתפשר וצורת המשחק הלא-קבוצתית שלו מקשים על חבריו לשחק עמוֹ. הינטה וקאגיימה מוצאים את עצמם פנים אל פנים באחד המשחקים הרשמיים בחטיבת הביניים והופכים תוך דקות ליריבים שלא סובלים אחד את השני. חודשים אחר-כך עולים השניים לתיכון ומגלים כי החל מאותו רגע הם חברים באותה קבוצה.

בדומה לכל סדרת ספורט שנוצרה אי פעם, !!Haikyuu מדברת על אחווה. האחווה הפעם היא של מועדון הכדורעף של תיכון קאראסוּנוֹ, קבוצה שהגיעה (פעם, מזמן) למשחקי האליפות ונחשבה לאחת הקבוצות החזקות, אך ירדה מגדולתה. כל אחד משחקניהּ של קאראסוּנוֹ נמצא בה מתוך אהבה כנה לספורט, משהו שמודגש באנימה הזו יותר מאחרות. יש שיתהו בנוגע לבחירה בספורט נישה כמו כדורעף (וכל הכבוד לעולם האנימה ששמר על איפוק ולא עשה סדרה על כדורעף חופים), אולם אם יש דבר אחד שלמדתי כחובב סדרות ספורט זה שלא משנה מה התחום, בעזרת סיפור טוב, דמויות מתאימות ובימוי נכון – אפשר ליצור מתח גם ממירוץ חלזונות (זוכרים מה היה הרושם מקארוּטה לפני Chihayafuru?).

לוקח ל-!!Haikyuu זמן להיכנס לעולם הטורנירים הרשמיים, אולם יש לכך סיבה טובה: כדי שיהיה לכם פאקינג אכפת.

כל פרק אימון מהמחצית הראשונה של הסדרה מגביר את הרושם מהישגי הקבוצה בהמשך; כל פרק דרמה שמפתח אישיות של דמות יקרב אתכם למסך בעוד סנטימטר כאשר הדמות תבוא להכות בכדור. לוּ רציתי לראות משחק כדורעף בלי שאכפת לי מאף אחד, הייתי מדליק ESPN.

כל סדרות הספורט פועלות על פי הנוסחה הזו, אולם יש דרמה ויש דרמה. Kuroko בלי הכדורסל היא סדרה על בנים שצריכים דחוף פסיכולוג. Hajime no Ippo בלי הבוקסינג היא סדרת כלא, כי לשם הדמויות היו מגיעות. אבל !!Haikyuu בלי כדורעף יכלה עדיין להיות אחלה של סדרת Slice-of-Life: כל דמות מעניינת גם מחוץ למגרש, משהו שהבנתי כאשר רציתי לדעת יותר על חייהם האישיים של הגיבורים.

עכשיו כשהבנתם שהסדרה חזקה בדרמה (ובקומדיה. הסדרה די מצחיקה. לא כמו Ippo, אבל מצחיקה), אגש לדבר על החלק המרכזי. כדורעף, זוכרים? ובכן, מסתבר שלא צריך Power Ups כדי ליצור משחק אינטנסיבי ומעניין. במהלך העונה תספיקו לראות בערך ארבעה משחקים מול קבוצות יריבות (בין אם באופן רשמי או באימונים), כולם לא צפויים עד הדקה האחרונה, כולם יושיבו אתכם על קצה הספה, וכולם עושים את הלא יאמן: הם גורמים לכדורעף להיראות כמו ספורט של מגניבים, זאת ללא אלמנטים של ‘אני אאמין בעצמי אז אהיה חזק יותר’ (משהו שאפילו Yowamushi Pedal עושה לא פעם. אבל אני אסלח לה כי Yowamushi Pedal זו סדרת הספורט החדשה הכי טובה בעשור הנוכחי וסתמו ת’פה אם אתם חושבים אחרת).

מיותר לדבר על זה כי Production I.G הוא הסטודיו הגדול העקבי ביותר מבחינת איכות הפקה, אבל כן, (גם) !!Haikyuu נראית מדהים. האנימציה בה שונה מרוב סדרות הספורט אך מצוינת לא פחות, ואף יותר, מ-Kuroko ברגעיה הטובים. כדורעף דורש גמישות ולכן מרשים לעצמם האנימטורים להתפרע במהלך המשחקים בכל הקשור לאנטומיה של גוף האדם (או זה, או שהינטה עשוי מגומי). לוקח בערך פרק להתרגל לסגנון המיוחד, אך בזכותו תזכו לחזות בטורנירים מותחי עצבים.

עוד לפני שעלתה !!Haikyuu לאוויר נחשבה 2014 לשנה טובה לחובבי הספורט (הזכרתי כבר את Yowamushi?). אם יש בכם אהבה לדמויות טובות ומשחקי ספורט מותחים, נסו את אחת הסדרות היותר טובות של השנה. לא צריך להכיר את חוקי המשחק אפילו, הסדרה כבר תלמד אתכם. אני לא יודע מתי תעלה עונה שניה (לא לדאוג, תהיה אחת כזו) אבל העונה הראשונה לבדה טובה מספיק כדי שתעניקו לה הזדמנות.


הטוב: פיתוח קפדני של דמויות; דינמיקה קבוצתית מוצלחת; איכות הפקה גבוהה; כדורעף מסתבר זה מגניב.
הרע: אם לחפש משהו בכוח, אז… לא, עדיין אין.
והמכוער: לדבר יותר על Kuroko בביקורת על !!Haikyuu

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

!!Haikyuu | יפן, 2014 | 25 פרקים | ספורט, דרמה, קומדיה, קפיצות | סטודיו Production I.G | איוּמוּ מוּראסה [שוּן מ-“Shinsekai Yori”], קאיטו אישיקאווה [שוּן מ-“Ace of Diamond”], נוֹבּוּהיקוֹ אוֹקאמוֹטוֹ [שוּן מ-“Saint Seiya: Legend of Sanctuary”], מיוּ אירינוֹ [שוּן מ-“Children Who Chase Lost Voices”], סטושי הינוֹ [הייטוֹ שינקאי מ-“Yowamushi Pedal”], יוֹשימאסה הוֹסוֹיָה [ארָאטה מ-“Chihayafuru”], יוּ האיאשי [פיטר פן מ-“Kingdom Hearts”], קוֹקי אוּצ’יאָמה [The King מ-“Hunter x Hunter”] | במאי: סוּסוּמוּ מיטְסוּנאקה | יוצר מקורי: הארוּאיצ’י פוּרוּדאטְה

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם